Aluprof
aluprof.com
BLOG
23.12.2024

Aluminium w projektach architektonicznych przyszłości - przykłady inspirujących nowoczesnych realizacji

chevron-up
DO GÓRY
Aluminium to materiał, który od dekad znajduje zastosowanie w budownictwie, jednak obecnie zyskuje on na znaczeniu. Dzięki swoim właściwościom doskonale wpasowuje się on we współczesne trendy związane ze zrównoważonym rozwojem, innowacjami oraz ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi. Już dziś wiemy, że metal ten będzie kształtował również przyszłość architektury. Jej przedsmak można już dziś podziwiać na ulicach wielu polskich miast. Oto inspirujące przykłady realizacji, w których wykorzystano aluminium. Poznaj je oraz dowiedz się, dlaczego metal ten znajduje coraz szersze zastosowanie w projektach architektonicznych!

Aluminiowe fasady: połączenie piękna z wytrzymałością i funkcjonalnością

Aluminium cechuje się odpornością na korozję i lekkością przy zachowaniu ponadprzeciętnej wytrzymałości. Dodatkowo można z niego formować cienkie profile o nawet bardzo skomplikowanych kształtach. Wszystko to sprawia, że aluminium doskonale nadaje się do budowy przeszklonych elewacji. Dzięki niej budynki nabierają futurystycznego charakteru i jednocześnie zyskują na funkcjonalności – ogromne tafle szkła wpuszczają do wnętrz mnóstwo światła słonecznego.

W Aluprof od lat doceniamy wyjątkowe właściwości tego metalu i prowadzimy intensywne prace nad rozwojem wykonywanych z niego konstrukcji. Dzięki temu dziś jesteśmy liderem w branży aluminiowych rozwiązań budowlanych. Na swoim koncie mamy liczne realizacje, w których wykorzystano nasze systemy do produkcji okien, drzwi czy fasad. Pośród nich znajduje się m.in. obiekt Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie oraz budynek Dworca Metropolitalnego w Lublinie.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie: niebanalne formy

Dzięki lekkości oraz wytrzymałości aluminium możliwe było zaprojektowanie wysokiego na 14 metrów budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, który formą nawiązuje do kadłuba statku. Uzyskanie takiej bryły wymagało odchylenia od pionu ścian zewnętrznych pod kątem od 22 do nawet aż 42 stopni. W celu realizacji tego ambitnego projektu autorstwa Piotra Płaskowickiego użyto naszej fasady półstrukturalnej MB-SR50N, której ramy wraz z przeszkleniami tworzą efekt eleganckiej kratownicy.

Oprócz tego w budynku tym wykorzystano liczne rozwiązania technologiczne Aluprof, jak choćby:

  • MB-86SI – system do okien z profilem skrzydeł ukrytych za ościeżnicą,
  • MB-78EI – przegrody przeciwpożarowe z drzwiami spełniającymi rygorystyczne wymogi klas EI15 oraz EI90,
  • MB-SR50N HI+ – ściany słupowo-ryglowe wykorzystane do budowy świetlików.

Dzięki wszystkim powyższym rozwiązaniom budynek Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie zachwyca nowoczesnym wyglądem. Do tego, pomimo ogromnych przeszkleń jest niskoemisyjny, gdyż nasze produkty cechują się doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej.

Niestandardowe, odważne formy, niestandardowe kąty i nachylenia mogą zainspirować i Ciebie, bowiem już dziś (a zapewne i w przyszłości) będą one wykorzystywane również projektach domów i rezydencji prywatnych.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie: architektura prośrodowiskowa

To kolejny przykład budynku, który dzięki aluminiowej konstrukcji fasady z ogromnymi przeszkleniami cechuje się wyjątkowo nowoczesnym wyglądem. Jest on przy tym przyjazny środowisku, czego najlepszym dowodem jest uzyskanie przez niego wyróżnienia Green Building Awards, jako najlepszy projekt ekologiczny.

Trend budownictwa zrównoważonego i proekologicznego to z pewnością bardzo silny krok w stronę przyszłości. Ogrody wertykalne, fotowoltaika, antysmogowe płyty chodnikowe, systemy wody szarej wykorzystujące deszczówkę czy wentylacja z odzyskiem ciepła – to tylko kilka z rozwiązań, które pojawiły się w tym projekcie i które mogą zainspirować również osoby planujące budowę swojego domu.

Zaprojektowany przez D+M Architects budynek Dworca Metropolitalnego w Lublinie oprócz wypełnionych szkłem ścian zewnętrznych ma również przeszklenia znajdujące się we wnętrzu. Służą one do oddzielenia poszczególnych pomieszczeń od głównej hali dworcowej, pełniąc przy tym rolę elementów ograniczających zużycie energii.

Do budowy obiektu wykorzystano wiele rozwiązań Aluprof, w tym m.in.:

  • MB-SR50N EFEKT – aluminiowa konstrukcja fasady półstrukturalnej tworząca kratownicę wypełnioną przeszkleniami,
  • MB-86 ST – systemy do okien i drzwi z wysokiej klasy izolacją termiczną,
  • MB-78EI – skuteczne i jednocześnie bardzo estetyczne przegrody przeciwpożarowe wyposażone w jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi.

Aluminium w architekturze przyszłości – dlaczego jego popularność będzie rosła?

Futurystyczny wygląd to niejedyny aspekt, na który projektanci budynków zwracają dziś szczególną uwagę. Architektura przyszłości to także wykorzystywanie rozwiązań technologicznych wspierających zrównoważony rozwój – aluminiowe okna, drzwi oraz fasady spełniają wszystkie jego założenia!

Do kluczowych zalet aluminium należy bowiem zaliczyć:

  • możliwość wielokrotnego, ponownego wykorzystywania materiału bez utraty jego jakości,
  • prostotę i energooszczędność procesu recyklingu,
  • doskonałe właściwości termiczne – wykorzystanie aluminiowych konstrukcji umożliwia tworzenie nawet bardzo dużych przeszklonych przestrzeni przy jednoczesnym ograniczeniu zapotrzebowania budynku na energię (aluminiowe okna, drzwi i fasady nadają się nawet do obiektów pasywnych).

Już dziś możesz realizować projekty architektury przyszłości!

Odkryj mnogość nowoczesnych rozwiązań z aluminium, takich jak okna, drzwi, ściany fasadowe z przeszkleniami i inne rozwiązania Aluprof. Sprawdzą się one nie tylko w budownictwie komercyjnym, ale również w prywatnych domach. Z nami już dziś możesz podjąć się realizacji nawet najbardziej ambitnego projektu budynku zgodnego z tendencjami charakterystycznymi dla architektury przyszłości. Skontaktuj się z nami, aby poznać nasze produkty i uzyskać profesjonalne wsparcie w ich wyborze.

Podobne artykuły
Rolety zewnętrzne czy osłony przeciwsłoneczne? Co wybrać?
20.01.2025
Aktualności

Wybór odpowiednich osłon przeciwsłonecznych do domu to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, z których dwa cieszą się szczególnym uznaniem: mowa o roletach zewnętrznych i coraz popularniejszych osłonach typu screen. Dow...

Smart home – na jakie rozwiązania warto postawić?
13.01.2025
Aktualności

Dzięki technologiom smart home jesteśmy w stanie zdalnie kontrolować działanie wielu domowych urządzeń i instalacji. Technologie smart to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Okna, drzwi i rolety po wyposażeniu w nowoczesne, inteligentne akcesoria zapewniają obie te korzyści. ...

Jakie okna sprawdzą się w domach pasywnych? Zrównoważone rozwiązania z aluminium
06.01.2025
Aktualności

Domy pasywne to przyszłość nowoczesnego budownictwa, która skierowana jest na minimalizację zużycia energii i jej maksymalną efektywność. Kluczowym elementem tego typu budynków są odpowiednio dobrane okna, które odgrywają znaczącą rolę w izolacji cieplnej oraz w oszczędności ener...