2021-02-18

Mennica Legacy Tower – biurowiec najwyższej klasy z fasadą Aluprof

Mennica Legacy Tower to jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w Polsce. Budynek projektu pracowni Goettsch Partners z Chicago i jej polskiego Partnera — firmy Epstein to nowy symbol Warszawskiej Woli. Firma ALUPROF SA — europejski lider branży systemów aluminiowych, opracowała dla tego obiektu indywidualne rozwiązania fasadowe i okienne.

Wizytówka stolicy

Kompleks budynków powstał u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej. Główny wieżowiec ma wysokość 140 metrów i oferuje ponad 50 tys. m kw. powierzchni biurowej. Niższy budynek, mierzący 43 metry, to dodatkowe 15 tys. m kw. dostępnej przestrzeni. Projekt świetnie wpisał się w trend rosnącego zapotrzebowania na europejskim rynku nieruchomości biurowych, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszą się przestrzenie najwyższej klasy — a takie oferuje Mennica Legacy Tower. To tutaj podpisano największą w historii polskiego rynku nieruchomości umowę najmu — jeden z banków komercyjnych wynajął prawie całą powierzchnię użytkową Wieży i zajmie ponad 45 tys. m kw.

Systemy aluminiowe najwyższej klasy

Dedykowane systemy szklanej fasady zostały zaprojektowane przez firmę Aluprof z Bielska-Białej — czołowego europejskiego producenta aluminiowej stolarki. Aluprof zrealizował ten projekt we współpracy z firmą Eljako-Al.

Pierwszy z nich, czyli system ściany elementowej słupowo-ryglowej MB-SE80 MLT, to rozwiązanie przeznaczone do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego. Wysokość prefabrykowanych modułów odpowiada wysokości kondygnacji, do której były montowane, a ich szerokość ustalana była zgodnie z projektem architektonicznym. Dzięki odpowiedniemu zróżnicowaniu kształtów profili aluminiowych oraz technologii szklenia segmentów fasady, możliwe było uzyskanie na poszczególnych elewacjach budynku różnorodnych efektów wizualnych, zgodnych z założeniami projektu. Uzupełnieniem systemu jest okno panelowe MB-86 SI MLT umożliwiające dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń budynku.

Drugi z dedykowanych systemów, zaprojektowany na potrzeby konstrukcji części fasady najniższych kondygnacji obu budynków w kompleksie, to indywidualny system ściany słupowo-ryglowej MB-SR60N MLT. Rozwiązanie jest przeznaczone do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu wypełniającego. Konstrukcja nośna systemu składa się z aluminiowych kształtowników, nakładkowych słupów i rygli oraz profili zespolonych, zamykających zabudowę z góry i z dołu. Taki sposób budowy fasady, podobnie jak w przypadku konstrukcji MB-SE80 MLT podyktowany był dążeniem do osiągnięcia efektu estetycznego i funkcjonalności fasady zgodnych z założeniami projektu architektonicznego.

Firma Aluprof otrzymała za system fasady elementowej MB-SE80 MLT dwie prestiżowe nagrody w konkursie branży nieruchomości CIJ Awards w kategoriach: Green Technology Solutions oraz Innovation of the Year.

Certyfikowany budynek 

Warto zaznaczyć, że kompleks Mennica Legacy Tower uzyskał najwyższe możliwe oceny w certyfikatach nowoczesnego budownictwa. W systemie BREEAM obiekt ocenę Outstanding, uzyskując wynik ponad 88%. Oznacza to, że realizacja od etapu planowania, poprzez budowę, aż po efekt końcowy była prowadzona zgodnie z zasadami zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Drugi ważny certyfikat to LEED, przyznany w topowej kategorii — Platinum.