2020-05-26

Poznańska kamienica „Żelazko” w systemach Aluprof

Dobiegły końca prace związane z rekonstrukcją i budową jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Poznania. Słynne „Żelazko” to dziś kompleks dwóch budynków mieszkalnych – rekonstrukcja zabytkowego budynku oraz budowa nowej, współczesnej, miejskiej kamienicy. W realizacji zastosowano m.in. zaawansowane technologicznie systemy aluminiowe Aluprof.

Ikona Poznania ponownie w centrum

Kultowa poznańska kamienica ma bogatą historię. Okazały neorenesansowy budynek przy zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza powstał w 1900 roku na charakterystycznej trójkątnej działce. Przez lata był jedną z architektonicznych pereł Starego Miasta, a dzięki podobieństwu bryły do nowojorskiego wieżowca Flatiron Building zyskał przydomek „Żelazko”. Podczas prac rozbiórkowych prowadzonych w 2011 roku w sąsiedniej kamienicy „Żelazko” uległo jednak uszkodzeniu. Straty były na tyle poważne, że zdecydowano się rozebrać również zabytkowy budynek. Sześć lat później rozpoczęła się odbudowa. Na zlecenie lokalnego dewelopera Constructa Plus pracownia architektoniczna CDF Architekci pod kierownictwem Karola Fiedora przygotowała projekt, który zakładał powstanie wiernej repliki kamienicy z końca XIX wieku i rozbudowę kompleksu o dodatkowe skrzydło mieszkalne. Po upływie dwóch lat „Żelazko” znów zachwyca – oryginalną kubaturą, precyzyjnie zrekonstruowanymi detalami, nowymi funkcjonalnościami i szeregiem współczesnych rozwiązań architektonicznych.

Współczesność po raz kolejny spotyka się z historią 

Historyczna część kompleksu, uwieńczona rozpoznawalną wieżyczką, doskonale współgra z nowoczesnym stylem apartamentowca. Obie części pełnią funkcję mieszkalną, a całości dopełniają dwupoziomowy podziemny parking i lokale handlowo-usługowe. Na dachu kamienicy, w miejscu podniesionego strychu, powstały lokale mieszkalne z tarasami, których zieleń koresponduje ze zrewitalizowanym skwerem. Ogólnodostępna strefa zieleni sprzyja wypoczynkowi w tej części miasta i czyni obiekt jeszcze bardziej przyjaznym. Nowoczesną myśl architektoniczną w budynku od strony ul. Krysiewicza widać również w doborze materiałów budowlanych, w tym systemów aluminiowych. 

W zupełnie nowej części budynku zastosowano m.in. aluminiową stolarkę okienną, drzwi balkonowe i tarasowe. Na potrzeby projektu zarekomendowaliśmy jeden z naszych najnowocześniejszych systemów okienno-drzwiowych, jakim jest MB-70. Dzięki znakomitym parametrom izolacyjnym i akustycznym system pozwala tworzyć wiele wymagających elementów zabudowy zewnętrznej, w tym okien, drzwi, witryn i konstrukcji przestrzennych, zapewniając mieszkańcom komfort, ciepło i ciszę. Dzięki jego wykorzystaniu udało się też znacznie ograniczyć całoroczne straty ciepła, nie tracąc przy tym nic z estetyki wykonania. Kształt profili pozwala bowiem uzyskać smukłe, a jednocześnie wytrzymałe konstrukcje drzwi i okien o wysokiej odporności na włamanie nawet w klasie RC4 (wersja MB-70RC4). Częścią tego systemu jest ponadto system MB-70 Ukryte Skrzydło, który pozwolił na montaż skrzydeł niewidocznych od zewnętrznej strony zabudowy. Uzyskana w ten sposób lekkość konstrukcji doskonale wpisała się w historyczny charakter sąsiadującej zabudowy – mówi Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof SA. 

Dodatkowe bezpieczeństwo mieszkańców „Żelazka” zapewniło zastosowanie systemu MB-60E EI, na bazie którego powstały drzwi przeciwpożarowe dwuskrzydłowe. Na uwagę zasługuje też nowoczesna, aluminiowa fasada „półstrukturalna” nowego budynku z efektem jednolitego obrazu gładkiej, szklanej ściany. Dzięki aluminiowym systemom typu MB-SR50N EFEKT od Aluprof udało się nie tylko uzyskać imponujący efekt estetyczny, ale też doświetlić wnętrza, nadając im niepowtarzalny klimat. Nie bez znaczenia pozostają tutaj parametry fasady w zakresie izolacyjności termicznej – dzięki szczelności konstrukcji energochłonność budynku jest zdecydowanie mniejsza. Projekt fasady uzupełnił system MB-86 z drzwiami wpinanymi w fasadę, z szybą naklejoną na skrzydło.

Realizacja już dwukrotnie doceniona przez grono ekspertów

Sam projekt doczekał się już dwóch prestiżowych nagród. Jedną z nich jest Architecture Budma Award 2020. Konkurs we współpracy z targami BUDMA organizuje rokrocznie Izba Architektów RP, którego Jury doceniło nowe „Żelazko” za wyróżniającą się estetykę budynku, jakość wykonania i funkcjonalność obiektu. Z kolei Wyróżnienia TOP Builder 2020 w kategorii „Inwestycje” (przyznawane przez miesięcznik branżowy „Builder”) dla budynku mieszkalno-usługowego powędrowało do pracowni architektonicznej, inwestora i generalnego wykonawcy robót – firmy PORR SA.