2024-01-13

Fakty i mity na temat okien aluminiowych

Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większą popularność w inwestycjach budowlanych na całym świecie są okna aluminiowe. Stanowią one popularny wybór zarówno w przypadku obiektów użyteczności publicznej, jak i budynków mieszkalnych. Decydując się na ich zakup, warto poznać fakty i mity związane z tego rodzaju produktem. Czy okna aluminiowe są naprawdę takie trwałe, jak się powszechnie sądzi? Czy są lepsze od okien PCV? Jakie jeszcze zalety ze sobą niosą? Odpowiedzi na te pytania pomogą dokonać świadomego wyboru na długie lata.

Okna aluminiowe – fakty

Po okna aluminiowe coraz chętniej sięgają inwestorzy, wybierając je do obiektów budowlanych o różnym przeznaczeniu. Jakie są zalety surowca, jakim jest aluminium? Czego można się spodziewać po wykonanych z niego oknach? Prezentujemy kilka faktów.

Trwałość

Aluminium jest znane z wyjątkowej trwałości. To materiał odporny na korozję i działanie czynników atmosferycznych, co oznacza, że nie trzeba martwić się o rdzewienie ram okiennych. Producenci okien aluminiowych udzielają na swoje produkty długoletnich gwarancji, co stanowi dodatkowy argument na korzyść tej stolarki.

Estetyka

Tym, co cechuje okna aluminiowe, jest nowoczesny i elegancki wygląd. Dostępne są w różnych wariantach, co pozwala na dopasowanie ich do każdego stylu architektonicznego – bez względu na to, czy wykorzystujemy je w nowoczesnych obiektach budowlanych, czy też w rewitalizowanych budynkach. Ponadto aluminium można malować na dowolny kolor, co daje duże możliwości personalizacji, aby jak najlepiej dopasować okna do ostatecznego wyglądu budynku. Wykorzystanie aluminium jako materiału do ram okiennych sprawia również, że ramy te są zdecydowanie cieńsze, co zapewnia większą powierzchnię przeszklenia, a w konsekwencji – lepiej doświetlone wnętrze budynku.

Ochrona przed włamaniem

Dzięki swojej wytrzymałości, okna aluminiowe stanowią dobrą ochronę przed włamaniami. Są trudniejsze do sforsowania niż inne ich rodzaje, co może wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Okna aluminiowe Aluprof zapewniają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne dzięki dostosowaniu do normy PN-EN 1627:2011. To sprawia, że właściciele tego typu okien mogą czuć się bezpieczniejsi.

Ekologia

Aluminium jest materiałem w pełni nadającym się do recyklingu. Dzięki temu stanowi znacznie bardziej ekologiczne rozwiązanie niż niektóre inne materiały. Recykling aluminium pozwala zmniejszyć emisję CO2 i zużycie energii nawet o 95% w stosunku do produkcji aluminium pierwotnego. To sprawia, że inwestycje korzystające z tych rozwiązań pozostawiają znacznie niższy ślad węglowy i są bardziej ekologiczne.

Okna aluminiowe czy PCV?

Decydując się na wybór odpowiednich okien, warto przeanalizować odstępne opcje. Zwłaszcza porównując ze sobą te wykonane z aluminium do klasycznych okien PCV. Jakie są między nimi różnice?

Izolacja termiczna

Jednym z często wymienianych mitów dotyczących okien aluminiowych jest ich słaba izolacja termiczna. Rzeczywiście, aluminium jest materiałem przewodzącym ciepło, więc mogą być one mniej skuteczne w zatrzymywaniu ciepła w porównaniu do okien PCV. Jednakże nowoczesne okna aluminiowe Aluprof wyposażone są w specjalne rozwiązania, które w znacznym stopniu poprawiają ich izolację termiczną. Na tyle dobrze, że większość modeli producenta spełnia surowe standardy narzucane przez budownictwo zrównoważone, a MB-104 Passive posiada nawet certyfikat pozwalający na stosowanie w obiektach pasywnych.

Cena

Okna aluminiowe są zazwyczaj droższe od okien PCV. To jedno z największych wyzwań, przed którym staje każdy, kto zastanawia się nad ich zakupem. W tej sytuacji warto jednak zastanowić się nad długoterminowymi korzyściami, takimi jak trwałość i wytrzymałość, które mogą przewyższyć koszty początkowe.

Stolarka aluminiowa – trendy i innowacje

Stolarka aluminiowa jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju. Nowoczesne technologie pozwalają na projektowanie okien o jeszcze lepszej izolacji termicznej i akustycznej. Ponadto aluminiowe profile są coraz cieńsze, co zwiększa przepuszczalność światła i poprawia estetykę okien. Warto także zwrócić uwagę na rosnącą popularność okien aluminiowych w projektach zrównoważonych i pasywnych. Dzięki swojej trwałości i możliwościom izolacyjnym, okna aluminiowe są doskonałym wyborem dla budynków energooszczędnych.

Okna aluminiowe mają swoje zalety i wady, ale wiele zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Trwałość, estetyka, izolacja termiczna oraz ochrona przed włamaniem to niewątpliwie mocne strony tej stolarki. Zastanawiając się nad wyborem pomiędzy oknami aluminiowymi a PCV, należy przeanalizować zarówno swoje priorytety, jak i posiadany budżet. Warto również zwrócić uwagę na nowoczesne innowacje w dziedzinie okien aluminiowych, które mogą przekonać do tego materiału nawet tych, którzy wcześniej mieli wątpliwości.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dostosować wybór okien do konkretnych potrzeb budynku oraz preferencji estetycznych. W tym celu zapraszamy do kontaktu ze specjalistami Aluprof, którzy pomogą dobrać okna idealne dla Twojej inwestycji.