Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic odbywa się z udziałem Aluprof
Przemiana Katowic od kilku lat odbywa się za sprawą architektury miejskiej. Centrum tego procesu jest modernizacja przestrzeni śródmiejskiej i powstanie tzw. Strefy Kultury. W najważniejszych obiektach, będących symbolem zachodzących zmian, obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof. Jednym z nich jest kompleks biurowców .KTW. Już dziś możemy przyjrzeć się pierwszemu z dwóch budynków.
Wielka Przemiana Katowic
Na terenach byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”, w centrum 2-milionowej metropolii śląskiej, od dekady realizowany jest plan rewitalizacji i przemiany miasta, którego nowym symbolem staje się tzw. Strefa Kultury. Jej pierwowzorem jest Zagłębie Ruhry położone w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech. W odległości niewiele ponad kilkudziesięciu metrów od siebie zlokalizowane są jedne z najcenniejszych obiektów architektonicznych, jakie powstały w ostatnich latach w Polsce – siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Muzeum Śląskie oraz pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW. Zarówno .KTW, jak i pozostałe budynki zrealizowano z udziałem systemów aluminiowych polskiej marki Aluprof.
.KTW: prostota formy, siła wyrazu i etos w jednym
Dla twórców kompleksu .KTW, architektów Przemo Łukasika i Łukasza Zagały z Medusa Group, Śląsk oznacza etos pracy, sumienność, uczciwość, prostotę i skromność. Nic na pokaz, a jednak z pomysłem i fantazją. Projekt architektoniczny .KTW jest odzwierciedleniem tej idei. Pierwszy z dwóch realizowanych budynków liczy 31 kondygnacji nadziemnych, 3 kondygnacje podziemne, ma 39 900 m² powierzchni biurowej i 2 100 m² powierzchni handlowo-usługowej. To obiekt, który łączy funkcje biurowe, usługowe i publiczne pod wspólnym mianownikiem nowoczesnej architektury i funkcjonalnych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o komforcie użytkowników oraz z poszanowaniem środowiska. Warto wspomnieć, że budynek posiada certyfikację BREEAM na poziomie Very Good.
Rozwiązania szyte na miarę wielkiej architektury
Tym, co z pewnością najbardziej przykuwa uwagę w tym obiekcie jest spektakularna fasada szklana zaprojektowana z udziałem zaawansowanych systemów aluminiowych marki Aluprof. Dzięki współpracy projektantów z Medusa Group oraz inżynierów Aluprof możliwe było stworzenie fasady segmentowej, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie bardzo dużych obciążeń. Na potrzeby inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N Efekt oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.
.KTW to kolejna wyjątkowa realizacja, która warunkowała naszą pełną mobilizację do pracy przy tak prestiżowym obiekcie. Jesteśmy dumni, że ponownie zaufano naszej firmie, doceniono profesjonalizm, gamę innowacyjnych rozwiązań i zdecydowano o zastosowaniu w budynkach systemów Aluprof. Cieszy nas, że po raz kolejny mieliśmy okazję współtworzyć obiekt, który jest częścią unikalnego procesu modernizacji Katowic. To ogromny zaszczyt, że nasze systemy są już na stałe wpisane w odradzającą się przestrzeń Strefy Kultury – mówi Zbigniew Poraj, Dyrektor Sprzedaży Obiektowej Aluprof.
Obiekt Roku w opinii użytkowników
Pierwsza z dwóch wież .KTW już teraz doskonale wpisuje się w odmienioną przestrzeń Katowic. Budynek jest doceniany zarówno przez mieszkańców, jak i branżę architektoniczną. Biurowiec zdobył II miejsce w konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof 2018 oraz nagrodę internautów przyznawaną na podstawie otwartego głosowania. Jak zaznaczył twórca projektu, architekt Przemo Łukasik, nagroda dla .KTW jest dowodem na to, że nadal w Polsce „modne może być proste”.
Strefa Kultury z udziałem Aluprof
Strefa Kultury będąca symbolem przemian, jakie zaszyły w ostatnich latach w Katowicach jest także symbolem wielkiego rozwoju spółki Aluprof, jaki miał miejsce w ostatniej dekadzie. Zaawansowane systemy aluminiowe marki z Bielska-Białej obecne są bowiem nie tylko w spektakularnym .KTW, ale także w innych obiektach zrewitalizowanej przestrzeni centrum miasta, m.in. w budynku NOSPR, Muzeum Śląskim oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym i wielu innych budynkach tworzących wyjątkową architekturę aglomeracji śląskiej.