2016-11-09

Energooszczędne rolety Aluprof

Współczesne budownictwo od kilku lat stawia czoła sporemu wyzwaniu jakim jest zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej. Stanowi to następstwo powstałej w grudniu 2014 roku rządowej Strategii termomodernizacji budynków jednorodzinnych, która zakłada m.in. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 59% do roku 2030. Tym samym, kompleksowej termomodernizacji będzie musiała zostać poddana większość budynków jednorodzinnych, która obecnie zużywa wielokrotnie więcej energii. Problem ten nie dotyczy już budynków nowopowstałych, gdzie standardem staje się, że już na etapie projektowania nowego obiektu mieszkalnego architekt uwzględnia zastosowanie nowoczesnych technologii energooszczędnych, dostosowanych do potrzeb użytkowników.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w rzeczywistości budynek traci energię cieplną trzema głównymi drogami: wentylacją, przez ściany oraz poprzez okna i drzwi. Zwłaszcza te ostatnie elementy przyczyniają się do straty nawet 25% ciepła, a latem przepuszczają około 60% energii promieniowania słonecznego, co powoduje przegrzewanie się pomieszczeń. Dlatego też podczas wyboru stolarki okiennej cechującej się nawet najlepszymi parametrami izolacyjności termicznej, warto zainwestować także w rolety zewnętrzne, które pełnią wiele istotnych funkcji. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, stanowią one barierę, która skutecznie chroni okna przed utratą ciepła nawet o kilka procent. Z kolei latem doskonale zabezpieczają przed przegrzewaniem pomieszczeń, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym redukcję kosztów eksploatacji budynków.

W przypadku budownictwa energooszczędnego warto zastosować rolety w systemach podtynkowych SP i SP-E firmy Aluprof. Produkty te przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych budynkach. Jakkolwiek po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża, mogą one być instalowane także w obiektach istniejących. Istotną kwestią jest zaplanowanie zastosowania tego typu rozwiązań oraz sposobu ich instalacji jeszcze na etapie projektowania budynku, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie walorów funkcjonalnych tego typu systemów. Rolety podtynkowe zapewniają doskonałą izolację termiczną, ponieważ nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi

i nadproża, nie naruszając tym samym bilansu energetycznego budynku. Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI) docenił właściwości rolet w systemach SP i SP-E. Organizacja ta wydała certyfikat dla skrzynek o wielkości 165 mm i mniejszych, które w obu systemach, przy spełnieniu wymagań montażowych zgodnych z certyfikatem mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Rozwiązanie to jest pierwszym tak uniwersalnym systemem na bazie komponentów Instytutu, którego współczynnik przenikania ciepła okna Uw jest niższy od 0,80 W/(m²K) natomiast współczynnik Ug szyby nie przekracza poziomu 0,70 W/(m²K). Co jest niezwykle istotne, system ten można zastosować z każdym z okien spełniających wymagania tego niemieckiego instytutu badawczego.

Ponadto rolety w systemach podtynkowych doskonale wpasowują się w elewację stanowiąc jej integralną część. Czoło skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał wykończeniowy (np. tynk), dzięki czemu skrzynka staje się niezauważalnym elementem fasady budynku. Elementy konstrukcyjne rolety jak prowadnice i listwa dolna mogą być dopasowane kolorystycznie do stolarki okiennej.

Bogactwo i różnorodność profili jakie w swojej ofercie posiada firm Aluprof sprawia, że oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników rolet mogą zostać spełnione. Tak też profile aluminiowe wypełnione pianką wykonane są z wysokogatunkowej blachy, pokryte są dwuwarstwową powłoką lakierniczą, co czyni je bardzo odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Natomiast profile ekstrudowane cechuje znacznie większa sztywność i stabilność. A przy ich zastosowaniu rolety mogą osiągać większe szerokości. Istotną zaletą rolet podtynkowych jest możliwość zastosowania niezależnie pracującej moskitiery, co pozwala na skuteczną ochronę przed owadami. Dodatkowo, systemy rolet podtynkowych mogą stanowić skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem w klasie RC3.

Współczesna architektura to nie tylko nowoczesny design, ale przede wszystkim funkcjonalność zastosowanych rozwiązań. Inwestorzy oczekują od projektantów tworzenia budynków, które nie tylko pozwolą na redukcje kosztów eksploatacji, ale też zapewnią wygodę użytkowania. Zastosowanie rolet zewnętrznych może w pełni zaspokoić ich oczekiwania. Stanowią one bowiem niezwykle estetyczne i funkcjonalne narzędzia, które nie tylko mogą się przyczynić do minimalizacji strat ciepła, zapobiegać przegrzewaniu pomieszczeń latem, ale także stanowić ochronę przed włamaniem, nadmiernym hałasem czy po prostu przed natrętnymi spojrzeniami sąsiadów

aluprof