Aluprof
aluprof.com
BLOG

Jak powinien wyglądać prawidłowy pomiar otworów okiennych w budynku?

chevron-up
DO GÓRY
Jednym z kluczowych etapów stawiania budynków lub przeprowadzania ich kompleksowego remontu, np. z myślą o termomodernizacji, jest montaż stolarki okiennej. Wykonanie go zgodnie z wymaganymi standardami ma bezpośredni wpływ zarówno na ograniczenie zapotrzebowania obiektu budowlanego na energię, jak i komfort przebywających w nim osób. Aby uniknąć problemów w zakresie realizacji tego procesu, które mogą generować duże koszty, warto wiedzieć, jak powinien wyglądać prawidłowy pomiar otworów na okna. W artykule wyjaśniamy, dlaczego jest to istotne oraz przedstawiamy praktyczne wskazówki związane z realizacją tej czynności – zapraszamy do lektury!

Dlaczego okno musi być odpowiednio dopasowane do rozmiarów otworu, w którym będzie montowane?

Montaż stolarki okiennej w zbyt małym otworze będzie oczywiście niemożliwy bez jego wcześniejszego powiększenia. Jednak w przypadku wystąpienia odwrotnej sytuacji wielu osobom wydaje się, że wolne przestrzenie wystarczy wypełnić pianką montażową. Tak robi się zazwyczaj, gdyż z pewnych względów minimalny dystans musi zostać zachowany, ale gdy jest zbyt duży, może generować liczne problemy. To właśnie dlatego prawidłowy pomiar okien jest tak istotny.

Jakie mogą być konsekwencje błędnego pomiaru otworów okiennych?

W takich przypadkach montaż stolarki okiennej jest mocno utrudniony, co sprzyja popełnianiu błędów. Warto poświęcić czas na wykonanie prawidłowego pomiaru otworów okiennych, gdyż niedokładności w tym zakresie mogą wiązać się m.in. z:

  • koniecznością przeprowadzenia nieplanowanych prac murarskich, co wiąże się z dużymi kosztami dodatkowymi,
  • zaburzeniem ciągłości izolacji akustycznej oraz termicznej – grozi to zwiększeniem poziomu hałasu w pomieszczeniach oraz generuje ryzyko powstania tzw. mostków cieplnych, które utrudniają utrzymanie optymalnej temperatury we wnętrzach (budynek zużywa więcej energii),
  • pogorszeniem estetyki okien z racji złego ich osadzenia oraz obniżeniem komfortu korzystania z nich (np. źle wypoziomowane będą same się zamykać po otwarciu).

Pomiar otworu na okno – jak zrobić go prawidłowo?

W zdecydowanej większości przypadków stolarka okienna jest kwadratowa lub prostokątna. Jeśli właśnie taką chcesz zamontować, zanim sięgniesz po miarkę, przygotuj sobie kątownik. Użyj go do upewnienia się, czy każdy róg otworu trzyma kąt prosty. W razie potrzeby dodatkowo możesz sprawdzić, czy długości obu przekątnych są identyczne. W przypadku stwierdzenia poważnych odchyleń w tym zakresie koniecznie zaplanuj wykonanie prac murarskich w celu ich skorygowania. Dopiero wtedy możesz zabrać się za pomiar miejsca, w którym zostanie zamontowane okno. Jak zrobić go prawidłowo?

Używając miarki, zmierz szerokość, wysokość i głębokość otworu okiennego. Zrób to w trzech różnych punktach (najlepiej na skrajach i w środku) – jeśli zauważysz różnice, zapisz najmniejszą uzyskaną wartość. Po zakończeniu tego procesu koniecznie powtórz pomiar miejsca na okno – da Ci to większą pewność, że został on wykonany prawidłowo.

Jakie są najczęstsze powody nieprawidłowego pomiaru otworu na okno?

Zazwyczaj wynika to ze zwykłych błędów ludzkich. Aby pomiar otworu na okno był prawidłowy, powinno wykonywać się go w skupieniu i bez presji czasu. Nadmierny pośpiech, rozkojarzenie czy zwykła nieuwaga są głównymi powodami niedokładności realizacji tego procesu.

Drugim najczęstszym powodem jest wątpliwa dokładność używanych narzędzi pomiarowych. Staraj się więc unikać korzystania z niskiej jakości miarek.

Problemem może być także mierzenie otworu okiennego, w którym znajdowało się starego typu okno. Aby pomiar był prawidłowy, miejsce montażu ramy należy najpierw bardzo dokładnie oczyścić z pozostałości różnych materiałów budowlanych i dopiero wtedy ustalić jego wymiary.

Okno musi być minimalnie mniejsze od otworu, w którym zostanie zamontowane

Przy okazji poruszania tego tematu warto podkreślić fakt, że błędem jest montaż ramy okiennej idealnie dopasowanej rozmiarami do otworu w murze. Pomiędzy tymi elementami musi być minimalna przerwa określana mianem szczeliny dylatacyjnej. Po dokonaniu prawidłowego pomiaru musisz ją uwzględnić – przeciętnie wynosi ona od 10 do 20 mm i uzależniona jest głównie od rodzaju okna. W jakim celu zostawia się taką przerwę?

W przypadku zbyt małej szczeliny dylatacyjnej niemożliwe stanie się odpowiednie uszczelnienie ramy okiennej. Z kolei gdy będzie ona zbyt duża, problemem stanie się osadzenie tego elementu, a konkretniej solidne jego zakotwienie.

Postaw na wysokiej jakości stolarkę Aluprof!

Trzymanie się powyższych wskazówek z pewnością ułatwi Ci wykonanie prawidłowego pomiaru otworów okiennych. Jednak pamiętaj, że odpowiednie dopasowanie okien oraz profesjonalne ich zamontowanie to za mało, aby mieć pewność, że będą idealnie szczelne oraz funkcjonalne. Kluczowa jest także ich jakość, dlatego zawsze wybieraj produkty cenionych producentów. Znajdziesz je w ofercie naszej firmy Aluprof – jesteśmy liderem w branży, proponując najwyższej jakości systemy aluminiowe do produkcji okien! Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami, którzy udzielą Ci profesjonalnego wsparcia.

Podobne artykuły
Najważniejsze wskazówki, jak mierzyć drzwi

Zakup nowych drzwi to decyzja wymagająca uwzględnienia dokładnej analizy różnych czynników, aby cieszyć się komfortem użytkowania i trwałością. Jednym z najważniejszych aspektów jest precyzyjne zmierzenie otworu drzwiowego. W tym poradniku podpowiadamy, jaka wysokość otworu na dr...

Jak dobrać kolor stolarki aluminiowej do wnętrza?

Wybór odpowiedniej kolorystyki wnętrz ma kluczowe znaczenie, gdyż wpływa na ich estetykę oraz atmosferę, jaka będzie w nich panować. Istotne jest również to, aby była ona spójna z wybranym stylem aranżacji. Warto więc poświęcić tej kwestii możliwie najwięcej czasu, skupiając się ...

Jak powiększyć przestrzeń w salonie? Optyczne połączenie domu z ogrodem

Przestronny salon to nie zawsze zasługa jego dużego metrażu. Mniejsze wnętrza również mogą dawać zachwycające wrażenie przestrzeni. Istnieje wiele trików, dzięki którym możemy uzyskać ten efekt, a za pomocą aluminiowych drzwi tarasowych możemy wręcz zatrzeć granicę pomiędzy wnęt...