Standardowa wysokość drzwi zewnętrznych wynosi około 210-240 cm. Do tego należy dodać wysokość progu, co może wynosić dodatkowe kilka centymetrów. Parametr ten zależy od:
Istotne jest również uwzględnienie dodatkowych elementów konstrukcyjnych, takich jak nadproże, umieszczone nad otworem drzwiowym. Przenosi ono ciężar konstrukcji budynku, musi być odpowiednio osadzone i wzmocnione.
W przypadku montażu drzwi z ościeżnicą regulowaną warto uwzględnić margines regulacji, który wynosi zazwyczaj 6-7,5 cm. Dzięki temu możliwe jest idealne dostosowanie ościeżnicy, nawet w przypadku ewentualnych nierówności ściany.
Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj materiału, z którego wykonane są ściany budynku. Wyróżniamy:
W tym przypadku szczególnie istotna jest dokładność pomiarów — ewentualne błędy mogą być trudniejsze do skorygowania.
Ściany z płyt karton-gipsowych umożliwiają dostosowanie otworu poprzez wycięcie lub dodanie odpowiednich elementów, jednak i tutaj precyzja pomiarów jest bardzo ważna.
Optymalny otwór pod drzwi zewnętrzne 100 cm powinien mieć wysokość co najmniej 210 cm i szerokość między 108-110 cm, z uwzględnieniem odstępu między ościeżnicą a ścianą – około 4-5 cm z każdej strony.
Wybierając drzwi zewnętrzne, należy pamiętać też, aby:
Jaki rozmiar otworu do montażu drzwi o szerokości 90 cm pozwoli na swobodną regulację ościeżnicy oraz wygodne użytkowanie produktu?
Optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie zapasu 10 cm (5 cm z każdej strony). Pozwoli to na precyzyjne dopasowanie ościeżnicy do ściany i zapewni idealne uszczelnienie drzwi. Dodatkowa przestrzeń wokół futryny ułatwia montaż i demontaż drzwi, ale także prace wykończeniowe.
Jak zaplanować odpowiedni otwór pod drzwi przesuwne? Do szerokości skrzydła drzwiowego należy dodać dwukrotność szerokości prowadnicy.
Przykładowo — jeśli drzwi przesuwne mają szerokość 90 cm, a prowadnica 5 cm — wówczas szerokość otworu powinna wynosić około 100 cm (90 cm + 2 × 5 cm).
Ważne jest również, by uwzględnić specyfikę wnętrza, w którym będą montowane drzwi przesuwne. Wysokość i szerokość otworu można dostosować do indywidualnych potrzeb i wymagań pomieszczenia, na przykład:
Przy planowaniu ważne jest też uwzględnienie przestrzeni na prowadnice, które mogą być montowane zarówno na suficie, jak i na podłodze. W niektórych przypadkach mogą być one ukryte w podłodze lub suficie, jednak wymaga to dodatkowych przygotowań i modyfikacji otworu.
Poszukujesz drzwi wysokiej klasy, które doskonale wkomponują się w styl Twojego domu? Poznaj energooszczędne rozwiązania stolarki drzwiowej Aluprof, która łączy w sobie elegancję i trwałość: https://aluprof.com/klienci-indywidualni/oferta/drzwi-przesuwne.
Aby uniknąć błędów przy jej montażu i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie skrzydeł, możesz skonsultować się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci w dokładnym pomiarze oraz zaplanowaniu otworu drzwiowego.
Jednym z kluczowych etapów stawiania budynków lub przeprowadzania ich kompleksowego remontu, np. z myślą o termomodernizacji, jest montaż stolarki okiennej. Wykonanie go zgodnie z wymaganymi standardami ma bezpośredni wpływ zarówno na ograniczenie zapotrzebowania obiektu budowlan...
Wybór odpowiedniej kolorystyki wnętrz ma kluczowe znaczenie, gdyż wpływa na ich estetykę oraz atmosferę, jaka będzie w nich panować. Istotne jest również to, aby była ona spójna z wybranym stylem aranżacji. Warto więc poświęcić tej kwestii możliwie najwięcej czasu, skupiając się ...
Przestronny salon to nie zawsze zasługa jego dużego metrażu. Mniejsze wnętrza również mogą dawać zachwycające wrażenie przestrzeni. Istnieje wiele trików, dzięki którym możemy uzyskać ten efekt, a za pomocą aluminiowych drzwi tarasowych możemy wręcz zatrzeć granicę pomiędzy wnęt...