2020-06-05

Carbon Tower w systemach ALUPROF – nowa ikona biznesowej dzielnicy Wrocławia

Biznesowa dzielnica w zachodniej części Wrocławia, wykreowana na przestrzeni ostatnich kilku lat na terenach poprzemysłowych pomiędzy ulicami Strzegomską, Robotniczą i Góralską, zyskała kolejną ikonę w postaci biurowca Carbon Tower. Wyróżniający się formą obiekt w systemach ALUPROF otwiera nowy rozdział w miejskiej architekturze stolicy Dolnego Śląska.

Architektura od wieków wytycza kierunki rozwoju miast. Obiekt Carbon Tower o charakterystycznym trójkątnym kształcie i wyjątkowej szklanej fasadzie, powstałej z wykorzystaniem innowacyjnych systemów aluminiowych ALUPROF, budzi skojarzenia z kultową już budowlą zza oceanu. Wzniesiony na początku XIX w. nowojorski Flatiron, którego wizerunek wielokrotnie eksploatowano m.in. w filmach i reklamach, stał się symbolem central business district, dzielnicy znajdującej się w środkowej części Manhattanu. Biurowiec wpisany w trudną do zagospodarowania działkę na planie trójkąta, okrzyknięty pierwszym drapaczem chmur na świecie, wyznaczył budowlane standardy i burzył architektoniczne konwenanse, stając się jednocześnie naturalną częścią tkanki miejskiej. To samo można powiedzieć o nowo powstałym Carbon Tower, projektu autorstwa Piotra Jasińskiego, architekta z Cavatina Holding.

Każdy z zaprojektowanych przez nas budynków jest inny, rozpoznawalny. Zależy nam, by tworzyć obiekty z jednej strony wyróżniające się wizualnie i funkcjonalnie, a z drugiej wpisujące się w kontekst miejsca. Podczas projektowania znaczącą rolę odgrywa więc samo otoczenie, historia i możliwości planistyczne – mówi architekt Piotr Jasiński, szef działu projektowego Cavatina Holding odpowiedzialny za projekt biurowca Carbon Tower, powstałego w stolicy Dolnego Śląska.

Architekci z pracowni Cavatina prezentują metodyczne podejście do projektowania, co doskonale widać na przykładzie Carbon Tower. Na początku zbadano warunki zabudowy terenu i możliwości funkcjonalne, które w efekcie zdeterminowały założenia kształtu bryły obiektu. Biurowiec został wpisany w trójkątną działkę, co pozwoliło na zaprojektowanie dynamicznego i ekspresyjnego kształtu bryły, będącego jednocześnie wyróżnikiem obiektu.

Budynek oprócz wspomnianej wysokościowej wieży (55 metrów), zbudowanej na parceli w kształcie trójkąta, posiada także niższą, 3-kondygnacyjną bryłę w formie prostopadłościanu. Na jego dachu stworzono zielony taras, do którego zapewniono dostęp wprost z części biurowej. Oprócz nietuzinkowej bryły biurowiec przyciąga wzrok majestatyczną, szklaną elewacją. Wykonawcą elewacji była firma Dohal.

Szklane fasady wizytówką współczesnych biurowców

Przeszklone fasady w nowoczesnych obiektach zapewniają niemal niczym nieograniczony dostęp do świata zewnętrznego. Wspaniale odbijają zieleń, rozpływając się w otaczającym krajobrazie i niknąc na tle nieba. Wieczorem hipnotycznie świecą światłem wewnętrznym, co tworzy ciekawą, niemożliwą do odwzorowania kompozycję.

Stosowanie całkowicie szklanych fasad obliguje do dokładnego przemyślenia formy budynku – jego proporcji, podziałów, detali. Nowoczesna technologia umożliwia dziś tworzenie gładkich, niczym niezakłóconych elewacji z wykorzystaniem wielkogabarytowych tafli. Zawdzięczamy to rezygnacji z szerokich łączeń i profili na rzecz niewidocznych dla przechodniów, wąskich szprosów – dodaje architekt.

Aby zagwarantować komfort użytkownikom, podczas projektowania należy stawiać na fasady o najwyższych parametrach technicznych. Właśnie dlatego w obiekcie zastosowano m.in. system fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N ALUPROF, który pozwala na tworzenie efektownych fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Wyróżnikiem jest niewątpliwie duży zakres profili słupów i rygli, a także bogata oferta akcesoriów i łączników, umożliwiających uzyskanie zwiększonych zakresów przenoszonych obciążeń – wypełnienie pojedynczego modułu stałego fasady może ważyć do 1100 kg. Zastosowanie systemu daje znaczną swobodę w projektowaniu punktów mocowania fasady oraz możliwość stosowania szkła wielkogabarytowego. Duży zakres szklenia w połączeniu z dostępnymi izolatorami i akcesoriami pozwala uzyskać wysoki poziom izolacyjności termicznej fasad. System MB-SR50N nadaje się także do budowy struktur łukowych przy wykorzystaniu giętych profili. Dodatkowo kształt profili słupów i rygli umożliwia tworzenie konstrukcji nośnych fasad o wyglądzie jednolitej kratownicy od strony wewnętrznej. Ułatwia to również wykonywanie dokładnych, estetycznie wyglądających połączeń z elementami zabudowy, takich jak podwieszane sufity czy ścianki wewnętrzne.

W biurowcu Carbon Tower wykorzystano także system okienno-drzwiowy MB-86US ALUPROF. Cechuje go bardzo dobra izolacja termiczna i akustyczna oraz wysoka szczelność na wodę i powietrze. Znakiem rozpoznawczym powstałej z jego użyciem konstrukcji jest jej wygląd. Profil skrzydła został ukryty za profilem ościeżnicy, podczas gdy powierzchnie szyb montowanych w polach otwieranych i stałych są umiejscowione w jednej płaszczyźnie. Dzięki temu wygląd kwater otwieranych i stałych od strony zewnętrznej jest identyczny.

Drugim nowoczesnym systemem okienno-drzwiowym firmy ALUPROF, zastosowanym w obiekcie, jest MB-70. Służy do wykonywania wymagających izolacji termicznej i akustycznej elementów architektonicznej zabudowy zewnętrznej, m.in. różnego rodzaju okien, drzwi, witryn czy konstrukcji przestrzennych. Kształt trójkomorowych profili pozwala uzyskać smukłe i wytrzymałe konstrukcje okien i drzwi.

W systemie wykorzystano specjalne przekładki termiczne i uszczelki, które gwarantują niską wartość współczynnika przenikania ciepła U, a tym samym właściwą izolację termiczną w każdych warunkach atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie w czasach rosnących wymagań wobec obiektów w zakresie zapotrzebowania na energię i ochrony środowiska. MB-70 jest również pierwszym systemem, w którym do wykonania uszczelki centralnej wykorzystano dwukomponentowy kauczuk, wykazujący wysoką odporność na starzenie mimo upływu lat, a przy tym bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Dodatkową funkcjonalnością systemu jest możliwość budowy konstrukcji okien i drzwi antywłamaniowych na jego bazie – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR ALUPROF SA.

Aluminium ma szczególne znaczenie nie tylko przy budowie fasad nowoczesnych budynków.

Systemy ALUPROF stosujemy także wewnątrz obiektów w postaci ścianek działowych, drzwi i przegród przeciwpożarowych itp. Aluminiowe systemy architektoniczne charakteryzują się wysokimi parametrami w zakresie bezpieczeństwa i funkcjonalności, dlatego są chętnie wykorzystywane w obiektach użyteczności publicznej. Zapewniają także walory wizualnewielogabarytowe przeszklenia we wnętrzach tworzą wrażenie niczym nieograniczonej przestrzeni, czyniąc ją przede wszystkim bezpieczną, ale też i atrakcyjną – podkreśla Piotr Jasiński.

Wysokie standardy

Wyznacznikiem nowoczesnego budownictwa biurowego są uzyskiwane certyfikaty ekologiczne. Na konkurencyjnym rynku obiekty muszą realizować wymagania ekologiczne na wysokim i najwyższym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku Carbon Tower, który może pochwalić się uzyskaniem oceny Very Good w ramach międzynarodowego systemu certyfikacji budynków BREEAM. Do jednych z pierwszych pytań najemców należą te z zakresu ochrony środowiska i przyjazności warunków pracy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, inwestor zadbał, by w obiekcie oprócz zielonego patio, na którym użytkownicy mogą się relaksować, znalazło się także bogate zaplecze usługowe i gastronomiczne. Najemcy mogą więc skorzystać m.in. z drogerii, przedszkola i kantyny.

aluprof