2018-02-15

Biurowiec Bobrowiecka 8 - architektura klasyczna w służbie komfortu

Obiekt Bobrowiecka 8 w Warszawie to miejsce o charakterze dzielnicy, w którym dominujące znaczenie przypisuje się dwóm wartościom: sztuce i kulturze pracy. Ten elegancki biurowo-usługowy budynek zaprojektowany przez popularną pracownię JEMS Architekci to coś więcej niż tylko metry kwadratowe jako alternatywa dla biurowego zagłębia stolicy. To także tło dla większego zespołu urbanistycznego.

Budynek Bobrowiecka 8 to jedna z najnowszych inwestycji Spectra Development. Usytuowany jest w dogodnej komunikacyjnie lokalizacji – nieopodal ulicy Sobieskiego i Czerniakowskiej, tuż przy wyjeździe na trasę Mostu Siekierkowskiego na Dolnym Mokotowie. Zapewnia to szybkie połączenie z innymi dzielnicami Warszawy, w tym oddalonym o 5 km centrum stolicy. Okolica znana jest również z dobrej dostępności ścieżek rowerowych oraz komunikacji miejskiej. Budynek oferuje prawie 22 tys. m2 powierzchni biurowej wysokiej klasy oraz blisko 2,5 tys. m2 powierzchni usługowej. Biurowiec otoczony jest pieczołowicie zaprojektowanymi terenami zielonymi. Najemcy mają do dyspozycji podziemną, dwupoziomową halę garażową z 501 miejscami parkingowymi, restaurację oraz strefę fitness.

Architektura w zmowie z komfortem pracy

Bobrowiecka 8 to nie tylko elegancka architektura, lecz także wysokiej jakości materiały użyte do realizacji budynku. Zastosowanie zrównoważonych rozwiązań problemów konstrukcyjnych poprzez wykorzystanie systemów architektonicznych ALUPROF, wiodącego producenta systemów aluminiowych w Europie, przyczyniło się do uzyskania spektakularnego efektu – tak w sferze estetyki, jak i konstrukcji. – Bryła Bobrowieckiej 8 bez trudu wpisała się w tkankę miejską okolicy i może pochwalić się niemałym zainteresowaniem ze strony najemców. To dla nas ważne, że takie punkty na mapie Warszawy wyrastają z udziałem naszych aluminiowych rozwiązań – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej w ALUPROF.

Jednym z ważniejszych systemów wykorzystanych w tej inwestycji jest system okienno-drzwiowy MB-86, który jest produktem o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. Szerokie przekładki termiczne o nowym kształcie pozwalają na umieszczenie kolejnej przegrody w strefie izolacji profilu, a dwukomponentowa uszczelka centralna świetnie izoluje przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą. To jednocześnie pierwszy na świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym użyto aerożelu. Niewątpliwą zaletą systemu MB-86 jest duży wybór oraz wysoka wytrzymałość jego profili, która pozwala na uzyskanie wymaganej estetyki oraz ułatwia stworzenie konstrukcji o dużych gabarytach i nieprzeciętnym ciężarze. W realizacji zostały również zastosowane drzwi panelowe, które są propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornictwo. Drzwi te mogą być wykonane na konstrukcjach najbardziej nowoczesnych systemów ALUPROF MB-86 oraz MB-104 Passive.

Innym systemem wykorzystanym przy realizacji obiektu Bobrowiecka 8 jest system automatycznych drzwi przesuwnych MB-DPA. Rozwiązanie to zapewnia użytkownikom nie tylko wygodę i bezpieczeństwo, lecz także możliwość zbudowania konstrukcji o bardzo dużych gabarytach. W przypadku Bobrowieckiej 8 drzwi MB-DPA zostały wkomponowane w fasadę słupowo-ryglową na systemach ALUPROF MB-SR50N HI+. Fasada ta przeznaczona jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu kurtynowego i wypełniającego, a także dachów i wielu innych konstrukcji przestrzennych. Umożliwia budowanie fasady z zauważalnie wąskimi liniami podziału, gwarantując przy tym trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji. Aby ułatwić montaż fasady, a także osiągnąć optymalny poziom izolacji termicznej i akustycznej, w systemie MB-SR50N HI+ wykorzystano izolator z materiału LDPE, który przyczynia się do osiągnięcia bardzo dobrych parametrów izolacji termicznej (Uf od 0,59 W/m2K). Fasada ta posiada certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt w najwyższej z możliwych klasie A+, co potwierdza zasadność jej wykorzystania przy budowie obiektów energooszczędnych i pasywnych. Innym typem fasady ALUPROF, jaka została zastosowana w tej realizacji, jest wariant estetyczny fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N PL, posiadający wyróżniające się listwy maskujące tworzące wyraźne podziały elewacji. W tym przypadku zastosowano fasadę w wersji z poziomą i pionową linią.

Bliżej ekologii

Budynek Bobrowiecka 8 został zaprojektowany z myślą o funkcjonowaniu w niesztampowej przestrzeni biurowej, z dala od konwencjonalnych zagłębi korporacyjnych w Warszawie. Bryłę zaprojektowano korzystając z technologii BIM (Building Information Modeling), w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju (budynek otrzymał precertyfikat BREEAM International), co udało się osiągnąć między innymi dzięki wykorzystaniu systemów ALUPROF, spełniając założenia związane z ekologią, a także wymagania odnośnie estetyki. Bogata oferta ALUPROF jest nieustannie rozwijana w oparciu o wymagania rynku, zmieniające się przepisy prawne, a także sugestie partnerów biznesowych firmy. Efekty tej współpracy można podziwiać na przykładzie takich realizacji, jak Bobrowiecka 8 w Warszawie.