2020-12-10

The Link – biura przyszłości z systemami ALUPROF

Obiekt mieszkalno-biurowy The Link w Antwerpii to jeden z najnowocześniejszych tego typu budynków w Europie. Jest wyposażony we własną aplikację Office, która umożliwia zdalne zarządzanie wszystkimi dostępnymi usługami, np. zamawianiem posiłków czy wynajęciem roweru. Innowacji jest jednak więcej – kompleks został stworzony zgodnie z najwyższymi standardami komfortu i wydajności energetycznej. W projekcie wykorzystano produkty polskiego producenta systemów aluminiowych – firmy ALUPROF.

Doskonale zaprojektowany i skomunikowany

The Link położony jest w pobliżu dworca kolejowego Berchem w ruchliwej dzielnicy Zurenborg. W przypadku tego obiektu deweloper, firma Ghelamco, postawił na pełną dostępność i komunikację obiektu. Użytkownicy budynku korzystają z podziemnego parkingu dysponującego ponad 500 miejscami, w którym zostanie zainstalowanych co najmniej 16 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji nie tylko ścieżki rowerowe, ale także szafki i prysznice.

The Link posiada również innowacyjną aplikację na smartfony, która pozwoli na m.in. umówienie się na wizytę w myjni samochodowej, zarezerwowanie sali konferencyjnej lub miejsca parkingowego dla klienta. Dodatkowo rozwiązanie MeetDistrict w jeszcze większym stopniu zwiększy możliwości pracujących w nim osób, a dzięki wielu wejściom budynek może być konfigurowany na różne sposoby.

Kompleks The Link został zaprojektowany przez Jaspers-Eyers we współpracy z biurem architektonicznym abv +. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 26 000 m2, a zużycie energii jest w nim praktycznie zerowe (E40). Energooszczędność jest zresztą jednym z priorytetów grupy Ghelamco, która bardzo aktywnie działa nie tylko w Belgii, ale też w Europie Wschodniej.

Z myślą o użytkownikach

Przyznany obiektowi certyfikat BREEAM na poziomie Excellent gwarantuje osobom pracującym w The Link utrzymanie dobrego samopoczucia, poprawę wydajności oraz koncentracji. To zasługa doskonałego połączenia komfortowej izolacji akustycznej i termicznej, dostępności światła naturalnego i wysokiej estetyki wewnętrznej i zewnętrznej budynku – projekt jest uzupełniony o otaczające The Link tereny zielone oraz zbiorniki wodne.

Systemy stolarki aluminiowej

Systemy okienne i drzwiowe oraz fasady do obiektu dostarczyła firma ALUPROF. Z myślą o energooszczędności, w projekcie wykorzystano system drzwi podnoszono-przesuwnych MB-77HS, system okienno-drzwiowy MB-70HI oraz systemy fasadowe MB-SR50N HI+ i MB-SR50N EFEKT.

System drzwi podnoszono-przesuwnych MB-77HS to uniwersalne rozwiązanie dzięki szerokiej gamie uszczelek, zestawom jedno- lub dwukomorowym oraz wkładom izolacyjnym (gwarantującym doskonałą izolację termiczną i akustyczną, a także ochronę antywłamaniową). Specjalny kształt listew zapewnia wysoką szczelność, a dzięki szerokiej gamie kolorystycznej rozwiązania mogą być w pełni dopasowane do potrzeb klienta.

W projekcie wykorzystano również system okienno-drzwiowy ALUPROF MB-70HI z izolacją termiczną. Współczynnik izolacji systemu MB-70HI to aż Uf = 1,0 do 2,3 W/m2K.

Na potrzeby inwestycji wybrano też system fasadowy MB-SR50N HI+ z certyfikatem Passivhaus Institut Darmstadt. Wąskie linie podziału fasady gwarantują trwałość i odporność, a ostre krawędzie słupów i rygli nadają The Link wyrazistości. Dodatkowo w systemie zastosowano izolację PE o doskonałych parametrach izolacyjności termicznej 0,7 W/m2K.

Drugim systemem fasadowym wykorzystanym w The Link jest MB-SR50N EFEKT – system idealny do tworzenia ścian osłonowych. Rozwiązanie to nadaje obiektowi wyglądu „gładkiej powierzchni szklanej” z ledwie widocznymi poziomymi i pionowymi liniami podziału. Połączenia wypełniono specjalnym silikonem, zapewniającym wysoką gęstość i zwiększającym izolacyjność termiczną obiektu.