2024-05-21

Jak powiększyć przestrzeń w salonie? Optyczne połączenie domu z ogrodem

Przestronny salon to nie zawsze zasługa jego dużego metrażu. Mniejsze wnętrza również mogą dawać zachwycające wrażenie przestrzeni. Istnieje wiele trików, dzięki którym możemy uzyskać ten efekt, a za pomocą aluminiowych drzwi tarasowych możemy wręcz zatrzeć granicę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu.

Istnieje wiele skutecznych trików na optyczne powiększenie salonu, które chętnie stosowane są przez architektów wnętrz. Podstawowym sposobem jest połączenie go z kuchnią, co sprawdzi się w szczególności w małych mieszkaniach. Dzięki temu jesteśmy w stanie wygospodarować co najmniej kilka dodatkowych metrów przestrzeni użytkowej, którą możemy wykorzystać np. na jadalnię.

Sprawdzone sposoby, jak wizualnie powiększyć przestrzeń w mieszkaniu lub domu

Kolejnym sposobem są lakierowane powierzchnie szafek w jasnych kolorach. Będą one odbijały światło, co skutecznie rozjaśni wnętrze domu. Jasna kolorystyka ścian i innych elementów wyposażenia mieszkania również wesprą nas w „walce” o dodatkowe metry. Dobrze sprawdzają się tu odcienie bieli, beżu czy modnej ostatnio szarości. Gdy lubimy jednak wyraziste elementy na ścianach, możemy zwiększyć optycznie przestrzeń fototapetami z motywem głębi. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu wzorów, więc łatwo znajdziemy przemawiający do nas projekt.

Nie od dziś wiadomo, że świetnym i tanim sposobem na wizualne dodanie metrów naszym mieszkaniom są odpowiednio zaaranżowane lustra. Kluczowe w ich przypadku są zarówno gabaryty, jak i rozmieszczenie. W dużym uproszczeniu można założyć, że im większe lustro, tym większe poczucie przestrzeni. Pamiętajmy jednak, by ramy luster były minimalistyczne, bo masywne obramowanie może przytłaczać. Warto też stosować je np. jako fronty szaf. Ważne jest, by lustra umiejscawiać po przeciwnej stronie okien i drzwi balkonowych. Dzięki temu będą skutecznie rozjaśniały wnętrza i je optycznie powiększały. Czasem ciekawy efekt może też przynieść zawieszenie luster naprzeciwko siebie.

Gra światłem i optyką to świetne rozwiązanie, by salon wydawał się większy

Nietrudno zauważyć, że dużą rolę w zaproponowanych powyżej trikach odgrywa światło. Na to, czy wnętrze salonu jest pięknie rozjaśnione, ogromny wpływ mają okna i drzwi balkonowe. Warto więc postawić w ich przypadku na duże rozmiary, które są domeną stolarki aluminiowej. Dzięki temu wypełnimy wnętrze naturalnym światłem, które, w połączeniu ze wspomnianymi w tym wpisie rozwiązaniami, da nam doskonałe efekty, a nasze salony będą się wydawały znacznie większe niż w rzeczywistości. Jakie rozwiązania warto więc wybrać?

W tym przypadku doskonale sprawdzą się tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne. Aluprof posiada w ofercie tego typu rozwiązania, np. wieloletni bestseller MB-77HS oraz nowość MB-82HS, która ma jeszcze lepsze parametry termiczne. Skrzydła drzwi wykonane w tych systemach mogą mieć duże gabaryty (3,24 m x 3,3 m) oraz wagę (600 kg). Wąski słupek środkowy nie zasłania nam widoku na zewnątrz, a niski próg (w przypadku MB-82HS nawet próg zerowy) to z kolei najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą powiększyć swój salon nie tylko wizualnie, ale również fizycznie. Dlaczego? Ponieważ w okresie letnim otwarte na oścież drzwi tarasowe sprawiają, że salon i ogród stają się jedną przestrzenią!

Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem będą panoramiczne drzwi przesuwne MB-Skyline oraz MB-Skyline Type R. Dzięki ukrytej ramie aluminiowej w zasadzie jedynym widocznym elementem konstrukcji jest środkowy słupek o szerokości zaledwie 25 mm. Rozwiązanie to dostarczy wnętrzu jeszcze więcej światła, a zerowy próg zatrze fizyczną granicę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem domu.

Gdy otwór tarasowy jest z kolei niewielki, warto rozważyć inne rozwiązanie niż drzwi przesuwne i podnoszono-przesuwne, ponieważ takie konstrukcje, oprócz ruchomego skrzydła, wyposażone są w kwaterę stałą, zwężającą przestrzeń użytkową. W takiej sytuacji doskonale sprawdzą się drzwi harmonijkowe MB-Fold Line HD, które, dzięki swojej konstrukcji, zapewnią szerokie przejście z domu do ogrodu lub tarasu. Możemy wówczas niemal dosłownie zlikwidować barierę pomiędzy wnętrzem budynku a otoczeniem.

Na optyczne powiększenie salonu jest zatem wiele metod, ale w każdej z nich kluczowa jest duża ilość wpadającego do domu światła. Pamiętajmy zatem, by wprowadzać go do wnętrza jak najwięcej, w czym idealnie sprawdzą się okna i drzwi tarasowe od Aluprof.

aluprof