2021-10-18

„Nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji” – podsumowanie spotkania z Alvaro Leite Siza w ramach „Future Builders”

„Biznes jest ważny i determinuje rozwój, ale nie można patrzeć na architekturę wyłącznie przez pryzmat inwestycji” powiedział bohater kolejnego spotkania z cyklu „Future Builders”, Alvaro Leite Siza. Światowej sławy architekt i laureat licznych nagród wziął udział w przełomowym projekcie Aluprof, mówiąc m.in. o godzeniu celów inwestorów z dobrem społeczności i kultury.

Czy architektów-artystów jest coraz mniej? Tym pytaniem, biorąc pod uwagę wszechstronność Alvaro Leite Sizy, rozpoczęło się spotkanie prowadzone przez dr Piotra Żabickiego.

Rysunki i projekty stały się dla mnie instrumentem wyrażania myśli”

Jak przyznał portugalski twórca, architektura to dla niego rodzaj sztuki i wyrażania się. „Architekt musi wciąż rozwijać tę stronę wrażliwości jako coś, co pozytywnie wpływa na życie i społeczeństwo, przynosi inspiracje. Denerwuje mnie natomiast kierunek rozwoju architektury. Widzę to w Portugalii, ale uważam, że dzieje się to również w innych krajach. Wielu ludzi traktuje architekturę i nieruchomości wyłącznie w kwestiach biznesowych, zaniedbując kwestie terenów zielonych czy też dziedzictwa, jakim mogą być budynki” – stwierdził Siza i przyznał, że istotne dla niego jest odwrócenie tej tendencji, by w przyszłości myśleć o architekturze kompleksowo, godząc cele biznesowe z szacunkiem dla tradycji, dziedzictwa i środowiska.

Od zawsze oczekiwano od architekta, by był nauczycielem”

Jak pogodzić lojalność architekta wobec zleceniodawcy z odpowiedzialnością wobec społeczeństwa oraz środowiska? Zdaniem Alvaro Leite Siza niezwykle ważny jest dialog oraz edukowanie. „Inwestor przychodzi do architekta z pewnymi problemami do rozwiązania, wyzwaniami, którym należy sprostać. Rolą architekta jest koordynowanie tego zadania, ale też wpływanie na spojrzenie zleceniodawcy, wyjaśnienie wielu kwestii – związanych z organizacją przestrzeni, relacją architektury z krajobrazem i środowiskiem, proporcji, oświetlenia, a nawet mebli i stosowanych materiałów. Musimy rozmawiać, by móc iść dalej” – powiedział bohater spotkania.

Ważne jest, by w dyskusji brali udział też naukowcy, technicy, inżynierowie. Wszyscy, którzy mogą pomóc w udoskonalaniu świata i budowaniu lepszej przyszłości”

Future Builders” otwiera dyskusje dla każdego, bez dyskryminacji

Zdaniem architekta projekt „Future Builders” to cenna inicjatywa, gdyż angażuje do dialogu różne środowiska, zapewniając swobodę wymiany myśli, doświadczeń i perspektyw. „Najważniejsze dla mnie jest, by wszyscy razem próbowali tworzyć lepszą przestrzeń do życia, starali się udoskonalać czekającą nas przyszłość” – powiedział Alvaro Leite Siza, zwracając również uwagę na międzynarodowy charakter „Future Builders”. „Powinniśmy rozmawiać nie tylko indywidualnie, w poszczególnych krajach i zamkniętych środowiskach. Musimy otwierać się na świat, traktować przyszłość jako globalny problem i szukać rozwiązań jako globalna społeczność” – podsumował architekt.

Otwarte zasoby cyfrowej platformy

Zapis wideo tej rozmowy można obejrzeć na stronie głównej „FutureBuilders” i oficjalnym kanale Aluprof na YouTube. Wywiad z Alvaro Leite Siza jest dostępny również jako podcast na oficjalnymkanale „Future Buidlers” w serwisie Spotify.

Platforma „Future Builders”, powstała z inicjatywy lidera branży stolarki aluminiowej Aluprof SA, jest miejscem wymiany opinii czołowych architektów z Polski i z zagranicy, którzy na co dzień mają okazję pracować przy trendsetterskich projektach, kreując świat, w jakim żyjemy. Więcej informacji o prelegentach i zapisach na wydarzenie na stronie https://future-builders.com/pl/

Bogdan Zaha bohaterem kolejnego spotkania „Future Builders”

Następnym prelegentem „Future Builders” będzie Bogdan Zaha – projektant obliczeniowy, badacz i wykładowca, światowej sławy architekt z ikonicznej pracowni Zaha Hadid. Spotkanie odbędzie się 21 października o 14:00 (GMT +2). Zapisów na darmowe wydarzenie online można dokonywać na stronie https://future-builders.com/

aluprof