2014-10-15

Osłony okienne – szczegóły, które wiele zmienią

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej – powiedzenie to prowokuje do zastanowienia się nad tym czy zawsze czujemy się w pełni komfortowo w swoich domach. Gorące lato lub mroźne zimowe wieczory powodują, że temperatura wewnątrz budynku może stać się dokuczliwa. Aby chronić się przed uciążliwymi warunkami należy zastosować odpowiednie materiały izolacyjne i ochronne. Osłony na okna mogą okazać się nieocenione w walce ze zbytnim nagrzaniem lub wyziębieniem wnętrza budynku.

W dzisiejszych czasach problem izolacyjności okien staje się coraz częściej poruszanym tematem w kontekście budownictwa mieszkalnego. Powodem jest fakt, iż przez nieszczelne okna może uciec nawet ¼ energii zużywanej na ogrzewanie. Jednakże nie tylko zimą stolarka okienna jest ważnym czynnikiem, który wpływa na atmosferę panującą w budynku. Latem duże nasłonecznienie powoduje zbyt wysoką temperaturę wewnątrz, a w rezultacie stwarza niekorzystne warunki dla mieszkańców. Rozwiązaniem tych problemów mogą być osłony okienne w postaci rolet, żaluzji czy też okiennic, które nie tylko pomogą w walce o lepsze warunki wewnątrz budynku, ale dodatkowo będą stanowić estetyczne urozmaicenie wyglądu naszego domu.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrze spełniają kilka ważnych funkcji, które pomogą stworzyć optymalny klimat niezależnie od pory roku. Po pierwsze wypełniają rolę osłonową okna, dzięki czemu nawet najbardziej ciekawska para oczu nie zdoła zakłócić naszego spokoju i poczucia prywatności. Po drugie, osłona okienna w postaci rolety ograniczy ilość promieni słonecznych wpadających do wnętrza budynku. Ma to szczególne znaczenie podczas lata i wczesną jesienią, gdy temperatury wynoszą powyżej 20oC. Ograniczymy tą drogą zużycie energii, którą wykorzystalibyśmy do ochłodzenia pomieszczeń za pomocą wiatraków lub klimatyzacji. Zamknięte rolety spełnią również inną funkcję, otóż minimalizują hałas dochodzący z zewnątrz, dzięki czemu zapewnimy sobie spokojny sen w nocy. Dodatkowo osłony okienne w postaci rolet mogą stanowić barierę antywłamaniową przed potencjalnymi złodziejami. Zagwarantuje to spokój ducha w przypadku zarówno codziennych wyjść z domu jak również dłuższych nieobecności związanych z wczasami i wyjazdami świątecznymi.

Nie można również zapomnieć o funkcji estetycznej rolety, która będzie stanowić atrakcyjne wykończenie naszej elewacji. Należy w tym celu poświęcić czas by zorientować się jakie produkty oferują poszczególni producenci. W zależności od preferencji rolety mogą być montowane na kilka różnych sposobów, tj. w systemie podtynkowym, adaptacyjnym, nadprożowym jak i nadstawnym. W systemie podtynkowym rolety są wkomponowane w elewacje budynku. Konstrukcja skrzynki rolety stanowi jednocześnie podkład pod dowolny materiał elewacyjny, dzięki czemu staje się niezauważalnym elementem fasady. Natomiast montaż rolety w systemie adaptacyjnym zapewnia, że skrzynia rolety jest detalem dekoracyjnym dopasowanym do wyglądu budynku. Rozwiązanie to pasuje w szczególności do istniejących budynków.

Innym rodzajem systemów są rolety nadprożowe, które dzięki gotowym elementom budowlanym do wykorzystania gwarantują bezproblemowe wykończenie elewacji budynku. Jest to możliwe również za sprawą zastosowania twardego styropianu, który zapewnia zadowalający stopień izolacji termicznej oraz odpowiednio dobranego nośnika tynku. Ostatnie rozwiązanie to zastosowanie rolety w systemie nadstawnym, które umożliwia montaż skrzynki bez zabudowy, z zabudową częściową lub całkowitą. Przemyślana konstrukcja pozwala na wykonanie pojedynczej rolety, a także zestawu rolet w jednej skrzynce.

Równie ważne dla ogólnego wyglądu rolety jest budowa pancerza. Obecnie producenci systemów roletowych oferują szeroki wybór profili w bogatej ofercie kolorystycznej. Pancerz rolet ma największy wpływ na cały jej wygląd a w konsekwencji na wygląd elewacji naszego domu. Należy pamiętać, że roleta w trakcie użytkowania będzie musiała być wytrzymała na działanie warunków atmosferycznym. Większość profili aluminiowych posiada powłokę lakierniczą, dzięki czemu kolor jest bardzo odporny na ścieranie i blaknięcie. Za ich pomocą możemy podkreślić indywidualny charakter domu, dlatego też firma Aluprof posiada w ofercie szeroką gamę kolorystyczną zbliżoną do palety RAL. Daje to możliwość wyboru rolety w kolorze i o profilu odpowiadającym naszemu gustowi – mówi Bożena Ryszka, Kierownik Działu Marketingu i PR z ALUPROF S.A.

W przypadku dużych przeszkleń możemy zastosować systemy żaluzji fasadowych, dzięki którym ograniczymy przepływ promieni słonecznych do wnętrza budynku, nie rezygnując przy tym z naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Ze względu na swoje właściwości żaluzje stanowią nie tylko element dekoracyjny i funkcjonalny, ale także wpływają na oszczędność energii, co w konsekwencji pozwoli na zmniejszenie rachunków za zużycie energii. Rozwiązanie to przystosowane jest do dużych budynków biurowych, ale możemy je również wykorzystać w obiektach jednorodzinnych, wykorzystujących nowoczesny styl architektoniczny. Za ich sprawą dom zyskuje niepowtarzalny wygląd i odznacza się na tle innych budowli nowoczesnym wykonaniem.

Okiennice zwieńczeniem elewacji

Innym rodzajem osłon okiennych, dzięki którym nadamy niepowtarzalny charakter fasadzie budynku są okiennice. Zazwyczaj pasują do budynków o tradycyjnym kształcie, podkreślając ich klasyczną architekturę, ale są również i takie, które harmonijnie współgrają z modernistyczną bryłą obiektu. Mogą być wykonane z drewna, PCW lub też aluminium. Zarówno te drewniane i z PCW są mniej odporne na warunki atmosferyczne od okiennic wykonanych z aluminium. Dzięki swojej lekkości okiennice te mogą być stosowane również na drzwiach tarasowych.

Okiennice Aluprof to propozycja dla osób szukających rozwiązań praktycznych, a jednocześnie estetycznych. Można je kolorystycznie dopasować do elewacji lub do okien, a także zastosować jako akcenty wyróżniające się na tle elewacji. Ze względu na szerokie możliwości jakie daje aluminium, okiennice MB-SUNSHADES nadają się doskonale do wykorzystania w różnych rodzajach budownictwa. W budynkach o tradycyjnej budowie bardzo dobrze wyglądać będą konstrukcje imitującej drewno, natomiast w nowoczesnej architekturze optymalne może okazać się kolorystyczne połączenie konstrukcji o stonowanych barwach, identycznych z oknami. Niezwykle efektowny rezultat daje połączenie stolarki okiennej i drzwiowej, gdy obie wykonane są z aluminium – dodaje Bożena Ryszka, z ALUPROF S.A.

Klimat jaki panuje w naszych domach jest uzależniony od wielu czynników – niekiedy jeden szczegół może przynieść znaczne korzyści. Takimi elementami są osłony okienne, które poza szeregiem zalet funkcjonalnych, jak na przykład osłona przed słońcem czy też przed ucieczką energii, stanowią również atrakcyjne wykończenie detali okiennych i elewacji.

aluprof