2011-08-02

Aluminium w domach jednorodzinnych

Konstrukcje aluminiowe w budownictwie jednorodzinnym są stosowane w Polsce sporadycznie – prym wiedzie tu stolarka PCV i drewniana. Czy słusznie tak się dzieje, że aluminium jako materiał do budowy okien i drzwi nie jest jeszcze w Polsce doceniane tak, jak na to zasługuje, czy jest to kwestia przełamania pewnych stereotypów?

Aluminium posiada cechy, które powodują, że jest materiałem bardzo chętnie stosowanym przez architektów w realizacjach hoteli, biurowców, szkół i uczelni, centrów handlowych i innych obiektów użyteczności publicznej. Do zalet konstrukcji aluminiowych w budownictwie należą: lekkość konstrukcji (metal 3-krotnie lżejszy od stali), trwałość i odporność na korozję, estetyka i łatwość konserwacji, odpowiednia sztywność kształtowników, możliwość stosowania różnych powłok dekoracyjno-ochronnych. Aluminium jest łatwe w obróbce mechanicznej, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, jest też materiałem ekologicznym, dającym możliwość odzysku i powtórnego przerobu.

Przez długi okres funkcjonowało przekonanie, że aluminium jako metal jest materiałem „zimnym” i nie stosowano go w budownictwie mieszkaniowym, jednak obecne technologie produkcji profili okiennych i możliwość stosowania w ich konstrukcji materiałów izolujących pozwalają na wykonywanie zabudowy o wysokiej izolacyjności termicznej. Dzięki temu aluminiowe okna, drzwi i fasady przy zastosowaniu odpowiednich pakietów szybowych ze szkłem niskoemisyjnym mogą z powodzeniem funkcjonować w budynkach najbardziej wymagających pod względem energooszczędności. Niektóre realizacje z ich zastosowaniem uzyskują specjalny certyfikat Green Building, wyróżniający obiekty zużywające co najmniej 25% energii mniej, niż przewidują lokalne normy.

Czas więc na zwrócenie większej uwagi na to, jakie możliwości w budownictwie jednorodzinnym dają konstrukcje aluminiowe. W niniejszym artykule przedstawimy dwa produkty z oferty ALUPROF S.A. - systemy o wysokiej izolacyjności termicznej, oznaczone symbolami: MB-70HI oraz MB-86.

MB-70HI to wersja o podwyższonej izolacyjności termicznej obecnego na rynku budowlanym od kilku lat systemu MB-70, często stosowanego w inwestycjach komercyjnych. 3-komorowe profile mają głębokość 70 mm (ościeżnica) i 79 mm (skrzydło okna) oraz charakterystycznie ukształtowaną przekładkę termiczną z tworzywa sztucznego (poliamidu PA6.6) w środkowej części, zapobiegającej utracie ciepła przez kształtownik. Dodatkowo w przestrzeni pomiędzy przekładkami termicznymi oraz dookoła krawędzi szyby funkcjonują specjalne wkłady poprawiające izolacyjność termiczną konstrukcji. Istotną rolę spełnia uszczelka środkowa – posiada tzw. dwukomponentową budowę, dzięki czemu jest elastyczna i bardzo dobrze izoluje przestrzeń pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna.

Z systemu MB-70HI można wykonywać różne typy okien i drzwi, w tym także duże drzwi harmonijkowe jako wyjścia na taras, może on także służyć do wykonania drzwi wejściowych lub zabudowy wiatrołapów. Dostępne są też w tym systemie ciekawe wersje okien, m. in. okno z tzw. “ukrytym skrzydłem” MB-70US HI.

System MB-86 to najnowszej generacji konstrukcja, wprowadzona na rynek w 2011 roku. To pierwszy na świecie system aluminiowy, w którym zastosowany został aerożel - materiał o doskonałej izolacyjności termicznej. Dzięki jego zastosowaniu okno otwierane, wyposażone w odpowiedniej klasy zestaw szybowy może spełnić wymagania stawiane w najbardziej energooszczędnym budownictwie – jego współczynnik Uw może osiągnąć wartość nawet 0,8 W/m2K. Mocną stroną tego rozwiązania są nie tylko wysokie parametry ochrony cieplnej budynku, lecz także bardzo dobra izolacja akustyczna oraz szczelność na wodę i powietrze. Profile stosowane w tym systemie mają konstrukcję trzykomorową, gdzie centralną komorę tworzą przekładki termiczne o szerokości 43 lub 42 mm. MB-86 daje możliwość zaspokojenia różnorodnych potrzeb użytkowników - oprócz wersji AERO zapewniającej najwyższy poziom oszczędności energii cieplnej profile MB-86 posiadają jeszcze dwa inne warianty wykonania: MB-86 ST oraz MB-86 SI. Do zalet tego produktu należy także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie okien o dużych gabarytach oraz ciężarze (L do 1,7m; H do 2,8m; waga skrzydła do 200 kg).

Dzięki zaawansowanym technologiom lakierowania proszkowego okna i drzwi aluminiowe dają do dyspozycji całą paletę barw zgodnie z kolorystyką RAL oraz możliwość stosowania profili dwukolorowych, mogą one mieć także powłokę drewnopodobną w kilku różnych wersjach wykonania lub być pokryte specjalnymi lakierami z serii Aluprof Exclusive Edition.

Stolarka aluminiowa w zależności od użytych rozwiązań systemowych swoimi parametrami może dorównać konstrukcjom z innych materiałów, a w niektórych przypadkach nawet je przewyższać. Jej estetyka, cechy techniczne oraz możliwości konstrukcyjne często niedostępne w innych technologiach sprawiają, że może być stosowana nawet w najbardziej wymagających projektach. Dlatego cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem architektów i inwestorów budujących swój wymarzony dom, szczególnie wśród osób, które szukają nowoczesnych, trwałych i funkcjonalnych produktów.

aluprof