2018-12-20

Green2Day – Obiekt Roku w Systemach Aluprof

Biurowiec zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową zdobył pierwsze miejsce w konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Budynek w centrum Wrocławia to ekologiczna, energooszczędna i przyjazna użytkownikom inwestycja, w której dużą rolę odgrywają atrakcyjnie rozplanowane przeszklenia, tworzone z wykorzystaniem systemów aluminiowych polskiej marki. ​​

Biurowiec zaprojektowany przez Maćków Pracownię Projektową zdobył pierwsze miejsce w konkursie Obiekt Roku w Systemach Aluprof. Budynek w centrum Wrocławia to ekologiczna, energooszczędna i przyjazna użytkownikom inwestycja, w której dużą rolę odgrywają atrakcyjnie rozplanowane przeszklenia, tworzone z wykorzystaniem systemów aluminiowych polskiej marki. 

Budowę Green2Day zakończono w IV kwartale 2017. Oficjalne otwarcie odbyło na początku września br. Obiekt biurowy dysponuje 18 000 m2 powierzchni, składa się z 7 kondygnacji naziemnych i dwóch pięter podziemnych. Green2Day, wraz ze stojącym obok budynkiem Green Day, tworzą kompleks nowoczesnych biurowców w rewitalizowanej wrocławskiej dzielnicy. Oba obiekty zaprojektował architekt Zbigniew Maćków wraz z zespołem Maćków Pracownia Projektowa. Green2Day został zaprojektowany, aby osiągnąć ekologiczny certyfikat LEED na poziomie Gold. Zastosowane rozwiązania mają zapewnić m.in. mniejsze zużycie mediów w odniesieniu do polskich norm: energii na poziomie 25%, a wody na poziomie 45%. W obu bryłach wykorzystano nowoczesne systemy aluminiowe Aluprof, które także przyczyniły się do uzyskania energooszczędnych parametrów. 

W obiekcie zastosowano m.in. system fasady słupowo-ryglowej o wysokiej izolacyjności termicznej MB-SR50N HI+, który pozwala na tworzenie fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. System posiada bardzo dobrą izolację termiczną (Uf od 0,6 W/m2K), co potwierdza certyfikat Instytutu PHI Darmstadt w najwyższej klasie A+, oznaczający system dedykowany dla budynków pasywnych i energooszczędnych. Korzystając z fasady MB-SR50N HI+ architekci zrealizowali bardzo śmiały projekt oparty w ogromnym stopniu na dużej ilości niestandardowo zaprezentowanych przeszkleń. Projektanci sięgnęli także po system okienno-drzwiowy z izolacją termiczną – MB-86 SI. Cechuje go wysoka izolacja termiczna, a także wytrzymałość profili, co w przypadku wielkogabarytowych konstrukcji i przy wielu rodzajach szkła, doskonale sprawdziło się w tej realizacji. Systemy fasadowe oraz okienno-drzwiowe zapewniły możliwość realizacji projektu, w którym główną rolę odgrywają niezwykłe przeszklenia stanowiące największy walor estetyczny budynku Green2Day. 
We wnętrzach wykorzystano system stałych i otwieranych przeziernych ścian działowych MB-45 Office. Jest on przeznaczony do konstruowania lekkich i jednocześnie solidnych ścianek w pomieszczeniach konferencyjnych i biurowych z wyraźnie zaznaczonymi drzwiami. Dzięki dużym przeszkleniom system ten pozwala na powiększenie optyczne wnętrza. Aluprof dostarczył także do nagrodzonego obiektu nowoczesne rozwiązania przeciwpożarowe: ścianki bezszprosowe MB-78EI oraz przegrody MB-78EI z drzwiami o wysokiej klasie odporności ogniowej. Systemy te pozwoliły na swobodne zaprojektowanie lekkich konstrukcji, które oddzielają tzw. strefy pożarowe i gwarantują odpowiednie warunki do ewakuacji w razie pożaru. Zastosowanie ścianek i przegród Aluprof pozwoliło na spełnienie wymagań technicznych projektu, a sama zabudowa doskonale wpisała się w estetykę całego budynku. 

To między innymi imponujące przeszklenia zastosowane w Green2Day zwróciły uwagę jury konkursu Obiekt Roku w Systemach Aluprof, które przyznało budynkowi pierwsze miejsce w tegorocznej edycji plebiscytu. Wrocławska bryła została wybrana spośród ponad 170 obiektów. Przewodniczący jury, architekt Tomasz Konior, uzasadnił werdykt słowami: „Piękny, powtarzalny motyw okna, który czerpie z absolutnie archetypicznych wzorców, czym jest okno w budynku. Nie mam wątpliwości, gdzie jest wejście do tego domu. Pięknie budowana jest także hierarchia, która tworzy strukturę funkcjonalnego, dość pragmatycznego, a jednak niezwykłej urody budynku w centrum Wrocławia”. 

Statuetkę, tytuł „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” oraz nagrodę w wysokości 50 000 zł odebrał twórca projektu, architekt Zbigniew Maćków. – To niezwykle istotny konkurs z kilku względów. Przede wszystkim promuje polską architekturę. Po drugie polski wytwórca profili aluminiowych staje się skutecznym wsparciem i bazą do budowania skomplikowanych i zaawansowanych technologicznie obiektów. Konkurs Obiekt Roku w Systemach Aluprof zbiera i wskazuje wartościowe realizacje i wytycza tym samym nowy poziom dla przyszłych zespołów projektowych. To cenna inicjatywa, z której można czerpać naukę  – podsumował arch. Zbigniew Maćków. 


Galeria

Galeria

Pozostałe aktualności

Pozostałe aktualności

aluprof