2011-04-04

Nowa hala, nowoczesna linia

Zakończyła się warta 21 mln zł inwestycja. Już w kwietniu opolski zakład Aluprof zacznie korzystać z nowej hali magazynowo-produkcyjnej. Dzięki dofinansowaniu z programu Innowacyjna Gospodarka firma kupiła także nowoczesną linię technologiczną.

Nowa hala Aluprofu, opolskiej spółki należącej do giełdowej Grupy Kęty, mieści się na terenie zakładu i ma 6 tys. metrów kwadr. powierzchni. Do tego dochodzi budynek socjalno-biurowy. Nowy obiekt ma 12,5 metra wysokości w kalenicy co umożliwiło zbudowanie 10 poziomów składowania gotowych produktów. Pozwoli to na zwiększenie powierzchni magazynowej.

Nowa linia technologiczna, o którą wzbogacił się Aluprof, będzie wykorzystywana do produkcji różnego typu skrzynek aluminiowych. -To bardzo innowacyjne urządzenie. Można powiedzieć prototyp, w Europie nie ma takiej drugiej – wyjaśnia Artur Kruszewski, dyrektor zakładu w Opolu. – Kilka procesów technologicznych może się odbywać na jednym obszarze. To gwarantuje nam dużą optymalizację produkcji. Sterowanie całym procesem odbywa się za pomocą panela dotykowego. Mamy możliwość szybkiej wymiany rolek, a maszyna emituje nieznaczny poziom hałasu. Nowa linia jest trzykrotnie szybsza od tej wykorzystywanej do tej pory. Do jej obsługi na jednej zmianie potrzebne są jedynie dwie osoby. Zakończona inwestycja pozwala na stworzenie 10 nowych miejsc pracy. Dzisiaj Aluprof w Opolu zatrudnia 168 osób.

Nowa maszyna, w trakcie w pełni zautomatyzowanego procesu produkcji, wytwarzać będzie różne typy skrzynek.

- Będziemy mogli wytwarzać nowe produkty np.: skrzynki owalne i półowalne – wyjaśnia Artur Kruszewski.

Urządzenie firmy Dreistern jest prototypowe, skonstruowane specjalnie pod kątem innowacyjności i umożliwia produkcję 24 rodzajów profili. Sposób rozwiązania łączenia (zamykania) skrzynek owalnych został zgłoszony do europejskiego zastrzeżenia patentowego.

Oddawana właśnie do użytku hala magazynowo-produkcyjna nie zamyka planów inwestycyjnych opolskiego Aluprofu. Na ponad 4-hektarowej działce firma zamierza wybudować jeszcze dwie hale w następnych latach. Będzie to rozbudowa magazynów oraz kolejna hala produkcyjna. Aktualnie firma ma pod dachem 21 tys. metrów kwadr. powierzchni. W przyszłości ta liczba ma się podwoić. W starych halach rozwijana będzie produkcja, natomiast do nowych obiektów ma trafić dział handlowy i dystrybucja towaru.

Nowa hala i linia technologiczna zostaną oddane do użytku już w kwietniu. Natomiast oficjalne oddanie inwestycji zaplanowano na czerwiec.