2012-12-19

MB-86 - jedyne okno aluminiowe w TOP10 konkursu "Energooszczędne okna"

Podczas Dni Oszczędzania Energii we Wrocławiu zostały ogłoszone wyniki konkursu na energooszczędne okna. Organizatorem konkursu była Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska.

Do konkursu Dolnośląskiej Agencji Oszczędzania Energii Top Ten mogły być zgłoszone okna, które są aktualnie produkowane i dostępne na polskim rynku. Udział w konkursie był bezpłatny dla producentów stolarki okiennej, a każdy z producentów mógł zgłosić dowolną liczbę okien.

Komisja konkursowa składająca się z 12 osób to osoby związane z procesem projektowym i wykonawczym, zajmujące się na co dzień zagadnieniami związanymi z projektowaniem i wykonywaniem energooszczędnych budynków.

W konkursie wzięło udział 15 firm produkujących okna drewniane, z PVC i z aluminium. Łącznie do konkursu wpłynęło 27 zgłoszeń okien, które poddano szczegółowej ocenie konkursowej. Do oceny stolarki brano pod uwagę następujące czynniki:

wskaźnik energochłonności E określający bilans roczny stolarki okiennej rozwierno-uchylnej o wymiarach 1480x1230 dla średnich parametrów termicznych oraz średniego nasłonecznienia dla Polski.

współczynnik przenikania ciepła UW dla analizowanego okna

koszt oporu cieplnego obliczany ze wzoru KW·UW określający efektywność izolacyjną stolarki

izolacyjność akustyczną okna Db[dB]

walory estetyczne Est.

W każdej kategorii najlepsze rozwiązania otrzymywały 100% punktów przypadających na daną cechę, a pozostali odpowiednio mniej w zależności od deklarowanej wartości.

Okno aluminiowe wykonane w systemie MB- 86 przez firmę Nexbau było jedynym oknem aluminiowym, które znalazło się wśród wyróżnionych okien.

Poniżej wyróżnione okna:

1. Okno TopTonE+ Ideal 8000 producent Z.P.U. TONTOR

2. Okno EURO86+SL producent NEXBAU

3. Okno Eko-Sun producent EKO-OKNA sp. z o.o.

4. Okno MB-86 + PL producent NEXBAU

5. Okno Winergetic Premium producent OKNOPLAST

6. Okno Drewno IV92+PL producent NEXBAU

7. Okno Elwiz energio passiv producent Elwiz S.A.

8. Okno EURO86+SL producent NEXBAU

9. Okno GENEO+PL producent NEXBAU

10. Okno Rodline HFL Thermo producent P.P.H.U. Rodex

aluprof