2015-07-27

Nowa siedziba firmy Matalan w systemach Aluprof

Do budowy nowej siedziby firmy Matalan, wzniesionej na miejscu dawnej siedziby Petrolite w Knowsley Industrial Park, wykorzystano w szerokim zakresie systemy przeszklonych konstrukcji aluminiowych Aluprof. Projekt, w wykonaniu pracowni Fletcher-Rae Architects z Manchesteru, został zrealizowany przez firmę CSI z Humberside, konstruktora wyrobów stolarki otworowej w oparciu o systemy Aluprof. CSI wygrała przetarg na wykonanie i montaż elewacji budynku. W wyniku prac powstał imponujący, trzykondygnacyjny i liczący ponad 122 tys. m2 biurowiec o wyrazistych barwach, zlokalizowany na obszarze piętnastu akrów.

Konstrukcja głównej elewacji wykorzystuje system fasadowy MB-SR50N o szerokości profili 50 mm, natomiast atrium wykonano w oparciu o system MB-SR50N w wersji Efekt, bez profili maskujących. Konstrukcje wykonane w tym systemie charakteryzują się wysoką szczelnością i posiadają podwyższone właściwości izolacyjne dzięki zastosowaniu izolatorów HPVC. Wariantywność odcieni przeszkleń głównych pól konstrukcji osiągnięto stosując powłoki Coolite ST150 oraz przyciemniane szare i jasnoszare spandrele z powłoką ceramiczną.

Drzwi wykonano w większości na bazie systemu MB-70, z wyjątkiem bocznych drzwi wejściowych, zrealizowanych w oparciu o system MB-86. System ten umożliwia klejenie szkła do powierzchni skrzydeł drzwiowych tworząc efekt zlicowanej, przeszklonej płaszczyzny .

Nowe biura, zlokalizowane na trzech kondygnacjach budynku, uzyskały ocenę BREEAM „very good” (bardzo dobrą) – do realizacji projektu wykorzystano bowiem zrównoważone technologie w zakresie energii, ogrzewania oraz chłodzenia. W przyszłości będzie też możliwość wykorzystania przewidzianego w planach obiektu energetycznego, znajdującego się w oddzielnym budynku i stanowiącego część drugiej fazy projektu.

Siedziba spółki Aluprof UK wraz z rozległym centrum dystrybucji mieści się w Altrincham, Cheshire. Systemy Aluprof są coraz chętniej wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym na terenie Wielkiej Brytanii. Systemy Aluprof są projektowane, wykonywane i montowane przez wybrane, specjalistyczne firmy, tak, aby każdy wykonany wyrób spełniał rygorystyczne standardy Aluprof.