2016-10-20

Zarobki mieszkańców Śląska

Śląski rynek pracy od kilku lat rozwija się bardzo dynamicznie, Regionalne Portale Pracy zdecydowały się sprawdzić, jak dokładnie wygląda sytuacja. W dniach od 18 stycznia do 18 marca 2016 roku odbyło się po raz pierwszy badanie zarobków mieszkańców Śląska. W sondażu wzięło udział 725 osób aktywnych zawodowo z regionu. Ankietowani odpowiadali na pytania dotyczące wysokości pensji, premii czy podwyżek, a także innych pozafinansowych benefitów. Ponadto zebrane dane pozwoliły sprawdzić, jaki wpływ na zarobki ma wiek, płeć, wykształcenie czy staż pracy.

Cel badania

Serwis Regionalne Portale Pracy zaprosił do współpracy przedstawicieli lokalnych firm z poszczególnych branży, w tym także ALUPROF S.A., w którego imieniu wypowiadała się Pani Małgorzata Chojnacka. Eksperci podzielili się w raporcie swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi efektywnego planowania ścieżki kariery czy czynników wpływających na wysokość wynagrodzenia. Ponadto Regionalne Portale Pracy przekazały 1zł za każdy wypełniony formularz na rzecz fundacji ISKIERKA.

Co wpływa na wysokość zarobków?

Osoby, które ukończyły studia techniczne, ekonomiczne lub informatyczne zwykle zarabiają powyżej 4 000 złotych netto miesięcznie. Ponadto 38 proc. absolwentów kierunków ścisłych pracuje w wyuczonym zawodzie, a 27 proc. zajmuje się pracą częściowo powiązaną z ukończonymi studiami. Pensje powyżej 6 000 złotych netto otrzymują najczęściej bankierzy, osoby na stanowiskach kierowniczych, pracownicy branży IT oraz programiści. Potwierdza to, jak ważne jest wykształcenie w odniesieniu do kariery zawodowej.

Jak natomiast wygląda sytuacja u osób zarabiających poniżej minimalnej krajowej?

Około 15 proc. pracowników w województwie śląskim otrzymuje wynagrodzenie nieprzekraczające 1 361 złotych netto i 34 proc. z nich posiada średnie wykształcenie. Zarobki w przedziale od 1 501 do 2 000 złotych netto dostaje 22 proc. ankietowanych, ale już 53 proc. ma wyższą pensję. Ponadto wyniki badań pokazały, że na Śląsku to mężczyźni są lepiej wygradzani od kobiet przez swoich pracodawców i o 23 proc. częściej zajmują stanowiska kierownicze. Warto pamiętać, że za również wiek, doświadczenie i staż pracy są istotnymi czynnikami wpływającymi na wysokość pensji - mówi Gabriela Pyjas, organizator badania i Content Manager Regionalnych Portali Pracy.

Premie, podwyżki i benefity

Według otrzymanych odpowiedzi 23 proc. pracowników na Śląsku dostaje podwyżkę raz w roku, a 41 proc. nigdy jej nie otrzymało. Z kolei 38 proc. nie dostaje premii. Premie uznaniowe są przyznawane najczęściej, dotyczy to 31 proc. pracowników. Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość przyznawania premii to 23 proc. zatrudnionych otrzymuje ją co miesiąc, a 19 proc. przynajmniej raz na pół roku.

Ponad połowa pracowników z regionu jest również wynagradzana dodatkowymi pozafinansowymi benefitami. Najpopularniejszymi z nich są te pomocne w pracy - 20 proc. ankietowanych otrzymuje telefony komórkowe, a 16 proc. komputery przenośne. Popularne są również karnety sportowo-rekreacyjne, przysługują one 15 proc. respondentów.

Co mówią eksperci?

W raporcie stworzonym na podstawie badania można znaleźć opinie i wskazówki ekspertów. Odpowiedzieli oni między innymi na pytanie, jak skutecznie prosić o podwyżkę/awans i co wpływa na pozytywną decyzję?

Prosząc o podwyżkę warto użyć skutecznych argumentów typu: dobre wyniki w pracy, posiadane doświadczenie czy wniesione innowacyjne rozwiązania usprawniające pracę. Na pozytywną decyzję może również wpłynąć sytuacja finansowa firmy oraz plany rozwojowe w stosunku do pracowników i firmy - odpowiada Małgorzata Chojnacka Specjalista ds. personalnych ALUPROF S.A.

Pracodawcy również znajdą ciekawe informacje w raporcie. Ankietowani odpowiedzieli między innymi na pytanie o stosunek do szefa. Okazuje się, że 33 proc. nie szanuje swojego przełożonego. Z drugiej strony, najbardziej cenione cechy to pogoda ducha i poczucie humoru. Pracownikom najbardziej zależy na umowie o prace i terminowości wypłat. Ważne są też dla nich poczucie bezpieczeństwa, sprzyjająca atmosfera i możliwości rozwoju.

Interesują Cię zarobki w poszczególnych branżach? Chcesz wiedzieć więcej na temat kreowania ścieżki kariery? Wystarczy pobrać darmowy e-book: "Raport: zarobki mieszkańców Śląska w 2016 roku".

aluprof