Aluprof
aluprof.com
BLOG
27.01.2025

Jakie materiały budowlane wybrać do budowy i urządzenia zrównoważonego domu?

chevron-up
DO GÓRY
Rosnąca świadomość co do tego, jak ważna jest ochrona środowiska w połączeniu z restrykcyjnymi normami dla nowych budynków, sprawiają, że zrównoważone budownictwo staje się dziś koniecznością. Wybór odpowiednich materiałów jest warunkiem budowy domu przyjaznego środowisku, spełniającego potrzeby mieszkańców, a zarazem minimalizującego negatywny wpływ na planetę. Poznaj materiały, które najlepiej sprawdzają się przy tego rodzaju inwestycjach.

WT 2021, czyli aktualne normy energetyczne dla budownictwa mieszkalnego w Polsce 

Aktualnie (stan na 11.2024) w Polsce obowiązującymi normami są przepisy z 2021 roku dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określane w skrócie jako WT 2021. Normy te określają rygorystyczne wymagania dotyczące zarówno izolacji termicznej, jak i zużycia energii.

To właśnie w WT 2021 roku znacząco obniżone zostały m.in. maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła dla przegród budowlanych czy stolarki. Przykładowo, drzwi zewnętrzne w domu jednorodzinnym muszą posiadać współczynnik przenikalności cieplnej na poziomie nie wyższym niż 1,3 W/m2*K.

Dlaczego wybór materiałów jest tak ważny?

Jako zrównoważone budownictwo rozumiemy projektowanie oraz realizowanie inwestycji budowlanych w sposób przyjazny dla środowiska, efektywny energetycznie i zdrowy dla ludzi. Wybór odpowiednich materiałów ma tu istotne znaczenie, ponieważ wpływa na wydajność energetyczną budynku, jego trwałość oraz wpływ na zdrowie mieszkańców. Warto więc stawiać na tworzywa: 

  • mające jak najniższy ślad węglowy, 

  • produkowane w sposób energooszczędny,

  • nadające się do recyklingu. 

Aluminium w zrównoważonym budownictwie

Aluminium to jeden z ważniejszych materiałów budowlanych, wymienianych w kontekście odpowiedzialnego budownictwa. Jego właściwości sprawiają, że to jest wszechstronny i trwały budulec. Okna i drzwi aluminiowe są doskonałym przykładem zastosowania tego metalu przy budowie domów i obiektów użytkowych, podobnie jak wykonane z aluminium fasady, rolety, balustrady oraz wiele innych elementów. 

W kontekście środowiskowym, do najważniejszych zalet tego materiału z pewnością należy zaliczyć:

  • Trwałość

Aluminium jest odporne na korozję i zmiany pogodowe, co sprawia, ze produkowane z niego okna i drzwi charakteryzuje długa żywotność.

  • Lekkość

Dzięki niskiej gęstości materiał jest łatwy w obróbce i montażu.

  • Recykling

Metal ten można wielokrotnie przetwarzać bez utraty jego właściwości, co znacząco redukuje jego wpływ na środowisko.

  • Efektywność energetyczna

Nowoczesne profile okienne oraz zintegrowane z nimi pakiety szybowe mają doskonałe parametry termoizolacyjne, pozwalające na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Beton ekologiczny – nowoczesny design w służbie zrównoważonego budownictwa

Kolejnym materiałem, o którym warto wspomnieć, jest ekologiczny beton, produkowany z dodatkiem materiałów niskoemisyjnych oraz pochodzących z recyklingu, np. z odpadów przemysłowych. Wykorzystanie tej technologii pozwala ograniczyć wydobycie surowców naturalnych, a tym samym ograniczyć ślad węglowy nowo powstających budynków.

Podobnie jak tradycyjny beton, jego ekologiczny odpowiednik jest materiałem bardzo trwałym, odpornym na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych uszkodzeń. Z kolei dzięki zawartości specjalnych dodatków, budulec charakteryzuje się również bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.

Drewno – więcej natury w domu 

Drewno to z kolei najbardziej naturalny z dostępnych materiałów budowlanych, który zyskuje na znaczeniu w kontekście ekologicznego budownictwa. Jest to surowiec odnawialny, który przy odpowiednim zarządzaniu lasami może być pozyskiwany bez szkody dla środowiska.

Jego szlachetny wygląd wprowadza do wnętrz ciepło, nadaje im przytulny charakter oraz tworzy unikalny mikroklimat, pomagając w naturalny sposób regulować wilgotność powietrza. Podkreślają to m.in. projektanci coraz popularniejszych w naszym kraju domów szkieletowych, które w całości produkowane są z drewnianych elementów, w niczym nie ustępując budynkom murowanym w technologii tradycyjnej. 

Czego jeszcze możesz użyć do budowy ekologicznego domu?

Oprócz aluminium, drewna oraz eko-betonu, do realizacji inwestycji budowlanej można zastosować także inne materiały. Oczywistym przykładem jest szkło, które umożliwia maksymalne wykorzystanie światła dziennego w budynku, zmniejszając zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie.

Również odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych ma ogromny wpływ na efektywność energetyczną budynku. W tym kontekście coraz większą popularnością cieszą się materiały niskoemisyjne, takie jak wełna mineralna, celuloza czy panele korkowe.

Aluprof – innowacyjne rozwiązania bliżej natury

Wybór odpowiednich materiałów budowlanych i rozwiązań technicznych jest niezbędny, by stworzyć zrównoważony dom, który będzie nie tylko estetyczny, ale także energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą drzwi, okien, rolet aluminiowych oraz innych rozwiązań Aluprof, zapewniających doskonałą trwałość oraz izolację termiczną i akustyczną budynku.

Postaw na produkty, które wspierają ideę proekologicznego budownictwa, pozwalając zadbać o przyszłość planety.

Podobne artykuły
Jak działają okna antywłamaniowe i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
23.04.2025
Aktualności

Bezpieczeństwo Twojego domu to kwestia o niekwestionowanym wręcz znaczeniu. Wzrastająca liczba włamań sprawia, że wiele osób poszukuje rozwiązań, które zapewnią ochronę ich mienia i bliskich. Okna antywłamaniowe są jednym z takich rozwiązań. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają...

Czy szklane drzwi wejściowe to dobry wybór?
21.04.2025
Aktualności

Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów domu. Gwarantują poczucie bezpieczeństwa, zwiększają komfort termiczny w budynku i zmniejszają poziom hałasu docierającego z zewnątrz. Jednocześnie często pełnią one funkcję ozdobną. Zazwyczaj wykonuje się je z paneli drewniany...

Co zamiast rolety? Żaluzje fasadowe, screeny, roleto-screeny
16.04.2025
Aktualności

Rolety aluminiowe to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów osłon okiennych. Ich popularność wynika z funkcjonalności i estetyki, które doskonale sprawdzają się zarówno w domach, jak i budynkach komercyjnych. Czy jednak zawsze są one najlepszym wyborem? Co zamiast rolety może s...