2024-01-23

Trzy powody, dla których warto wybrać okna aluminiowe

Okna aluminiowe są jednym z najbardziej popularnych trendów budowlanych ostatnich lat. Wykorzystuje się je nie tylko w przypadku dużych inwestycji i w obiektach użyteczności publicznej, ale również w budownictwie mieszkaniowym. Dlaczego warto wybrać okna z aluminium?

Okna aluminiowe – ekologiczne rozwiązanie

Aluminium jest surowcem, który może być poddany recyklingowi. Oznacza to, że dowolna rzecz wykonana z aluminium może zostać przetworzona, a pozyskany w ten sposób materiał wykorzystany do stworzenia czegoś zupełnie innego. Dlatego wybór tzw. okien alu jest wyborem ekologicznym.

Każdy producent okien aluminiowych należy do grona firm dbających o środowisko naturalne. Wśród proponowanych systemów są rozwiązaniami certyfikowane, które otrzymały liczne wyróżnienia w zakresie energooszczędności czy zrównoważonego rozwoju. Okna do domu lub innych projektów architektonicznych, powstałe z aluminium i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii mogą znacznie wpłynąć m.in. na koszty użytkowania obiektu.

3 powody, dla których warto wybrać okna aluminiowe

Sprawdźmy, dlaczego właśnie okna aluminiowe powinny być naturalnym wyborem do podejmowanych przez nas inwestycji budowlanych. Istnieją ku temu trzy praktyczne powody.

Duże przeszklenia – więcej światła w pomieszczeniach

W wyborze okien do naszego domu kluczową decyzją jest wybór materiału. Pomimo popularności okien PVC i tradycyjnych drewnianych, coraz więcej osób zwraca uwagę na okna aluminiowe. Warto rozważyć ich wybór, szczególnie jeśli zależy nam na dużych przeszkleniach, które pozwalają na otwarcie pomieszczeń np. na przydomowy ogród bądź taras. Okna aluminiowe charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, co pozwala na skonstruowanie nawet bardzo dużych systemów. Wytrzymałość materiału ramy sprawia, że jest ona również cieńsza, co jeszcze bardziej zwiększa możliwą powierzchnię szyby, a co za tym idzie – jeszcze lepiej doświetla pomieszczenia. Wybierając okna aluminiowe, nie trzeba obawiać się o funkcjonalność czy bezpieczeństwo nawet przy dużych konstrukcjach, bowiem producent okien aluminiowych wyposaża swoje produkty w technologie antywłamaniowe, zwiększające komfort użytkowania.

Długotrwałość

Jeśli zależy nam na trwałych oknach, które zachowają swoje walory estetyczne i techniczne przez wiele lat, tzw. okna alu są doskonałym wyborem. Odporne na rdzę, korozję i warunki atmosferyczne nie tracą swoich parametrów użytkowych ani termoizolacyjnych nawet po wielu latach intensywnego użytkowania. W przeciwieństwie do okien PVC, które mogą ulec odkształceniom i odbarwieniom, okna aluminiowe pozostają odporne na czynniki mikrobiologiczne, nie porastając mchem, pleśnią czy grzybem. Jeśli trwałość stolarki okiennej jest kluczowym kryterium, warto zainwestować właśnie w system aluminiowy.

Nietypowe rozwiązania

Uniwersalność, lekkość i wytrzymałość – to cechy, które wyróżniają okna aluminiowe spośród innych dostępnych na rynku. Ich lekkość pozwala na nietypowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak gięcie profili, co umożliwia uzyskanie produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb klientów np. w różnych rozmiarach. Okna aluminiowe dzięki swojej elastyczności pozwalają dopasować ostateczny produkt do wymagań stawianych przez bryłę budynku.

Dodatkowo systemy aluminiowe oferują nowoczesne i nietypowe rozwiązania techniczne. Możliwe jest wykorzystywanie w ich konstrukcji m.in. ukrytych skrzydeł, co nadaje budynkowi minimalistycznego designu i lekkości. Nie ma także problemu z dopasowaniem okien aluminiowych do otworów narożnych czy też wielkopowierzchniowych fasad.

Jak wybrać dobre okna aluminiowe?

Okna do domu to wybór niezwykle kluczowy z punktu widzenia każdego inwestora i użytkowników budynku. Dlatego musi być przemyślany i dokładnie wkalkulowany w posiadany budżet. Okna aluminiowe stanowią droższe rozwiązanie, jednak w cenie gwarantują zarówno rewelacyjne warunki użytkowania, jak i długie, bezawaryjne działanie.

aluprof