Aluminium jest odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne bez konieczności jego skomplikowanej i czasochłonnej konserwacji. W efekcie wykonane z tego materiału drzwi wejściowe cechują się długowiecznością – zarówno pod kątem wizualnym, jak i zachowywania kluczowych parametrów technicznych.
Ryzyko, by pod wpływem promieniowania UV, działania wilgoci oraz zmiennych temperatur drzwi z aluminium zaczęły się wypaczać, a w konsekwencji – pojawiać się nieszczelności, jest naprawdę niewielkie. Konstrukcja aluminiowych drzwi wejściowych przy ekspozycji na takie warunki pozostaje niemal nienaruszona, dzięki czemu przez długie lata zapewnia ona:
doskonałą izolację termiczną,
brak nieprzyjemnych przewiewów,
tłumienie dźwięków z zewnątrz.
Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko pogorszenia się stanu drzwi i ich parametrów, warto o nie odpowiednio zadbać. Na szczęście, aluminiowe drzwi wejściowe są niezwykle łatwe w konserwacji, która polega głównie na czyszczeniu powierzchni.
Aluminium jest odporne na korozję oraz niepodatne na blaknięcie w wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV. Oczywiście z biegiem czasu jego wygląd będzie ulegać pogorszeniu, jednak przede wszystkim z powodu osiadania na nim kurzu oraz pojawiania się różnych zanieczyszczeń, w tym odcisków palców. W efekcie, aby zadbać o aluminiowe drzwi zewnętrzne, wystarczy jedynie od czasu do czasu kompleksowo je wyczyścić. Proces ten jest bardzo prosty!
Aluminiowe powierzchnie wystarczy jedynie przetrzeć miękką, lekko wilgotną szmatką, a następnie wytrzeć do sucha. W przypadku występowania bardziej uciążliwych zabrudzeń należy użyć delikatnego detergentu. W dokładnie ten sam sposób można od czasu do czasu usunąć zanieczyszczenia z uszczelek.
Przy okazji czyszczenia warto dokładnie przyjrzeć się powierzchni drzwi. Jeśli występują na nich drobne defekty mechaniczne, np. zarysowania, najlepiej od razu zabezpieczyć je poprzez nałożenie odpowiedniego lakieru.
Niepodatność aluminium na odkształcanie się pod wpływem różnych czynników atmosferycznych niesie za sobą więcej korzyści. Jedną z nich jest bardzo ograniczona skłonność skrzydeł drzwiowych na opuszczanie się, które skutkuje nieprawidłowym ich spasowaniem z ramą i wynikającymi z tego nieszczelnościami. Znacząco ogranicza to częstotliwość okresowych regulacji drzwi wejściowych.
Jeśli jednak zauważysz, że drzwi „opadły”, niezwłocznie je wyreguluj, aby przywrócić ich prawidłowe ustawienie. Możesz zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalisty. Dzięki odpowiedniej regulacji drzwi powinny działać płynnie i nie obciążać zawiasów, co zapobiegnie ich opadaniu w przyszłości.
Inną kwestią wartą wspomnienia jest długa żywotność okuć. Konstrukcja z aluminium jest szczelna, co jest efektem zarówno jej stabilności, jak i stosowania nowoczesnym rozwiązań technologicznych. Doskonałym przykładem są aluminiowe drzwi zewnętrzne Aluprof MB-79N, w których zastosowano uszczelki zapewniające bardzo skuteczną barierę zarówno dla wody, jak i powietrza. Przekłada się to na wysoki komfort termiczny w domu i jednocześnie ogranicza przedostawanie się wilgoci oraz zanieczyszczeń do okuć wewnątrz konstrukcji (m.in. zawiasów), które w efekcie rzadko kiedy muszą być konserwowane: czyszczone oraz smarowane.
Do smarowania zawiasów drzwi aluminiowych najlepiej sprawdzi się specjalistyczny preparat przeznaczony do elementów ruchomych (takich jak właśnie zawiasy) zawierający właściwości antykorozyjne i zabezpieczające przed wilgocią.
Jak nasmarować zawiasy samodzielnie?
Wyczyść zawiasy
Upewnij się, że zawiasy są wolne od kurzu i brudu. Wyczyść je miękką szmatką i – jeśli trzeba – delikatnym detergentem.
Zastosuj smar
Nałóż niewielką ilość smaru na zawiasy. W przypadku preparatów w sprayu rozprowadź go w miejscu łączenia zawiasów.
Sprawdź ruchomośćdrzwi
Po aplikacji otwórz i zamknij drzwi kilka razy, aby smar równomiernie się rozprowadził.
Usuń nadmiarsmaru
Wytrzyj ewentualny nadmiar smaru, aby uniknąć zbierania się kurzu i brudu.
Pamiętaj o regularnej konserwacji
W zależności od intensywności użytkowania drzwi warto powtarzać smarowanie co ok. 6-12 miesięcy.
Choć łatwo utrzymać aluminiowe drzwi zewnętrzne w doskonałej kondycji, tak wymaga to stosowania się do dwóch kluczowych zasad.
Po pierwsze odradzamy czyszczenia aluminium przy użyciu agresywnych środków chemicznych. Mogą one trwale odbarwić metal lub nawet uszkodzić jego strukturę.
Po drugie bardzo istotne jest to, aby od razu po umyciu drzwi wytrzeć je do sucha. Bez tego na powierzchni mogą pozostać nieestetyczne plamy i zacieki, które czasem są trudne do usunięcia.
Troska o drzwi z aluminium ogranicza się jedynie do jej regularnego czyszczenia, dlatego montując ją w domu, będziesz cieszyć się wygodą eksploatacji. Jednocześnie obniżysz koszty ogrzewania domu i skutecznie zadbasz o swój komfort termiczny. Właśnie to gwarantują produkty naszej firmy.
Już dziś zapoznaj się z ofertą Aluprof i wybieraj spośród wielu rodzajów aluminiowych drzwi wejściowych. Stosujemy w nich innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak np. przesunięta oś obrotu w modelach MB-86N Pivot Door. Nasze produkty cechują się solidnością oraz doskonałymi parametrami izolacji termicznej.
Zapraszamy do konsultacji z naszymi ekspertami.
Wybór odpowiednich osłon przeciwsłonecznych do domu to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, z których dwa cieszą się szczególnym uznaniem: mowa o roletach zewnętrznych i coraz popularniejszych osłonach typu screen. Dow...
Dzięki technologiom smart home jesteśmy w stanie zdalnie kontrolować działanie wielu domowych urządzeń i instalacji. Technologie smart to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo. Okna, drzwi i rolety po wyposażeniu w nowoczesne, inteligentne akcesoria zapewniają obie te korzyści. ...
Domy pasywne to przyszłość nowoczesnego budownictwa, która skierowana jest na minimalizację zużycia energii i jej maksymalną efektywność. Kluczowym elementem tego typu budynków są odpowiednio dobrane okna, które odgrywają znaczącą rolę w izolacji cieplnej oraz w oszczędności ener...