2016-08-10

Polska firma buduje w USA

Polskie przedsiębiorstwa szczycą się coraz większą renomą na rynkach zagranicznych. Wysoka jakość produktów i konkurencyjne ceny przyczyniają się do ich stałych wzrostów sprzedażowych. Ekspansja rodzimych firm już dawno przekroczyła terytorium Europy i skierowała się w stronę ogromnych rynków zbytu, takich jak: USA czy Chiny. Podobne działania podejmuje firma ALUPROF, która utworzyła wraz z partnerami amerykańskimi spółkę ALUPROF USA z siedzibą w Nowym Jorku. Spółka zajmuje się sprzedażą systemów aluminiowych stolarki okiennej w dużych miastach na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Aktualnie w portfolio ALUPROF istnieje już kilka realizacji w Stanach Zjednoczonych, w których zastosowano systemy fasadowe firmy. W samym Nowym Jorku są to: hotel LIC Marriott oraz 325 Lexington Avenue. W trakcie realizacji jest Sky View Parc , na którym obecnie trwa montaż ostatnich segmentów.

Tętniąca budynkami metropolia

Stany Zjednoczone to bardzo duży rynek zbytu. W samym centrum Nowego Jorku, które liczy około 8 mln mieszkańców, buduje się więcej nowych obiektów niż obecnie w całej Polsce. – Dzięki ogromnej różnorodności tamtejszego rynku, mogliśmy odnaleźć niszę pasująca do nas. Chcemy to wykorzystać i zrealizować z amerykańskim partnerami kolejne projekty. Przeszliśmy pozytywnie proces certyfikacji oraz badań w amerykańskich laboratoriach i szykujemy się na kolejne ogromne wyzwania, które stoją przed nami – mówi Tomasz Grela, Prezes Zarządu ALUPROF.

Nowy Jork to miasto nieustannego rozwoju – w miejscu starych budynków powstają nowe. Stale realizowane są kolejne inwestycje. Wśród nich znajduje się także gmach LIC Marriott, który usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie sławnego Mostu Brooklyńskiego, łączącego nowojorskie dzielnice Brooklyn i Manhattan. Hotel liczy 31 pięter i mierzy 106 metrów, co czyni go jednym z wyższych budynków w Nowym Jorku. Na jego najniższych kondygnacjach znajduje się 160 pokoi hotelowych. Wyższe piętra zaś zarezerwowane są na apartamenty mieszkalne. ALUPROF dostarczył rozwiązania do konstrukcji elewacji hotelu, gdzie wykorzystano system fasady elementowej MB-SE80 SG. Charakteryzuje się on w pełni strukturalnym, czterokrawędziowym systemem szklenia SSG. Rozwiązanie stworzone przez ALUPROF nadało obiektowi indywidualnego charakteru i wyrazu architektonicznego. Odpowiednio dobrana fasada miała wpływ również na bilans energetyczny budynku i jego bezpieczeństwo. – W takiej metropolii jak Nowy Jork, natężenie hałasu i drgania spowodowane ruchem ulicznym czy podziemnym powoduje, że konieczne jest stosowanie specjalnych rozwiązań kompensujących. Konstrukcja systemu MB-SE80 SG została zmodyfikowana tak, aby spełniała wymagania projektu. Nowe rozwiązanie dopuszcza zwiększone przemieszczanie się segmentów między sobą w układzie pionowym do wartości + 13 mm. Dodatkowo zaakceptowano sposób połączeń kątowych i zmieniono konstrukcje okien odchylnych we wklęsłych fragmentach elewacji – mówi Dariusz Ruśniok, Główny Konstruktor Sekcji Rozwoju Fasad firmy ALUPROF.

Jednak hotel LIC Marriott to niejedyna realizacja firmy w Nowym Jorku. Trzy mile od niego stoi wieżowiec przy 325 Lexington Avenue. Tam również zastosowano system MB-SE80 SG marki ALUPROF, dzięki któremu możliwe jest konstruowanie lekkich ścian osłonowych. Pozwoliło to na uzyskanie całkowicie gładkiej szklanej elewacji podzielonej jedynie pionowymi i poziomymi szczelinami o szerokości 22 mm lub 30 mm. – System ten nie wymaga wykorzystania rusztowań zewnętrznych, a to znacznie obniża koszty realizacji i sprawia, że montaż jest niezależny od warunków atmosferycznych. Dzięki całkowitej prefabrykacji elementów fasady w zakładzie produkcyjnym, czas pracy na miejscu budowy, skrócony jest niemal do minimum. Zapewnia to też wysoką jakość produktu finalnego – dodaje Tomasz Grela, prezes zarządu Aluprof S.A.

Realizacja za realizacją

Jedną z najnowszych realizacji firmy, która jest obecnie na ukończeniu jest budynek Sky View Parc. Konstrukcja powstała z wykorzystaniem ściany elementowej systemu SSG MB-SE80 SG WW, która jest zintegrowana z systemem drzwiowym MB-70 HI Casement. Niedaleko mieścić będzie się budynek Houston także projektowany z wykorzystaniem indywidualnych rozwiązań od ALUPROF. Na potrzeby tej realizacji, firma z Bielska-Białej przygotował specjalny mock-up. Segmenty zastosowanego w nim systemu mierzą 6m wysokości przy wadze dochodzącej do 1000 kg. Kolejną realizacją ALUPROF na terenie Nowego Jorku będzie budynek Brooklyn Navy Yard, w którym wyeliminowano klejone naroża na rzecz skręcania i zintegrowano ściany z panelami betonowymi.

Odwiedzając Nowy Jork, możemy z dumą wypatrywać kolejnych projektów powstałych w oparciu o materiały wyprodukowane przez ALUPROF. Dzięki swoim międzynarodowym realizacją, firma podnosi renomę polskich wyrobów i potwierdza, że ich jakość nie odbiega od światowych standardów. Szerokie doświadczenie pracowników przedsiębiorstwa, a także dbałość o najmniejszy detal procesu produkcji, sprawia, że ALUPROF dostarcza rozwiązania do najbardziej wymagających budowli na świecie.

aluprof