2024-01-22

Jaki sposób otwierania aluminiowych drzwi tarasowych wybrać?

Drzwi tarasowe stanowią istotny element każdego domu, a wybór odpowiedniego sposobu ich otwierania wpływa na komfort użytkowania i estetykę otoczenia. Przesuwne, uchylno-przesuwne, odstawno-przesuwne czy podnoszono-przesuwne – który z tych systemów wybrać? Przyjrzyjmy się różnym rozwiązaniom, biorąc pod uwagę materiały, funkcjonalność oraz dostosowanie do reszty domu.

Drzwi tarasowe przesuwne – czym się kierować przy wyborze?

Drzwi tarasowe to nie tylko doskonała ozdoba każdego pomieszczenia, ale również funkcjonalne rozwiązanie łączące wnętrze budynku z jego najbliższym otoczeniem. Z tego właśnie powodu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wybór odpowiednich rozwiązań, które pozwolą nam cieszyć się nimi przez długie lata. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych elementów, którym należy się przyjrzeć przed dokonaniem zakupu.

Materiały

Materiał, z którego wykonane są drzwi tarasowe przesuwne, ma kluczowe znaczenie dla ich wytrzymałości oraz innych cech produktu. Tworzywa sztuczne (PCV) są ekonomiczne i odporne na warunki atmosferyczne, jednak ramy z tego surowca są dość grube, co ogranicza ilość wpadającego światła. Drzwi drewniane, choć eleganckie, wymagają regularnej impregnacji. W przypadku drzwi aluminiowych, mamy do czynienia z najlepszym materiałem na tego typu rozwiązanie. Aluminium charakteryzuje się bowiem lekkością, solidnością, i jest materiałem trwałym. Co więcej, jest odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz podlega recyklingowi, co sprawia, że jest to obecnie najbardziej ekologiczny surowiec do produkcji ram okiennych.

Funkcjonalność

W przypadku domowników w każdym wieku, a zwłaszcza dzieci lub osób starszych, funkcjonalność drzwi tarasowych przesuwnych staje się kluczową kwestią. Jak najmniejsza liczba wystających kantów i łatwe otwieranie są istotne dla bezpieczeństwa i wygody. Na szczęście dzisiejsze rozwiązania wyposażone są często w systemy, dzięki którym nawet potężne drzwi o rozmiarach znacznie przekraczających wzrost użytkownika można łatwo otworzyć bez większego wysiłku. Odpowiadają za to m.in. specjalne systemy przesuwne montowane w drzwiach tarasowych.

Dopasowanie do reszty domu

Rozmiar domu i dostępna przestrzeń mają znaczenie przy wyborze drzwi tarasowych. W przypadku ograniczonej przestrzeni warto rozważyć rozwiązania oszczędzające miejsce, umożliwiające lepsze zagospodarowanie małej powierzchni. Z kolei, gdy projekt zakłada możliwość umieszczenia dużych otworów drzwiowych, warto to wykorzystać do jeszcze lepszego doświetlenia pomieszczeń.

Rodzaje drzwi tarasowych

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych to również wybór technologii ich otwierania. Poniżej opisujemy najważniejsze rozwiązania dostępne obecnie na rynku.

Drzwi przesuwne

Nowoczesny system przesuwny oferuje duże możliwości aranżacyjne. Większa szyba równa się więcej przestrzeni i światła. Dostępne są różne podziały takich drzwi, zarówno symetryczne, jak i niesymetryczne.

Drzwi uchylno-przesuwne

To lekkie w użytkowaniu rozwiązanie, umożliwiające łatwe otwieranie okien i nieblokowanie metrażu we wnętrzu domu. Skrzydła chowają się równolegle, nie zajmując cennej przestrzeni.

Drzwi odstawno-przesuwne

Stworzone dla osób ceniących przestrzeń i komfort użytkowania. Ruch odbywa się równolegle do obu skrzydeł, co sprawia, że drzwi zajmują tę samą powierzchnię bez względu na ich otwarcie.

Drzwi podnoszono-przesuwne

Zadowolą zwolenników dużej ilości przeszkleń w pomieszczeniach. Wytrzymała konstrukcja pozwala na imponujące wymiary, a niski próg ogranicza ryzyko potknięcia.

Okna HST w domu – jak sprawić, żeby był to wybór na całe lata?

Decydując się na konkretny model drzwi przesuwnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko sposób ich obsługi, czy wykorzystane materiały, ale również inne czynniki, takie jak izolacyjność cieplna oraz izolacja akustyczna. Dobre okna HST i drzwi tarasowe posiadają dziś szereg rozwiązań, które sprawiają, że ich montaż niesie ze sobą dodatkowe zalety. Dobra izolacja termiczna i akustyczna to podstawa, która pozwala nie tylko lepiej zarządzać temperaturą wnętrza, ale również skutecznie odciąć dopływ zewnętrznych hałasów, co znacznie wpływa na komfort życia.

aluprof