Aluprof
aluprof.com
BLOG
chevron-up
DO GÓRY
Praca specjalistów Aluprof nad nowymi produktami nigdy się nie kończy. Ubiegły rok to wprowadzenie na rynek kilkunastu nowości, a sezon 2024 zapowiada się równie intensywnie. Zobacz, co nowego ma do zaoferowania stolarka aluminiowa z Bielska-Białej.

 Współczesna architektura pokochała duże przeszklenia, czego najlepszym przykładem są przesuwne drzwi balkonowe i tarasowe o pokaźnych rozmiarach. Tego typu rozwiązania to wizytówka wielu nowoczesnych domów, która nie tylko definiuje bryłę budynku, ale odgrywa też ważną rolę przy aranżacji wnętrz. Z tych trendów doskonale zdają sobie sprawę inżynierowie ALUPROF, którzy przygotowali przesuwne drzwi balkonowe MB-82 HS. Głębokość skrzydła w tym rozwiązaniu wynosi 82 mm, ościeżnicy 186 mm, a wąski słupek ma szerokość 50 mm. Postawiono tu zarówno na wysoką estetykę i minimalizm (brak listew maskujących na ościeżnicy, niski próg), jak i wysokie parametry użytkowe (izolacyjność termiczna Uw od 0,60 W/(m2K)). System MB-82 HS jest kompatybilny z innymi rozwiązaniami firmy, więc architekci mają tu pełne pole do popisu. ALUPROF cały czas rozwija także flagowy system przesuwnych drzwi panoramicznych MB-Skyline Type R, w którym zaprezentowano nowe estetyczne zamknięcie, rozwiązanie z ościeżnicą trzyszynową oraz słupek statyczny.

Skoro wspomnieliśmy już o minimalizmie, w ofercie pojawi się również kilka nowych rozwiązań okiennych z ukrytym skrzydłem, w tym MB-86N US oraz udoskonalona wersja MB-79N US. Oba systemy doczekają się wersji casement otwieranych na zewnątrz. Warto dodać, że system MB-86N w sezonie 2024 pojawi się w wersji przeciwpożarowej EI60 i będzie się cechował odpornością na włamanie w klasach RC2 i RC3.

Oszczędzanie przez osłanianie

ALUPROF to oczywiście nie tylko nowoczesne okna aluminiowe, lecz także innowacyjne rozwiązania osłonowe, o czym świadczą zapowiedziane na ten sezon nowości. Wielu inwestorów ma twardy orzech do zgryzienia, gdy przychodzi im wybierać osłony zewnętrzne do swoich domów. Rolety mają wiele istotnych zalet, jednak przegrywają ze screenami pod względem szerokiego zakresu regulacji zacienienia pomieszczeń. Nadszedł już jednak kres tego typu dylematów. W ofercie ALUPROF w 2024 roku pojawił się rewolucyjny produkt osłonowy SkyTwin. To pierwsze na rynku rozwiązanie będące połączeniem rolety zewnętrznej i osłony przeciwsłonecznej typu screen w jednym produkcie. Kompaktowa integracja pozwoliła na stworzenie zaawansowanej technologicznie propozycji, która zapewnia doskonałą izolację termiczną przez cały rok. Jest ona dopasowana pod zabudowę i wyposażona w dwa napędy działające niezależnie od siebie.

W 2024 roku poszerzy się też oferta pergoli Aluprof. System MB-OpenSky 120 będzie dostępny już nie tylko w wersji wolnostojącej, lecz także przyściennej w wielu wariantach (w tym w wersji narożnej). Cały czas udoskonalana jest też pergola MB-OpenSky 140, w której zostanie zaadaptowane odwodnienie znane z MB-OpenSky 120 oraz zwiększony zostanie spadek dachu, co poprawi szybkość odpływu wody. Pojawi się też możliwość wyposażenia jej w nowe lamele.

Nowe fasady

Na ten sezon lider polskiego rynku stolarki w segmencie systemów aluminiowych i roletowych przygotował też wiele nowości w rozwiązaniach fasadowych. Jedną z nich jest system MB-MM50N, który jest odpowiedzią na coraz wyższe wymagania stawiane współczesnym systemom ścian osłonowych. Wysoka izolacyjność termiczna umożliwia realizowanie projektów, w których nacisk położony jest na wysoką efektywność energetyczną budynków, a dużo większy zakres prefabrykacji i niewielka liczba elementów akcesoryjnych powodują, że montaż na budowie jest szybki i sprawny. Choć system ten powstał z myślą o rynkach skandynawskich, doskonale sprawdzi się też w innych rejonach. Kolejną nowością jest system ściany słupowo-ryglowej MB-MT50N, który został zaprojektowany na podstawie wytycznych certyfikacji Cradle to Cradle. Dzięki temu spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju i wpisuje się w ideę gospodarki cyrkularnej. System MB-79N WW (Window Wall) z kolei łączy ideę ściany segmentowej z rozwiązaniami docenianego systemu okiennego MB-79N. Bogaty wybór kształtowników, profili kompensacyjnych i dylatacyjnych, zabudowa segmentowa oraz możliwość łączenia z elementami znanymi z systemu MB-79N powoduje, że jest to bardzo ciekawa propozycja dla tych, którzy poszukują rozwiązań o wysokiej izolacyjności termicznej. Dzięki zastosowanym technologiom istnieje możliwość kompensacji stropu, a wysoka szczelność na wodę opadową i wytrzymałość na obciążenie wiatrem spełniają wymagania m.in. amerykańskiego rynku. W 2024 roku planowane jest też wprowadzenie nowej fasady elementowej MB-SE65, która obsługuje zarówno ścianę wypełniającą, jak i osłonową. Systemodawca z Bielska-Białej wykorzystał w niej doświadczenia zebrane podczas powstawania takich obiektów jak Global Office Park w Katowicach i Sky Office w Wilnie. System wyróżniają wielowariantowość (narożnikowy, skręcany, listwowy, SSG), duża kompensacja pozioma, łatwa prefabrykacja i montaż oraz bardzo dobre parametry termiczne. Inną nowością w systemach elewacyjnych będzie wprowadzenie do fasad rodziny MB-SR50N wariantów o klasach antywłamaniowych RC2 i RC3.

Nowoczesne drzwi

Nie zapominajmy o ekspansji rynkowej rozwiązań ALUPROF, które zostały zaprezentowane jeszcze w 2023 roku. Mowa tu m.in. o drzwiach aluminiowych z przesuniętą osią obrotu MB-86 Pivot Door, których maksymalny rozmiar to imponujące 2 m szerokości i 3,4 m wysokości. Niedawno zaprezentowano również drzwi do galerii handlowych, urzędów i restauracji MB-100GFT, które zostały przebadane na 1 mln cykli. Oferują one ukryty samozamykacz, bezpieczny przymyk, niski próg z najazdem, funkcję wahadłową lub z ograniczonym kierunkiem otwierania oraz możliwość tworzenia konstrukcji jedno- lub dwuskrzydłowych.

Nowości, podobnie jak rozwiązań poszerzających możliwości produktów już funkcjonujących na rynku, będzie oczywiście znacznie więcej. Stolarka aluminiowa ALUPROF jest cały czas rozwijana, by nie tylko spełniać oczekiwania wymagających inwestorów i projektantów, ale też wyznaczać kolejne trendy w branży. Zatem przed nami kolejny rok emocjonujących premier, o których będziemy regularnie informować na naszym blogu.