Aluprof
aluprof.com
BLOG

Klamka czy pochwyt w drzwiach aluminiowych – na co się zdecydować?

chevron-up
DO GÓRY
Wybór odpowiednich drzwi aluminiowych to bardzo ważna decyzja, nad którą warto się dokładnie zastanowić. Ważny jest nie tylko sam model i jego właściwości, ale także okucia. Klamki czy podchwyt – jakie rozwiązanie będzie lepsze?

Do jakich drzwi pasują klamki i podchwyty?

Klamki stanowią najbardziej standardowe i popularne rozwiązanie, często używane w klasycznych budynkach o stylu wiejskim, śródziemnomorskim czy angielskim. Doskonale sprawdzają się w lekkich drzwiach wykonanych z drewna lub włókna szklanego, podkreślając tradycyjny charakter przedmiotu. Dostępne jest całe spektrum różnego rodzaju klamek wykonanych z wielu materiałów, dzięki czemu możemy dopasować ten element do konkretnego stylu, w jakim chcemy utrzymać budynek.

Pochwyty, zwane również antabami, to nowoczesne rozwiązanie, zyskujące popularność w budownictwie mieszkalnym. Kształtem przypominają pionowo umieszczony drążek i pozwalają na wygodne otwieranie drzwi poprzez pociągnięcie lub pchnięcie pochwytu. Rozwiązania te idealnie komponują się z budynkami o futurystycznym, minimalistycznym designie – w stylu skandynawskim lub industrialnym. Pochwyty sprawdzają się szczególnie w cięższych konstrukcjach drzwi, wykonanych z PVC, aluminium lub stali. Dostępne są w różnych formach: od długich po krótkie, zaokrąglone, kanciaste, co pozwala dopasować je do estetyki budynku.

Cechy klamek i pochwytów

Klamki są rozwiązaniem uniwersalnym, które sprawdzi się w przypadku większości drzwi w różnym stylu. Powiązane z zamkiem, umożliwiają otwieranie drzwi poprzez naciśnięcie wystającego elementu klamki. Są proste w obsłudze i mogą stanowić wyjątkowy element dekoracyjny.

Pochwyty świetnie sprawdzają się w przypadku budynków użyteczności publicznej, ale coraz chętniej wybierane są do minimalistycznych, nowoczesnych domów. Idealnie komponują się z drzwiami aluminiowymi, nadając wejściu charakteru. Oferują nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak samoistne zamykanie. W przypadku pochwytów często stosowanymi elementami dodatkowymi są m.in. elektrozaczepy (znane m.in. z popularnych w budynkach mieszkalnych domofonów) oraz nowość na rynku – czytniki linii papilarnych, pozwalające dostać się do wnętrza bez konieczności posiadania klucza.

Zarówno klamki, jak i pochwyty umożliwiają zastosowanie szeregu rozmaitych dodatkowych rozwiązań, które sprawiają, że otwieranie i zamykanie drzwi aluminiowych będzie znacznie prostsze. Mogą to być specjalne systemy cichego automatycznego domyku czy też rozwiązania zabezpieczające, jak choćby nowoczesne zamki antywłamaniowe lub elektroniczne systemy zabezpieczające.

Klamki czy pochwyty – co wybrać?

Wybór klamki czy pochwytu zależy od kilku różnych czynników. Mamy tu na myśli m.in. rodzaj drzwi, materiał zastosowany do ich produkcji, jak i ogólny styl budynku. Zdarza się nawet, że wielu inwestorów decyduje się na zastosowanie klamki i pochwytu, co jest swego rodzaju opcją łączącą elegancję i nowoczesność w jednym.

Klamki to klasyczna technologia otwierania drzwi. Dostępnych jest wiele różnych modeli, które można bardzo łatwo dopasować zarówno do klasycznej bryły, jak i nowoczesnego budynku. Pochwyty z kolei najbardziej pasują do nowego budownictwa, gdzie stosowane są proste linie, minimalizm oraz oszczędność materiałów. Wybór pochwytów będzie także dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na montażu takich elementów, jak wspomniane wcześniej czytniki linii papilarnych bądź inne systemy otwierania drzwi bez użycia klucza: aplikacje na telefony komórkowe czy też specjalne karty dostępu.

Podsumowując, klamka czy pochwyt w drzwiach aluminiowych to kwestia indywidualnych preferencji, stylu budynku oraz dbałości o nowoczesne rozwiązania technologiczne. Można powiedzieć, że jest to decyzja w dużej części o podłożu estetycznym, dlatego warto przede wszystkim wziąć pod uwagę własne preferencje.

Podobne artykuły
Nieruchomość z ocenami, czyli słów kilka o świadectwie energetycznym budynku

Polityka Unii Europejskiej już od wielu lat skupia się na zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych i realnym obniżaniu zużycia energii w budownictwie, regulując to odpowiednimi dyrektywami. Rodzimym odzwierciedleniem unijnych przepisów są m.in. ostatnie zmiany prawne, które okreś...

Dofinansowanie do wymiany okien 2024. Jak zyskać środki na poprawę energetyczną domu?

Wymiana okien i drzwi to inwestycja, dzięki której możemy w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort życia. Choć termomodernizacja budynku może okazać się dużym obciążeniem dla domowego budżetu, w Polsce funkcjonują programy, dzięki którym uzyskamy wy...

Czy wybór okien aluminiowych do Twojego domu to dobry pomysł?

Decyzja o wyborze okien jest jedną z najbardziej kluczowych podczas budowy lub remontu domu. Ze względu na dostępność wielu systemów o różnych właściwościach, konieczne jest rozważenie wszystkich za i przeciw. Czy okna aluminiowe są dobrym pomysłem? W tym artykule przyjrzymy się ...