Aluprof
aluprof.com
BLOG

Lepsze jutro zaczyna się dziś. Dlaczego zasady zrównoważonego rozwoju są tak ważne w budownictwie?

chevron-up
DO GÓRY
Budynki odpowiadają za ponad jedną trzecią globalnej emisji CO2 do atmosfery. Dzieje się to oczywiście w dużej mierze w trakcie ich eksploatacji, nie można jednak zapominać o śladzie węglowym, który generują, kiedy powstają. To wszystko sprawia, że priorytetem dla branży budowlanej stał się zrównoważony rozwój. Wiele nowoczesnych produktów ma na celu nie tylko poprawę energooszczędności obiektów, ale i wykorzystywanie do ich budowy coraz bardziej ekologicznych materiałów. Aluprof oczywiście także dokłada cegiełkę do tego globalnego trendu.

Duży udział budownictwa w światowej emisji CO2 sprawia, że każda innowacja, która pomoże ją ograniczyć, jest na wagę złota. Rozwiązaniem wielu problemów ekologicznych jest gospodarka o obiegu zamkniętym (w skrócie GOZ), która oznacza maksymalizację użycia surowców i materiałów budowlanych mających jak najmniejszy wpływ na środowisko. Dlatego firmy coraz częściej uwzględniają ślad węglowy produktów na każdym etapie ich wytwarzania i dążą do zmniejszenia zużycia energii w procesie produkcyjnym, przy okazji dbając, by pochodziła ona ze źródeł odnawialnych.

Znakomitym przykładem wyzwań, przed jakimi stoi współczesne budownictwo, jest historia powstawania najwyższego budynku świata, czyli Burdż Chalifa w Dubaju. Ogromnym problemem – co może brzmieć absurdalnie w przypadku inwestycji w pustynnym kraju – okazał się brak piasku. Winnym tej sytuacji jest pustynny wiatr, który tak szlifuje piasek, że jest on za drobny i zbyt okrągły, by nadawał się do celów budowlanych. Na potrzeby tworzenia tego kolosa sprowadzono więc 7 mln ton piasku aż z Australii, a jego transport statkami oznaczał emisję 3 tys. ton CO2 do atmosfery. Tego typu wyzwań przed budownictwem będzie stało coraz więcej, ponieważ zużywa ono najwięcej zasobów naturalnych ze wszystkich sektorów gospodarki. Dlatego w prace nad cyrkularnością budownictwa angażują się wszyscy zaangażowani w proces budowlany, począwszy od projektantów, poprzez producentów materiałów budowlanych, firmy wykonawcze i deweloperów.

Zasady zrównoważonego rozwoju są też bliskie firmie Aluprof, jednemu z europejskich liderów aluminiowych systemów budowlanych i roletowych. Przedsiębiorstwo z Bielska-Białej od lat podąża ekologiczną ścieżką, wprowadzając na rynek produkty wykonane zgodnie z ideą GOZ. Aktywnie działa też w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC, w którym angażuje się w wiele inicjatyw i przy okazji inspiruje innych do działania w tym zakresie. O tym, jak poważnie spółka podchodzi do tego tematu, może świadczyć fakt, że dążenia do neutralności klimatycznej zostały wpisane w jej strategiczne cele na lata 2021-2025.

Aluminium jest doskonałym materiałem dla budownictwa. Jest lekkie i bardzo wytrzymałe, a przy okazji „plastyczne” pod względem projektowym. Może być też wielokrotnie poddawane recyklingowi, nie tracąc swoich właściwości fizycznych i użytkowych. Dlatego recyklat może być z powodzeniem wykorzystywany w tworzeniu systemów budowlanych, co pozwala znacznie zmniejszyć ślad węglowy produktów w przeliczeniu na tonę wyrobów wlewków aluminowych. Aluprof ma w swoim portfolio produkty, przy tworzeniu których udało się aż sześciokrotnie zmniejszyć emisję CO2 w porównaniu ze światową normą.

Realizację proekologicznej misji firmy Aluprof potwierdzają również certyfikaty i deklaracje środowiskowe. Od 2019 roku spółka posiada m.in. certyfikat EPD (Environmental Product Declaration) dla oferowanych przez siebie systemów aluminiowych. Poświadcza on niskie oddziaływanie produktów na środowisko od bardzo wczesnego etapu ich tworzenia – ekspertyzy obejmują bowiem takie szczegóły, jak sposób pozyskania materiału, jego produkcję, a także transport, montaż i użytkowanie. Na tym jednak nie koniec. Specjaliści biorą pod uwagę nawet etap „życia po życiu” produktu, bo bardzo istotne są jego utylizacja i recykling, dzięki którym mógłby on przez kolejne lata służyć w jakimś nowym wcieleniu.

Nie bez powodu produkty i rozwiązania spółki Aluprof wykorzystywane są w realizacjach, które uzyskały prestiżowe zielone certyfikaty budowlane, takie jak LEED, DGNB czy BREEAM. Są one już poniekąd symbolem zrównoważonego budownictwa. Znamienitymi przykładami ekologicznych budynków z systemami firmy Aluprof są m.in. londyński The Forge (pierwszy brytyjski budynek biurowy o zerowej emisji CO2 zarówno na etapie budowy, jak i podczas późniejszej eksploatacji), czy budynek V.Offices w Krakowie (uważany za jeden z najbardziej ekologicznych budynków biurowych BREEAM na świecie).

Zasady zrównoważonego rozwoju to dziś już fundament nowoczesnego budownictwa. A im więcej ekologicznych obiektów już teraz, tym więcej korzyści dla wszystkich również w przyszłości. Zrównoważony rozwój leży też w DNA Aluprof. W końcu od lat namawiamy: „Let's build a better future”.

Podobne artykuły
Ekobiurowce to przyszłość budownictwa

Nowoczesne budynki nie powinny być tylko ładne i praktyczne – ważnym aspektem, zarówno na etapie powstawania, jak i eksploatacji obiektów, staje się też ekologia. Z powodzeniem w tego typu realizacjach odnajdują się systemy aluminiowe marki Aluprof, których produkcja oznacza nis...