2024-01-27

Czy okna aluminiowe są ciepłe? Obalamy mit zimnych okien aluminiowych

Duże powierzchnie przeszkleń prezentują się o wiele ciekawiej niż niewielkie okna. Zapewniają także większą ilość światła słonecznego we wnętrzach. Jednak częstym pytaniem, jakie pada w kontekście dużych okien aluminiowych, jest to, czy są one ciepłe, zwłaszcza w zimowych miesiącach. Odpowiadamy w poniższym artykule.

Aluminium w trendach architektonicznych – duże i ciepłe przeszklenia

Aluminium świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne – pozwala na tworzenie dużych przeszkleń przy zachowaniu efektywności energetycznej. Jak to możliwe? Wszystko dzięki odpowiednim technologiom, które zapewniają doskonałą termoizolacyjność budynku.

Jeszcze kilka lat temu szklane fasady były kompromisem pomiędzy rozmiarem a zachowaniem ciepła. Pierwsze docieplane profile były drogie i dostępne jedynie w nielicznych systemach. Jednak obecnie tego typu rozwiązania są nie tylko ciepłe, ale także przystępne cenowo. Poszerzone profile, termoizolacyjne przekładki, ciepłe pakiety szybowe i nowoczesne uszczelki sprawiają, że okna aluminiowe nie tylko zapewniają doskonałe właściwości utrzymania ciepła w klasycznych budynkach, ale wiele modeli posiada też certyfikaty pozwalające na montaż w obiektach pasywnych.

Ciepłe pakiety szybowe – norma na rynku stolarki otworowej

Współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw) nie powinien przekraczać 0,9 W/(m2·K). Okna aluminiowe konkurują z innymi materiałami, stosując pakiety szybowe o grubości 4,8–7,2 cm złożone z trzech, a w przypadku niektórych modeli nawet czterech tafli. W oknach do domów pasywnych wewnętrzna tafla niskoemisyjna odbijająca promieniowanie cieplne jest standardem, a przestrzenie między szybami wypełnione są argonem. Standard ten wprowadzany jest obecnie również do tych okien, które sprzedawane są osobom chcącym inwestować w klasyczne technologie budowlane. 

Jednym z najpoważniejszych problemów w przypadku osadzenia pakietów szybowych w otworach okiennych jeszcze do niedawna były aluminiowe ramy. Ostatnimi czasy rozwój technologii sprawił jednak, że również te ekologiczne rozwiązania mogą konkurować z popularnymi ramami PCV o miano bezpiecznych i ciepłych elementów budowlanych.

Ciepłe profile – rewolucja w stolarce aluminiowej

Innowacyjne podejście do konstrukcji profili aluminiowych zrewolucjonizowało branżę, nadając jej nowy kierunek – lepiej dopasowane do zimnych miesięcy są aluminiowe systemy okienne. Poszerzone i podzielone na komory profile z zastosowaniem termoizolacyjnych przekładek stały się normą i standardem u wielu producentów tego typu rozwiązań.

Profile o szerokości około 10 cm i trzech lub czterech komorach z materiałem izolacyjnym w środku zapewniają skuteczną izolację termiczną w każdych warunkach, pozwalając na zachowanie we wnętrzu przyjemnej temperatury. Nie ma konieczności stałego docieplania wnętrz, a tym samym ponoszenia dodatkowych kosztów ogrzewania.

Rozwój branży – nowe badania i technologie w budownictwie

Dzięki ciągłemu udoskonalaniu technologii produkcji i nowym badaniom nad termoizolacyjnością okna aluminiowe osiągają korzystne współczynniki przenikania ciepła dla całego systemu, sięgające nawet wartości Uw = 0,53 W/(m2·K). To efekt ciężkiej pracy branży, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferując nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i energooszczędne rozwiązania.

Dzięki temu zyskujemy kilka konkretnych zalet. Aluminiowe okna są nie tylko bardziej szczelne i lepiej chronią przed zewnętrznymi warunkami, ale także zapewniają możliwość instalowania dużych powierzchni przeszkleń – to rozwiązania, które zapewniają lepsze doświetlenie wnętrz i znacznie nowocześniejszy wygląd całego budynku. Zastosowanie aluminiowych profili sprawia, że same ramy okienne są cieńsze niż w przypadku ram drewnianych bądź plastikowych, co z kolei pozwala większej ilości światła dostać się do środka.

Można śmiało założyć, że zimne okna aluminiowe to już przeszłość. Dzięki nowoczesnym technologiom i innowacyjnemu podejściu producentów, takich jak Aluprof, możesz cieszyć się dużymi, estetycznymi oknami, które jednocześnie utrzymują komfort cieplny w Twoich wnętrzach.

aluprof