2024-01-30

Dofinansowanie do wymiany okien 2024. Jak zyskać środki na poprawę energetyczną domu?

Wymiana okien i drzwi to inwestycja, dzięki której możemy w znacznym stopniu zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i poprawić komfort życia. Choć termomodernizacja budynku może okazać się dużym obciążeniem dla domowego budżetu, w Polsce funkcjonują programy, dzięki którym uzyskamy wysokie dotacje na ten cel. Można z nich skorzystać również przy zakupie produktów firmy Aluprof. Z tego artykułu dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien i drzwi w 2024 roku.

Jak szacują eksperci, miliony domów i bloków w Polsce wymagają termomodernizacji. Wśród nich liczną grupę stanowią tzw. wampiry energetyczne, czyli te najbardziej energochłonne. Szacuje się, że jest ich około miliona i choć to zaledwie kilkanaście procent spośród wszystkich budynków mieszkalnych, odpowiadają aż za jedną trzecią całkowitej ilości zużywanej energii. O nieszczelnych oknach, nieocieplonych ścianach i nieefektywnych źródłach ciepła przypominamy sobie zazwyczaj zimą, gdy płacimy bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Okazuje się jednak, że kompleksowa termomodernizacja budynków może nie tylko obniżyć koszty w najchłodniejszych miesiącach roku, ale także latem, gdy zależy nam na skutecznym chłodzeniu pomieszczeń.

Wymiana okien, drzwi czy bramy garażowej to duża inwestycja, która często przekracza możliwości finansowe wielu osób. W Polsce na szczęście funkcjonują programy, w ramach których można otrzymać wysokie dotacje na termomodernizację budynków, w tym na zakup i montaż stolarki otworowej. Rok 2024 to dobry czas, by w naszych domach zainstalować nowoczesne okna i drzwi od Aluprof.

Czyste Powietrze

Największym programem wspierającym renowację domów w Polsce jest Czyste Powietrze, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach niego możemy otrzymać nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji, która obejmuje m.in. wymianę nieefektywnych źródeł ciepła, okien i drzwi oraz ocieplenie domu. W 2023 roku uruchomiono jego trzecią edycję, która przyniosła beneficjentom wiele nowych korzyści. Wśród nich warto wymienić wyższe kwoty dotacji, podwyższenie progów dochodowych oraz zniesienie ograniczenia dofinansowania za metr kwadratowy stolarki – dotychczas było to 700 zł/m2 na okna oraz 2000 zł/m2 na drzwi i bramy. Do końca 2023 roku podpisano z beneficjentami umowy na kwotę ponad 16 mld złotych, a budżet programu wynosi, bagatela, 103 mld złotych.

Wymagania w programie Czyste Powietrze

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego, na który wydano pozwolenie na budowę przed 1 stycznia 2014 roku. W zależności od dochodów, można otrzymać wsparcie finansowe na jednym z trzech poziomów:

- podstawowy – przy rocznym dochodzie wnioskodawcy do 135 tys. zł maksymalna dotacja wynosi 67,2 tys. zł

- podwyższony – przy przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 2651 zł (gospodarstwo jednoosobowe) maksymalna dotacja wynosi 100,2 tys. zł

- najwyższy – przy przeciętnym miesięcznym dochodzie na osobę do 1090 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 1526 zł (gospodarstwo jednoosobowe) maksymalna dotacja wynosi 136,2 tys. zł

Warunkiem skorzystania z programu Czyste Powietrze jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe (tzw. kopciucha) na nowy kocioł, który będzie efektywny i ekologiczny. W ramach dofinansowania można również wymienić okna, drzwi, bramę, ocieplić budynek, zmodernizować instalację grzewczą, zakupić rekuperację i zamontować instalację fotowoltaiczną.

Inne programy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił również program Ciepłe Mieszkanie z myślą o lokalach znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Na dofinansowanie mogą liczyć właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych i najemcy mieszkań z zasobu gminnego oraz małe wspólnoty mieszkaniowe (administrujące budynkami liczącymi od 3 do 7 mieszkań). Niestety, w odróżnieniu od programu Czyste Powietrze, program dotyczy tylko osób z gmin, które zgłosiły się do naboru wniosków i po podpisaniu umów z NFOŚiGW ogłosiły nabór dla swoich mieszkańców. W Polsce organizowane są również lokalne programy. Dobrym przykładem jest inicjatywa lotniska Kraków Airport, w ramach której mieszkańcy Obszaru Ograniczonego Użytkowania otrzymują dofinansowanie do wymiany stolarki na okna i drzwi o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Warto zatem śledzić informacje w mediach lokalnych i samorządowych.

Nowe okna i drzwi to duże oszczędności

Według ekspertów wymiana okien na nowe może przynieść zmniejszenie zużycia energii o ok. 25 proc. To w skali roku spore oszczędności na ogrzewaniu. Gdybyśmy zdecydowali się na okna wykonane na systemie ALUPROF MB-104 Passive w wersjach SI lub Aero oraz drzwi na systemie MB-104 Passive SI+, oszczędności mogłyby być jeszcze większe. – Wśród klientów mam wielu takich, którzy pierwotnie decydowali się na dotację obejmującą jedynie wymianę nieefektywnego źródła ciepła. Twierdzili, że skoro mają plastikowe okna, a ściany domu mają grubość co najmniej 40 cm, nie będą tracić dużo energii. W tym roku wielu z nich zdecydowało się na dotację na ocieplenie i wymianę stolarki i mówią mi, że żałują, że nie zrobili tego od razu. Po wymianie okien zauważyli wiele korzyści: okna nie parują, w domu jest ciszej i nie wieje wokół ram. Klienci zazwyczaj ocieplają domy dopiero po wymianie okien i przez jakiś czas obserwują, jakie mają oszczędności na ogrzewaniu po samej wymianie stolarki. Jeden z nich powiedział, że zużywa tonę pelletu mniej. U niektórych klientów obliczenia z audytu energetycznego wskazują, że oszczędności po wszystkich pracach termomodernizacyjnych będą na poziomie ponad 60 proc. – mówi Sebastian Matyszczak, ekspert ds. dotacji, właściciel firmy OZE i Finanse.

aluprof