Okno narożne jest elementem designerskim, który nadaje każdemu budynkowi nuty nowoczesności. Aby wybrać odpowiednie, warto sprawdzić, jakie rodzaje dostępne są na rynku. W standardowej ofercie znajdziemy zazwyczaj dwa rodzaje okien: wyposażone w specjalny słupek oraz bez słupka. Jakie są różnice konstrukcyjne pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami?
Podstawowym rodzajem konstrukcji narożnych są okna narożne ze słupkiem. Wykorzystują one łącznik 90 stopni, zapewniający stolarce odpowiednią wytrzymałość oraz właściwą sztywność. Choć obecność słupka ogranicza widok, ogromnym plusem w tym przypadku jest możliwość zastosowania otwieranych skrzydeł.
Okno aluminiowe narożne bez słupka, znane również jako okno narożne ze stepem lub klejone, jest często uznawane za bardziej estetyczne niż wersja wyposażona w słupek. Jego konstrukcja wymaga precyzyjnego przygotowania wkładów szybowych i zastosowania sznura poliamidowego, zapewniającego właściwą szczelność. Pomimo zaciemnionego miejsca łączenia szyb, ten typ okna w znacznie mniejszym stopniu ogranicza widoczność niż wariant ze słupkiem.
Okna narożne są powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie, ale sprawdzają się także w domach urządzonych w bardziej tradycyjnym czy klasycznym stylu. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli zależy Ci nie tylko na estetyce, ale również dużej ilości naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, że okna narożne, w porównaniu do standardowych, charakteryzują się wyższym współczynnikiem przenikania ciepła z powodu geometrycznego mostka termicznego.
Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest umieszczenie okna narożnego w kuchni. Oświetlony w ten sposób blat zwiększa komfort przebywania we wnętrzu i ułatwia przyrządzanie potraw. W tych pomieszczeniach zaleca się wybór okna ze słupkiem, w wersji otwieranej, aby łatwo przewietrzyć wnętrze w razie potrzeby, np. podczas gotowania.
Okna narożne doskonale sprawdzają się też w salonie, gdzie dostęp do naturalnego światła korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie domowników, ale również zwiększa właściwości użytkowe pomieszczenia. Duże okno aluminiowe zamontowane w rogu korzystnie wpłynie na design wnętrza, zwłaszcza jeśli po drugiej stronie szyby rozciąga się widok na pięknie urządzony ogród lub gdy dom ulokowany jest w okolicy zapewniającej ciekawe widoki na przykład na las lub góry.
W zależności od tego, czy bardziej podoba Ci się aluminiowe okno narożne ze słupkiem, czy bez, kluczowe jest dostosowanie tych elementów konstrukcyjnych do indywidualnych preferencji, estetyki i funkcjonalności pomieszczeń. Czy warto uwzględnić takie okno aluminiowe w projekcie domu? Ostateczna decyzja powinna uwzględniać zarówno aspekty praktyczne, jak i wizualne, mając na uwadze optymalne doświetlenie i komfort użytkowania pomieszczenia, w którym miałoby się znaleźć.
Panoramiczny widok otoczenia budynku, optyczne powiększenie wnętrza, niezwykła wygoda użytkowania i atrakcyjny design… To tylko kilka z wielu powodów, dla których drzwi przesuwne cieszą się niegasnącą popularnością wśród architektów i użytkowników. Odkryj największe atuty alumini...
Okna aluminiowe to bez wątpienia eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie, które wzbogaca każde wnętrze. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak one powstają? Jakie etapy przechodzą, zanim trafią do Twojego domu? Zapraszamy Cię w fascynującą podróż przez proces produkcji okien alumini...
Energooszczędność i troska o dobro planety to jedne z kluczowych założeń zrównoważonego budownictwa oraz przedmiot zainteresowania coraz większej liczby architektów oraz użytkowników. Jakie rozwiązania w tym zakresie są szczególnie cenione w branży budowlanej i stosowane w nowo...