Aluprof
aluprof.com
BLOG
01.02.2024

Izolacja akustyczna okien aluminiowych. Odporność okien aluminiowych na hałas

chevron-up
DO GÓRY
Zapewnienie komfortu akustycznego w domu staje się jednym z kluczowych czynników, wpływających na decyzję o wyborze stolarki okiennej. Ważne jest to, by okna chroniły przed hałasem, szczególnie jeśli dom znajduje się na ruchliwej ulicy. W jakim stopniu okna aluminiowe ograniczają dopływ dźwięków z otoczenia? Czym jest izolacja akustyczna okien? Odpowiadamy!

Dlaczego izolacja akustyczna jest kluczowa?

Stolarka okienna to nie tylko element dekoracyjny, ale także bariera oddzielająca nas od otoczenia. W miejscach o wzmożonym ruchu ulicznym czy blisko placów zabaw hałas może znacząco wpływać na nasz codzienny komfort. Warto zatem zainwestować w okna, które skutecznie tłumią dźwięki z zewnątrz.

Poziom hałasu mierzony w decybelach (dB) może wpływać na nasze zdrowie. Norma budowlana PN-B-02151-3:2015-10 określa maksymalne dopuszczalne poziomy hałasu w budynkach mieszkalnych. W dzień nie powinny przekraczać 40 dB, a w nocy 30 dB.

Izolacja akustyczna okien – najważniejsze informacje

Parametr izolacji akustycznej okien jest oznaczany skrótem Rw, który informuje nas o stopniu ochrony, jaką okno zapewnia przed dźwiękami z zewnątrz. Wysoka wartość Rw oznacza efektywną izolację. Dodatkowe oznaczenia, takie jak C, Ctr, RA1 czy RA2, precyzują, jakiego rodzaju hałas okno może wytłumić.

Na izolacyjność akustyczną okien wpływa wiele czynników. Wybierając okna aluminiowe, zwróć uwagę na rodzaj szkła, z jakiego są wykonane. Szkło warstwowe jest uważane za najskuteczniejsze w zakresie tłumienia dźwięków, oferując izolację akustyczną nawet na poziomie 51 Rw. Istotny jest także materiał, z jakiego została wykonana rama oraz szczelność docisku skrzydła do ościeżnicy.

Nawet najlepsze okna nie zapewniają pełnej izolacji, jeśli nie zostaną odpowiednio zamontowane. Ważne jest, by skrzydło było prawidłowo dociśnięte do ościeżnicy oraz równomiernie na nią nachodziło. Stosując dodatkowo specjalne uszczelki, folie, taśmy czy pianki izolacyjne, możemy zwiększyć poziom wyciszenia okien nawet do 59 dB.

Doskonałym sposobem na wzmocnienie izolacji akustycznej okien aluminiowych są rolety zewnętrzne. Poza tym, że tłumią dźwięki z zewnętrz, mogą stanowić również dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniami oraz poprawić izolację termiczną pomieszczeń.

Jakie okna dźwiękoszczelne wybrać?

Izolacja akustyczna okien aluminiowych to ważny parametr, jeśli chcesz zapewnić sobie komfort we własnych czterech ścianach. Wybierając okna, warto mieć na uwadze, jakie czynniki wpływają na ich izolacyjność i postawić na model o najlepszych wskaźnikach. Można także skorzystać z dodatkowej ochrony przed hałasem w postaci rolet zewnętrznych, aby jeszcze bardziej ograniczyć dopływające dźwięki.

W ofercie Aluprof dostępnych jest wiele modeli okien o bardzo dobrych wskaźnikach dźwiękoszczelności. Można je zastosować w domach znajdujących się w niewielkiej odległości od trakcji tramwajowej, torów kolejowych czy lotniska. Dzięki temu masz możliwość wyciszenia wnętrza domu bądź apartamentu w skuteczny sposób. Warto przed zakupem dokładnie przejrzeć ofertę producenta, aby mieć pewność, że wybrane okna aluminiowe spełnią indywidualne wymagania i zapewnią komfort bez względu na natężenie hałasu na zewnątrz.

Podobne artykuły
Okna nietypowe – możliwości systemów aluminiowych
28.01.2024
Produkty

Stolarka okienna stanowi kluczowy element nowoczesnych projektów domów, nadając im unikalnego charakteru. Dotyczy to przede wszystkim okien nietypowych, rozwiązań o oryginalnym designie czy dużych wymiarach, które pozwalają na stworzenie unikalnych aranżacji. W artykule przyjrzym...

Aluminiowe okna narożne – rodzaje konstrukcji
25.01.2024
Produkty

Stolarka okienna nie tylko zapewnia odpowiednie doświetlenie, ale również stanowi designerki element wnętrza i wpływa na estetykę budynku. Coraz większą popularnością cieszą się aluminiowe okna narożne, które są nowoczesnym rozwiązaniem, wpisującym się w założenia współczesnej ar...

Wielkogabarytowe przeszklenia aluminiowe – fasada czy witryna?
20.01.2024
Produkty

Decydując się na przeszklone elementy elewacji lub konstrukcje przestrzenne, stajemy przed wyborem między dwoma rozwiązaniami: systemem fasadowym a witrynami. Obie opcje posiadają swoje zalety, jednakże to właśnie okna aluminiowe w formie fasad stanowią doskonałą alternatywę dla ...