Aluprof
aluprof.com
BLOG
chevron-up
DO GÓRY
Nowoczesne budynki nie powinny być tylko ładne i praktyczne – ważnym aspektem, zarówno na etapie powstawania, jak i eksploatacji obiektów, staje się też ekologia. Z powodzeniem w tego typu realizacjach odnajdują się systemy aluminiowe marki Aluprof, których produkcja oznacza niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Co ważne, po latach można je również poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać w nowym wcieleniu, dlatego doskonale wpisują się w ideę cyrkularnego budownictwa. Nie bez powodu więc rozwiązania firmy z Bielska-Białej cenione są przez twórców certyfikowanych biurowców w Polsce i za granicą. Zapraszamy Was do krótkiej podróży po wyjątkowych obiektach stworzonych w duchu „eko” na systemach Aluprof.

Na początek zapraszamy Was do Londynu, żeby z bliska przyjrzeć się niezwykłemu biurowcowi. W dzielnicy Bankside, zaledwie 200 metrów od Tamizy, znajduje się The Forge o zerowej emisji dwutlenku węgla ­– nie tylko podczas jego eksploatacji, ale także na etapie budowy. Jak udało się to osiągnąć? Przy jego powstawaniu wykorzystywano gotowe zestawy części, co zwiększyło efektywność, jakość i szybkość jego wznoszenia. To zasługa zrównoważonego podejścia w ramach projektowania bazującego na platformie dla produkcji i montażu (Platform Design for Manufacture and Assembly, w skrócie P-DfMA). The Forge to również pierwszy biurowiec, który powstał według wytycznych dla budynków o zerowej emisji przygotowanych przez Brytyjską Radę Zielonego Budownictwa (UK Green Building Council).

Przesuwanie granic zrównoważonego budownictwa

Przez cały proces budowy na szeroką skalę korzystano z technologii informatycznych, w tym z modelowania informacji o budynku (BIM), dzięki czemu współpraca pomiędzy zespołami projektowymi a wykonawczymi mogła być niezwykle efektywna. W rezultacie znacznie zmniejszono zużycie materiałów, do minimum zredukowano odpady, a to wszystko w dużym stopniu przyczyniło się do ograniczenia emisji CO2. – Zdobyte doświadczenia posłużą jako wzorzec dla przyszłych projektów budowlanych, zarówno pod względem efektywności, jak i zrównoważonego rozwoju, inspirując nas do dalszego przesuwania granic możliwości w branży budowlanej – powiedziała Angela Branch, dyrektorka projektu z firmy Sir Robert McAlpine.

Przy budowie tego wyjątkowego biurowca wykorzystano obiektowy system fasady elementowej MB-SE 120 SUM o podstawowej szerokości słupów wynoszącej 120 mm. Spełnił on rygorystyczne wymagania określone w specyfikacji budynku, czego dowodem są pozytywne wyniki testów przeprowadzonych w Centrum Badań i Innowacji w miejscowości Ogrodzona. Prefabrykacja gotowych zestawów elementów została wykonana w całości w zakładzie firmy Aluprof w Goleszowie. Największe z nich miały wymiary 3 x 4,76 m, a łącznie było ich niemal tysiąc! Fasada MB-SE 120 SUM została zaprojektowana specjalnie z myślą o The Forge i od 2023 roku z powodzeniem realizuje w Londynie idee zrównoważonego budownictwa w biurowcach.

Opus magnum zrównoważonych biurowców w Polsce

Wyjątkowe pod względem ekologii biurowce to nie tylko domena krajów zachodniej Europy, dlatego wybierzemy się teraz w podróż z Wielkiej Brytanii do Polski. W Krakowie przy al. 29 Listopada zlokalizowany jest budynek V.Offices, który dzierży tytuł budynku biurowego z najwyższym wynikiem certyfikatu BREEAM w naszym kraju. Oceniono go na poziomie Outstanding, a uzyskana ocena to aż 98,87 proc. W czasie otrzymania tego prestiżowego dokumentu był to też drugi najlepszy rezultat na świecie. Certyfikat BREEAM jest potwierdzeniem spełniania norm zrównoważonego budownictwa na wszystkich etapach życia budynku. Przy ocenie obiektu bierze się pod uwagę m.in. jakość środowiska wewnętrznego, zarządzanie eksploatacją budynku, efektywność energetyczną czy wykorzystane materiały budowlane.

A skoro o materiałach budowlanych mowa, warto skupić się na wykorzystanych w tym wyjątkowym budynku systemach marki Aluprof. W przypadku fasad skorzystano ze sprawdzonych systemów MB-SR50N oraz MB-SR50N EFEKT MB, które często są wykorzystywane w projektach certyfikowanych BREEAM (zastosowano je w takich realizacjach jak: Podium Park w Krakowie, Engineering and Science Library przy Uniwersytecie Nottingham, Erskine House w Belfaście czy Chmielna 89 w Warszawie).  Zaprojektowana fasada uzyskała jasny kolor w celu zapobiegania nadmiernemu nagrzewaniu się od promieni słonecznych. Dodatkowo elementy wentylowane fasady uzyskały piękne zdobienia perforacyjne. Jednak to co dla większości stanowi jedynie element wizualny, dla nas było przedmiotem analizy potencjału wentylacji naturalnej budynku, gdzie poprzez modelowanie symulacyjne sprawdzaliśmy, jaka ilość powietrza dostaje się w ten sposób do budynku w ramach opcji wentylacji naturalnej. Systemy Aluprof znakomicie wpisały się zatem w filozofię projektowania budynku V.Offices, aby w sposób zintegrowanej współpracy różnych branż osiągnąć ponadprzeciętny efekt zrównoważonego budownictwa – powiedział o tym projekcie Dominik Włodarczyk z firmy certyfikacyjnej SWECO Polska.

Ekologiczne budynki to nie tylko zaawansowane fasady, ale też nowoczesne okna. W V.Offices zastosowano system okienno-drzwiowy MB-86 SI z przegrodą termiczną o wysokiej izolacyjności termicznej. Jest on doceniany wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest energooszczędność na wysokim poziomie. Okna aluminiowe o dużych gabarytach to domena nowoczesnej architektury, dlatego nie powinno też dziwić, że wśród wykorzystanych w krakowskim budynku rozwiązań znalazł się system podnoszono-przesuwny o podwyższonej izolacyjności MB-77HS HI. Spełnia on nie tylko wymogi dotyczące energooszczędności i ochrony środowiska, ale też przewyższa obowiązujące przepisy i normy.

Certyfikowane biurowce szturmem zdobywają rynek nieruchomości. Nie powinno to dziwić – przecież baczną uwagę zwracamy już nie tylko na to, by w zdrowym i zrównoważonym otoczeniu spędzać czas wolny, ale by także w zdrowym środowisku przebywać podczas pracy. Dlatego coraz więcej ludzi na całym świecie może w trakcie zajęć biurowych podziwiać widoki przez aluminiowe okna i fasady marki Aluprof.  

Podobne artykuły
Lepsze jutro zaczyna się dziś. Dlaczego zasady zrównoważonego rozwoju są tak ważne w budownictwie?

Budynki odpowiadają za ponad jedną trzecią globalnej emisji CO2 do atmosfery. Dzieje się to oczywiście w dużej mierze w trakcie ich eksploatacji, nie można jednak zapominać o śladzie węglowym, który generują, kiedy powstają. To wszystko sprawia, że priorytetem dla branży budowlan...