Aluprof
aluprof.com
BLOG
24.02.2025

Recykling aluminium: proces, korzyści i jego rola w budownictwie

chevron-up
DO GÓRY
Jednym z ważniejszych aspektów dążenia krajów Unii Europejskiej do uzyskania neutralności klimatycznej jest dekarbonizacja przemysłu. Zakłada ona znaczące ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, m.in. z procesów wytwarzania materiałów budowlanych. Osiągnięcie tego celu wiąże się zarówno z wdrażaniem niskoemisyjnych technologii produkcyjnych, jak i zwiększaniem wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu. Pod tym kątem jednym z cenniejszych materiałów jest aluminium. Poznaj potencjał aluminium w kontekście wspierania zrównoważonego rozwoju!

 Aluminium ma coraz szersze zastosowanie w branży budowlanej

Coraz więcej producentów z branży budowlanej dostrzega ogromny potencjał drzemiący w aluminium. Wytwarza się z niego wiele rodzajów elementów konstrukcyjnych.

W Aluprof od wielu lat zajmujemy się projektowaniem, produkcją oraz dystrybucją, m.in. takich rozwiązań jak systemy aluminiowe do:

  • Okien
  • drzwi,
  • fasad
  • ścian wewnętrznych,
  • Osłon przeciwsłonecznych itp..

Aluminium jest doskonałym materiałem budowlanym, gdyż łączy w sobie ponadprzeciętną trwałość oraz solidność z relatywnie niską wagą. Do tego jest odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych i środowiskowych, w tym wilgoci i promieniowania UV. Jednocześnie materiał ten wręcz idealnie spełnia założenia dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz recyklingu w budownictwie.

Produkcja i recykling aluminium w kontekście dekarbonizacji przemysłu

Dynamiczny rozwój technologii produkcji aluminium z rud boksytu przyczynił się do tego, że obecnie proces ten generuje blisko 60% mniej gazów cieplarnianych w porównaniu do okresu ostatniej dekady ubiegłego stulecia. Do 2015 roku krajom europejskim udało się obniżyć wynikającą z tego emisję CO2 do atmosfery do poziomu niecałych 7 kg na każdy wyprodukowany kilogram materiału. Dla porównania w Chinach jest to obecnie ok. 20 kg, natomiast w skali globalnej – ok. 18 kg.

Jednocześnie opracowano wiele rozwiązań ograniczających obciążenie środowiska procesami wydobycia rud boksytu. Ich stosowanie wiąże się jednak z ogromnymi nakładami finansowymi, a po zamknięciu kopalni odkrywkowej i tak musi upłynąć wiele lat, aby obszar udało się w pełni przywrócić do stanu pierwotnego. Dlatego od lat rozwijane są technologie recyklingu aluminium i pod tym kątem materiał ten ma niezwykły potencjał.

Recykling aluminium – dlaczego jest ważny dla branży budowlanej?

Przetwarzanie tego surowca jest bardzo opłacalne, gdyż:

  • raz wyprodukowany produkt czy element może być poddawany recyklingowi w nieskończoność,
  • nawet po wielokrotnym przetworzeniu zachowuje wszystkie swoje właściwości,
  • recykling aluminium pochłania zaledwie około 5% energii wykorzystywanej podczas jego produkcji, co wiąże się z niewielką emisją gazów cieplarnianych.

Obecnie odzyskuje się już około 75% tego surowca, a w ocenie ekspertów poziom ten da się zwiększyć nawet do ponad 90%. Recykling materiałów budowlanych wykonanych z aluminium już dziś w znacznej mierze przyczynia się do osiągania celów związanych z dekarbonizacją przemysłu i wiele wskazuje na to, że jego znaczenie dalej będzie szybko rosnąć.

Jak przebiega proces recyklingu aluminium?

Surowiec ten jest nietoksyczny i można pozyskiwać go ze wszystkich możliwych źródeł. Oprócz materiałów budowlanych pochodzących z demontażu są nimi także m.in. puszki oraz zużyte części samochodowe. Aluminiowy złom jest odpowiednio sortowany, a następnie czyszczony. Na koniec rozdrabnia się go w specjalnych maszynach do granulacji.

Tak przygotowany materiał jest:

  • rozgrzewany w piecach aż do momentu przejścia jego stanu skupienia ze stałego w płynny,
  • rozlewany do specjalnych form,
  • obrabiany do ostatecznej postaci – np. poprzez proces walcowania wykonuje się z niego arkusze cienkiej blachy aluminiowej.

Aluprof aktywnie uczestniczy w procesie zielonej transformacji sektora budowlanego

Od wielu lat specjalizujemy się w dostarczaniu rozwiązań dla budownictwa wykonanych z aluminium, którego duża część pochodzi z recyklingu. Dzięki temu nasze systemy do okien, drzwi, i fasad są przyjazne dla środowiska, a przy tym słyną z ponadprzeciętnej jakości oraz trwałości. Wspieramy zieloną transformację sektora budowlanego i jednocześnie przyczyniamy się do obniżenia poziomu emisyjności budynków. Wdrażamy innowacyjne technologie, dzięki którym produkty Aluprof cechują się doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej.

Postaw na energooszczędne rozwiązania Aluprof i ciesz się komfortem termicznym w swoim domu

Stawiając na rozwiązania Aluprof, przyczynisz się do ochrony środowiska i wesprzesz idee zrównoważonego rozwoju Europy. Jednak przede wszystkim montując w swoim domu okna oraz drzwi Aluprof, zapewnisz sobie komfort termiczny przez cały rok. Wszystko to przy jednoczesnym obniżeniu kosztów ogrzewania oraz chłodzenia budynku! Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat tych produktów i skorzystać z profesjonalnego wsparcia w ich wyborze.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o stolarce aluminiowej, odwiedź nasz blog

Podobne artykuły
Jak działają okna antywłamaniowe i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
23.04.2025
Aktualności

Bezpieczeństwo Twojego domu to kwestia o niekwestionowanym wręcz znaczeniu. Wzrastająca liczba włamań sprawia, że wiele osób poszukuje rozwiązań, które zapewnią ochronę ich mienia i bliskich. Okna antywłamaniowe są jednym z takich rozwiązań. W tym artykule wyjaśnimy, jak działają...

Czy szklane drzwi wejściowe to dobry wybór?
21.04.2025
Aktualności

Drzwi wejściowe to jeden z najważniejszych elementów domu. Gwarantują poczucie bezpieczeństwa, zwiększają komfort termiczny w budynku i zmniejszają poziom hałasu docierającego z zewnątrz. Jednocześnie często pełnią one funkcję ozdobną. Zazwyczaj wykonuje się je z paneli drewniany...

Co zamiast rolety? Żaluzje fasadowe, screeny, roleto-screeny
16.04.2025
Aktualności

Rolety aluminiowe to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów osłon okiennych. Ich popularność wynika z funkcjonalności i estetyki, które doskonale sprawdzają się zarówno w domach, jak i budynkach komercyjnych. Czy jednak zawsze są one najlepszym wyborem? Co zamiast rolety może s...