2020-11-06

Renowacja domu towarowego Magazinul Bucuresti w systemach ALUPROF

Handlowy symbol Bukaresztu po 3 latach przebudowy odzyskał dawną świetność. Budynek dawnego domu towarowego Magazinul Bucuresti odrestaurowano z poszanowaniem historycznej konstrukcji według projektu Mario George Kuibus BIA. Połączenie charakterystycznej, przedwojennej formy obiektu z nowoczesnością uzyskano m.in. dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów aluminiowych firmy ALUPROF.

W sercu historycznego Bukaresztu znajduje się dobrze znany mieszkańcom miasta budynek z 90-letnią tradycją. Magazinul Bucuresti, który przez dekady pełnił funkcję domu handlowego, został przebudowany i ponownie oddany do użytku w lutym tego roku. Obiekt oferuje przestrzeń handlowo-usługową, biurową i gastronomiczną.

Historyczna fasada z innowacyjnymi przeszkleniami

Nowy rozdział w historii sklepu otworzyło dwóch holenderskich inwestorów – Gerard Heinen i Johannes Jozefus Maria Baakman, którzy konsekwentnie realizują swoją wizję rewitalizacji historycznych obiektów w stolicy Rumunii. W budynku zachowano dawną fasadę i przywrócono charakterystyczne elementy historycznej architektury, dopasowując je do nowego projektu w klasie A. Zachowano szklaną oś, wytyczającą centrum frontowej ściany oraz unikalne, gięte szklane gabloty na wejściu, które dotrwały do teraźniejszości w pierwotnym kształcie z czasów przedwojennych.

Według założeń architektów wiekowa, oryginalna elewacja stała się ramą dla innowacyjnej stolarki aluminiowej. W standardy nowoczesnego budownictwa doskonale wpisały się rozwiązania firmy ALUPROF SA, czołowego producenta architektonicznych systemów aluminiowych w Europie.

Szklenie fasady wykonano na bazie systemu ALUPROF MB-SR50N. Nasza ściana słupowo-ryglowa pozwala na wznoszenie harmonijnych elewacji z widocznymi wąskimi liniami podziału, przy jednoczesnym zapewnieniu wytrzymałości konstrukcji. Kształt profili umożliwia zlicowanie powierzchni od wewnątrz, dające efekt jednolitej w widoku kratownicy. Ułatwia to jednocześnie estetyczne i dokładne połączenia z innymi elementami zabudowy: ściankami wewnętrznymi i podwieszanymi sufitami. – mówi inż. Daniela Leonte, Technical Advisor ALUPROF System Romania SRL – Z kolei dopasowane komponenty, takie jak akcesoria i łączniki, zwiększają zakres przenoszonych obciążeń – wypełnienie modułu stałego fasady może mieć ciężar nawet do 1100 kg. – podsumowuje.

W budynku zastosowano także system drzwi izolowanych termicznie MB-60E, przegrody przeciwpożarowe z drzwiami MB60E EI oraz system przeziernych ścian przeciwpożarowych MB-78EI, czyli tzw. ścianek bezszprosowych. Rozwiązanie umożliwia budowę przegród wewnętrznych bez widocznych pionowych profili oddzielających poszczególne moduły ścianki, z zachowaniem jej pełnej odporności ogniowej.

Wszystkie etapy procesu budowlanego przebiegały z zachowaniem restrykcyjnych zasad ochrony środowiska, zwłaszcza w zakresie akustyki. Obiekt jest doskonale skomunikowany z innymi częściami miasta. W pobliżu znajdują się uniwersytety i szkoły, a także pomnik „Wilczycy kapitolińskiej” będący jednym z najważniejszych symboli Rumunii. Łączna powierzchnia użytkowa budynku, podzielona na siedem kondygnacji, wynosi około 3 150 m2.

aluprof