2012-09-13

Z widokiem na ogród

Duża, przeszklona ściana w salonie lub w kuchni to popularny trend w nowoczesnym budownictwie. Naturalne oświetlenie, optyczne powiększenie pomieszczenia, a przede wszystkim wspaniały widok na ogród sprawiają, że rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w komfortowych apartamentach czy hotelach.

 

Przeszklona ściana wygląda niezwykle elegancko oraz nowocześnie, nadaje wnętrzu charakteru, sprawia, że pomieszczenie jest jaśniejsze i większe. Tego typu konstrukcja może być z powodzeniem zastosowana bez względu na wysokość budynku. Na parterze domu jednorodzinnego sprawi, że za oknem każdego dnia będziemy mogli obserwować zmieniający się zgodnie z porami roku ogród. Na wyższych poziomach pozwoli podziwiać panoramę miasta lub okolicy.

 

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie w salonie lub sypialni warto także pomyśleć o drzwiach, które połączą przestrzeń domową z tarasem lub balkonem. Doskonałym rozwiązaniem będzie system podnoszono-przesuwny. Drzwi idealnie nadają się jako zabudowa łącząca pokój ze środowiskiem zewnętrznym i mogą stanowić wygodne wyjście z pokoju wprost do ogrodu. Ich dodatkową zaletą jest to, że w pozycji otwartej nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają wolnej powierzchni podczas otwierania.

 

- Drzwi podnoszono-przesuwne bardzo często są wykonywane z profili aluminiowych, które cechują się długowiecznością oraz odpornością na zmiany pogody. Aby mogły w naszych warunkach klimatycznych służyć przez cały rok, konstrukcje te muszą być wodo- i wiatroszczelne oraz charakteryzować się dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną. Na rynku dostępne są już zaawansowane technicznie produkty w pełni odpowiadające tym wymaganiom, np. system MB-77HSfirmy Aluprof, który dzięki wytrzymałym oraz smukłym profilom umożliwia budowę niskoprogowych drzwi o ciężarze skrzydła do 400 kg, wysokości do 3,2 m i szerokości do 3,3 m – mówi Janusz Chwastek, Główny Konstruktor Systemów Okienno-Drzwiowych w firmie ALUPROF S.A.

 

Zakres możliwych do wykonania konstrukcji obejmuje zarówno najprostsze układy dwukwaterowe z jedną kwaterą otwieraną, jak i szerszą zabudowę, np. czterokwaterową, w której otwierana może być nawet każda część. Dzięki temu zwiększa się komfort życia mieszkańców oraz swoboda aranżacji pomieszczenia. Izolacja termiczna to kolejna mocna strona systemu MB-77HS – w jego profilach funkcjonują szerokie przekładki termiczne o specjalnych kształtach, a w wersji HI są w nich dodatkowe wkłady polietylenowe obniżające przenikalność cieplną. W drzwiach podnoszono-przesuwnych można stosować szeroki zakres wypełnień o grubości do 58,5 mm, a zatem mogą w nich być zamontowane zarówno standardowe szyby zespolone, jak i zestawy dwukomorowe o wysokiej izolacyjności termicznej lub akustycznej. Budowa profili i uszczelek oraz odpowiednie okucia, zamykające drzwi z jednoczesnym opuszczeniem skrzydła w dół zapewnią odpowiednią szczelność na przenikanie przez drzwi wody i powietrza. Dodatkowe zabezpieczenia w postaci zamkniętego kształtu listew do szklenia oraz elementów przeciwwyważeniowych pozwalają uzyskać podwyższone właściwości antywłamaniowe bez zmian istotnych elementów konstrukcyjnych drzwi. Profile wykorzystywane do budowy wielkogabarytowych przeszkleń, wyróżniają się bogatą kolorystyką, dzięki czemu można dopasować je do wystroju wewnętrznego oraz elementów otoczenia zewnętrznego, jak np. pozostałej stolarki okiennej, drzwiowej i elewacji domu. Oprócz standardowej palety barw RAL mogą one także w razie potrzeby posiadać powłokę drewnopodobną lub być wykonane w wersji dwukolorowej

 

 

 

Drzwi systemu MB-77HS można stosować w ogrodach zimowych lub fasadach słupowo-ryglowych, a także estetycznie łączyć, np. z oknami stałymi systemu o wysokiej izolacyjności termicznej MB-86. Jest to pomocne przy powstawaniu nowoczesnych projektów, wykorzystujących duże przeszklenia i konstrukcje przestrzenne. Przy prawidłowym zaprojektowaniu całej zabudowy, doborze odpowiednich szyb oraz fachowym zamontowaniu drzwi takie będą służyć nam przez długie lata, zapewniając komfort kontaktu z otoczeniem przy jednoczesnej doskonałej ochronie przed kaprysami pogody.