Aluprof
aluprof.com
BLOG
chevron-up
DO GÓRY
Wybór odpowiedniej kolorystyki wnętrz ma kluczowe znaczenie, gdyż wpływa na ich estetykę oraz atmosferę, jaka będzie w nich panować. Istotne jest również to, aby była ona spójna z wybranym stylem aranżacji. Warto więc poświęcić tej kwestii możliwie najwięcej czasu, skupiając się na barwie nawet najdrobniejszych detali. Pamiętaj, że jednym z nich jest stolarka, która także jest ważna z punktu widzenia wyglądu pomieszczeń. W artykule znajdziesz wskazówki, na co zwrócić uwagę przy wyborze jej koloru. Skorzystaj z podpowiedzi specjalistów naszej firmy Aluprof i zainspiruj się do stworzenia nowoczesnych, estetycznych wnętrz.

Jakie zalety ma stolarka aluminiowa?

Być może jesteś dopiero na etapie wyboru materiału, z jakiego będą wykonane ramy okien oraz drzwi i masz wątpliwości, które z rozwiązań dostępnych na rynku sprawdzi się najlepiej. Dlatego zaczniemy od wymienienia głównych zalet stolarki aluminiowej, które mogą zachęcić Cię do zdecydowania się właśnie na nią. Jest ich sporo, co sprawia, że cieszy się ona ogromną popularnością, znajdując zastosowanie w budynkach o różnym przeznaczeniu.

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć:

 • wyjątkową lekkość w porównaniu do odpowiedników drewnianych, co przekłada się na łatwy montaż okien czy drzwi oraz znacznie wygodniejszą ich obsługę,
 • ponadprzeciętną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
 • odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV bez konieczności przeprowadzania okresowej konserwacji – ramy aluminiowe są długowieczne,
 • łatwość w zakresie dopasowania stolarki do otworów pod drzwi lub okna o niestandardowych rozmiarach,
 • mnogość dostępnych barw – aluminium można pomalować na każdy kolor.

Wybór koloru stolarki aluminiowej – od czego zacząć?

Absolutną podstawą jest zadbanie o spójność kolorystyki ze stylem, w jakim ma być urządzone wybrane pomieszczenie. To właśnie od tego powinieneś zacząć dobór optymalnej barwy stolarki aluminiowej.

Jeśli szukasz inspiracji, w nowocześnie urządzonych wnętrzach zazwyczaj dominują kolory neutralne, które świetnie łączą się z innymi, a więc m.in.:

 • biel,
 • antracyt,
 • czerń,
 • różne odcienie szarości.

Z kolei w klasycznie urządzonych pomieszczeniach powinieneś stosować zdecydowanie cieplejsze barwy. Popularnym rozwiązaniem jest w tym przypadku stolarka aluminiowa w barwach ziemi. To elegancki odcienie, które przy okazji czynią wnętrza bardziej przytulnymi.

O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze koloru stolarki aluminiowej?

Największym wyzwaniem zawsze jest odpowiednie łączenie ze sobą barw w taki sposób, aby tworzyły spójną jedność. Z tego powodu, dobierając kolor stolarki aluminiowej, weź pod uwagę również:

 • kolorystykę innych elementów znajdujących się we wnętrzu,
 • ilość światła dziennego wpadającego do pomieszczenia,
 • własne preferencje.

Spójność stolarki aluminiowej z elementami wyposażenia wnętrza

Barwa ram okiennych czy pod drzwi powinna współgrać przede wszystkim z kolorystyką podłóg, ścian oraz mebli. W tym przypadku dobrym pomysłem jest łączenie kolorów na zasadzie kontrastów. Jeśli pomieszczenie na przykład utrzymane jest w jasnej tonacji, ciemniejsza stolarka aluminiowa stanie się w nim bardzo ciekawym akcentem. Tym prostym sposobem nadasz wnętrzu niecodziennej głębi i w pewnym stopniu nawet powiększysz je optycznie!

Dlaczego wybierając kolor stolarki, warto wziąć pod uwagę dostępność światła dziennego we wnętrzu?

Niekorzystną ekspozycję okien czy zbyt małą ich ilość lub wielkość także należy brać pod uwagę w kontekście doboru optymalnej kolorystyki dla danego wnętrza. Jeśli wpada do niego relatywnie niewielka ilość światła dziennego, nie umieszczaj w nim stolarki aluminiowej w ciemnej kolorystyce. Jasne barwy okien rozjaśnią przestrzeń i sprawią, że będzie dużo przytulniejsza.

Oczywiście w odwrotnej sytuacji, gdy pomieszczenie jest dobrze doświetlone, ciemniejsze kolory będą doskonałym wyborem. Dodadzą wnętrzom elegancji i podkreślą ich wyjątkowy charakter.

Dostosuj kolor stolarki aluminiowej do specyfiki projektu

Aranżując wnętrza, kieruj się zarówno ogólnymi wytycznymi dla wybranego stylu architektonicznego, jak i własnym gustem. Stolarka aluminiowa odgrywa kluczową rolę w estetyce każdego projektu. Wybierając jej kolor, zalecamy przemyślany wybór, aby  finalny efekt harmonizował zarówno z osobistymi preferencjami, jak i charakterem budynku – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, czy budynek komercyjny.

Stolarka aluminiowa Aluprof

Planując projekt budynku, w którym uwzględnione będą ramy okien czy drzwi, skup się zarówno na ich kolorze, jak i jakości wykonania. Jest ona równie istotna, gdyż wybrane systemy, w tym drzwi i okna, powinny gwarantować możliwie najwyższe parametry w zakresie szczelności. Stawiaj więc na sprawdzone rozwiązania – zapoznaj się z ofertą Aluprof! Wśród naszych rozwiązań znajdziesz nowoczesną stolarkę aluminiową, w produkcji której wykorzystujemy innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Podobne artykuły
Jak powinien wyglądać prawidłowy pomiar otworów okiennych w budynku?

Jednym z kluczowych etapów stawiania budynków lub przeprowadzania ich kompleksowego remontu, np. z myślą o termomodernizacji, jest montaż stolarki okiennej. Wykonanie go zgodnie z wymaganymi standardami ma bezpośredni wpływ zarówno na ograniczenie zapotrzebowania obiektu budowlan...

Jak powiększyć przestrzeń w salonie? Optyczne połączenie domu z ogrodem

Przestronny salon to nie zawsze zasługa jego dużego metrażu. Mniejsze wnętrza również mogą dawać zachwycające wrażenie przestrzeni. Istnieje wiele trików, dzięki którym możemy uzyskać ten efekt, a za pomocą aluminiowych drzwi tarasowych możemy wręcz zatrzeć granicę pomiędzy wnęt...

Nieruchomość z ocenami, czyli słów kilka o świadectwie energetycznym budynku

Polityka Unii Europejskiej już od wielu lat skupia się na zmniejszaniu emisji gazów cieplarnianych i realnym obniżaniu zużycia energii w budownictwie, regulując to odpowiednimi dyrektywami. Rodzimym odzwierciedleniem unijnych przepisów są m.in. ostatnie zmiany prawne, które okreś...