2015-05-19

Konkurs ”Obiekt Roku w systemach Aluprof” rozstrzygnięty!

W dniu 26 września 2014 r. na Gali Finałowej konkursu dla architektów ”Obiekt Roku w systemach Aluprof” zostały zaprezentowane najciekawsze budowle ostatnich lat, które tworzą niejako współczesny kanon pereł polskiej architektury. Nagrody trafiły do autorów trzech najciekawszych realizacji. Łzy wzruszenia, wielka radość i chwila chwały na scenie wśród gorących braw audytorium – to wszystko było ich udziałem.

Widowiskowa Gala Finałowa konkursu architektonicznego ”Obiekt roku w systemach Aluprof” odbyła się 26 września br. o godz. 17.00 w Hotelu Warszawianka Wellness&Spa. Drogę prowadzącą do sali bankietowej zdobiły nie tylko zapierające dech w piersiach zdjęcia realizacji, przesłanych na konkurs, lecz także fenomenalne fotografie budowli światowych, które oparły swą konstrukcję o systemy aluminiowe.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było ogłoszenie wyników – wyczekiwane przez branżę już od dawna. Zwycięskie obiekty zostały wytypowane przez szacowne grono jury w składzie: Elżbieta Dziubak – Generalny Architekt Aluprof S.A., Ryszard Jurkowski – architekt w AIR Jurkowscy-Architekci Sp. z o.o., Zbigniew Reszka – architekt w Arch-Deco Sp. z o.o., Dariusz Hyc – przedstawiciel SARP, Danuta Burzyńska – Redaktor Naczelna miesięcznika Builder. – Wyróżnione w konkursie realizacje architektoniczne są nie tylko perfekcyjnie wykonane, lecz także przedstawiają kunszt ich twórców. Konkurs doskonale zaprezentował, że Polska zmierza w dobrą stronę – rodzime obiekty, oparte o polską myśl techniczną, dorównują budowlom na całym świecie. Z taką właśnie myślą tworzyliśmy niegdyś innowacyjne systemy aluminiowe – powiedział Tomasz Grela, prezes firmy Aluprof SA.

Nagrodę główną, w postaci 50 tys. zł, otrzymała pracownia AMC – Andrzeja M. Chołdzyńskiego, która stworzyła w Warszawie niepowtarzalny obiekt biurowy – Ambassador Office Building. – Na sukces danego obiektu architektonicznego składa się wiele czynników. Dla nas, jako architektów, niezwykle ważny jest jego społeczny odbiór. Podskórnie czuliśmy i mieliśmy wielką nadzieję, że Ambassador Office Building znajdzie się na wysokiej pozycji i tak się stało – opowiadał z satysfakcją w głosie arch. Artur Chołdzyński, który odebrał statuetkę za najpiękniejszy ”Obiekt Roku w systemach Aluprof”.

Tuż za nim, na drugim miejscu, uplasowała się również warszawska realizacja, tym razem autorstwa zespołu Kuryłowicz & Associates – budynek biurowy przy ul. Kruczkowskiego 2. Na trzeciej pozycji znalazł się natomiast apartamentowiec z Wrocławia – Thespian, zaprojektowany przez Pracownię Projektową Maćków. Wszystkie nadesłane na konkurs realizacje prezentowały wysoki poziom, nie tylko pod względem estetycznym, lecz także jakościowym – zostały stworzone przy użyciu nowoczesnych rozwiązań, jakimi są systemy aluminiowe firmy Aluprof.

Po ogłoszeniu wyników, przedstawiciel jury – Ryszard Jurkowski opowiedział o kryteriach wyboru laureatów konkursu. – Podstawową miarą wyboru zwycięskiego projektu architektonicznego było twórcze użycie systemów aluminiowych, których wykorzystanie przyczyniło się do uzyskania szczególnych walorów estetycznych danego obiektu – tłumaczył.

Uroczystą Galę poprowadził charyzmatyczny polski prezenter telewizyjny – Marcin Prokop. Wydarzeniu towarzyszyła wykwitna oprawa. Salę bankietową wypełniły po brzegi znane osobistości z branży architektonicznej i budowlanej. Rangę wydarzenia podkreślała obecność przedstawicieli znamienitych instytucji, stowarzyszeń i urzędów, tj. Mazowiecki Urząd Wojewódzki, SARP czy Krajowa Izba Urbanistów. Nie zabrakło również przedstawicieli organizatora oraz mediów.

Zwieńczeniem uroczystości był prywatny recital jednej z najbardziej znanych i utalentowanych rodzimych gwiazd – Kayah, która złożyła serdeczne gratulacje zwycięzcom. W takiej atmosferze do późnych godzin nocnych toczyły się w kuluarach pasjonujące rozmowy o przyszłości polskiej architektury miejskiej, wyzwaniach i nadchodzących trendach.