Aluprof
aluprof.com
BLOG
25.01.2024

Aluminiowe okna narożne – rodzaje konstrukcji

chevron-up
DO GÓRY
Stolarka okienna nie tylko zapewnia odpowiednie doświetlenie, ale również stanowi designerki element wnętrza i wpływa na estetykę budynku. Coraz większą popularnością cieszą się aluminiowe okna narożne, które są nowoczesnym rozwiązaniem, wpisującym się w założenia współczesnej architektury. Gdzie sprawdzą się najlepiej i jakiego rodzaju systemy wybrać: ze słupkiem czy bez?

Aluminiowe okno narożne – nowoczesne rozwiązania budowlane

Okno narożne jest elementem designerskim, który nadaje każdemu budynkowi nuty nowoczesności. Aby wybrać odpowiednie, warto sprawdzić, jakie rodzaje dostępne są na rynku. W standardowej ofercie znajdziemy zazwyczaj dwa rodzaje okien: wyposażone w specjalny słupek oraz bez słupka. Jakie są różnice konstrukcyjne pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami?

Okna narożne ze słupkiem

Podstawowym rodzajem konstrukcji narożnych są okna narożne ze słupkiem. Wykorzystują one łącznik 90 stopni, zapewniający stolarce odpowiednią wytrzymałość oraz właściwą sztywność. Choć obecność słupka ogranicza widok, ogromnym plusem w tym przypadku jest możliwość zastosowania otwieranych skrzydeł.

Okno narożne bez słupka

Okno aluminiowe narożne bez słupka, znane również jako okno narożne ze stepem lub klejone, jest często uznawane za bardziej estetyczne niż wersja wyposażona w słupek. Jego konstrukcja wymaga precyzyjnego przygotowania wkładów szybowych i zastosowania sznura poliamidowego, zapewniającego właściwą szczelność. Pomimo zaciemnionego miejsca łączenia szyb, ten typ okna w znacznie mniejszym stopniu ogranicza widoczność niż wariant ze słupkiem.

Konstrukcje narożne – do jakich wnętrz pasują?

Okna narożne są powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie, ale sprawdzają się także w domach urządzonych w bardziej tradycyjnym czy klasycznym stylu. Warto rozważyć to rozwiązanie, jeśli zależy Ci nie tylko na estetyce, ale również dużej ilości naturalnego światła. Należy jednak pamiętać, że okna narożne, w porównaniu do standardowych, charakteryzują się wyższym współczynnikiem przenikania ciepła z powodu geometrycznego mostka termicznego.

Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań jest umieszczenie okna narożnego w kuchni. Oświetlony w ten sposób blat zwiększa komfort przebywania we wnętrzu i ułatwia przyrządzanie potraw. W tych pomieszczeniach zaleca się wybór okna ze słupkiem, w wersji otwieranej, aby łatwo przewietrzyć wnętrze w razie potrzeby, np. podczas gotowania.

Okna narożne doskonale sprawdzają się też w salonie, gdzie dostęp do naturalnego światła korzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie domowników, ale również zwiększa właściwości użytkowe pomieszczenia. Duże okno aluminiowe zamontowane w rogu korzystnie wpłynie na design wnętrza, zwłaszcza jeśli po drugiej stronie szyby rozciąga się widok na pięknie urządzony ogród lub gdy dom ulokowany jest w okolicy zapewniającej ciekawe widoki na przykład na las lub góry.

Czy warto zdecydować się na okna narożne?

W zależności od tego, czy bardziej podoba Ci się aluminiowe okno narożne ze słupkiem, czy bez, kluczowe jest dostosowanie tych elementów konstrukcyjnych do indywidualnych preferencji, estetyki i funkcjonalności pomieszczeń. Czy warto uwzględnić takie okno aluminiowe w projekcie domu? Ostateczna decyzja powinna uwzględniać zarówno aspekty praktyczne, jak i wizualne, mając na uwadze optymalne doświetlenie i komfort użytkowania pomieszczenia, w którym miałoby się znaleźć.

Podobne artykuły
Izolacja akustyczna okien aluminiowych. Odporność okien aluminiowych na hałas
01.02.2024
Produkty

Zapewnienie komfortu akustycznego w domu staje się jednym z kluczowych czynników, wpływających na decyzję o wyborze stolarki okiennej. Ważne jest to, by okna chroniły przed hałasem, szczególnie jeśli dom znajduje się na ruchliwej ulicy. W jakim stopniu okna aluminiowe ograniczają...

Okna nietypowe – możliwości systemów aluminiowych
28.01.2024
Produkty

Stolarka okienna stanowi kluczowy element nowoczesnych projektów domów, nadając im unikalnego charakteru. Dotyczy to przede wszystkim okien nietypowych, rozwiązań o oryginalnym designie czy dużych wymiarach, które pozwalają na stworzenie unikalnych aranżacji. W artykule przyjrzym...

Wielkogabarytowe przeszklenia aluminiowe – fasada czy witryna?
20.01.2024
Produkty

Decydując się na przeszklone elementy elewacji lub konstrukcje przestrzenne, stajemy przed wyborem między dwoma rozwiązaniami: systemem fasadowym a witrynami. Obie opcje posiadają swoje zalety, jednakże to właśnie okna aluminiowe w formie fasad stanowią doskonałą alternatywę dla ...